Server pro malou síť snadno a rychle

K budování malé a nenáročné počítačové sítě lze použít specializovaná zařízení jako jsou routery , printservery či síťové disky. Pro malou síť je zapotřebí minimálně 3 takových prvků. K dispozici jsou však i komplexnější produkty. Jeden z nich má český rodokmen.
Server pro malou síť snadno a rychle

Související odkazy

Slovník
administrátor
ADSL
DVD
firewall
LAN
Linux
open source
server
USB

Malé počítačové sítě jsou velmi často realizovány bez síťového serveru, tj. centrálního prvku, který by poskytoval své služby nepřetržitě a všem. Přitom v sítích bez serveru je velmi obtížné cokoliv spravovat či hledat. Existenci takového zařízení v síti ocení nejen běžní uživatelé, ale i administrátoři. Na server lze ukládat dokumenty, filmy, hudbu, instalační soubory aj., které je pak možno sdílet s ostatními. Díky centrálnímu úložišti se pravidelné zálohování stává bezproblémovou záležitostí. Server také může zajišťovat tisk na sdílených tiskárnách či připojení celé sítě k Internetu.

Pořízení serveru se však mnohé malé společnosti brání. Bojí se vysokých pořizovacích nákladů nebo v případě Linuxu složité údržby. Řešení nabízí výrobci různých specializovaných síťových produktů. U těchto zařízení není třeba nic instalovat ani složitě udržovat, většinou jen nastavíte základní parametry a zařízení vám slouží. Jistě znáte různé síťové disky nebo tiskové servery. V běžné síti je zapotřebí obvykle několik takových zařízení. Existují však i komplexnější řešení. Jedno má ryze český původ z dílny společnosti 2GM s.r.o.

2GM Company server

Jedná se o serverové řešení určené pro malé komunity a firmy. Tento síťový server se dodává jako neoddělitelný kus hardware a software. Není tedy třeba žádná instalace. Zařízení se konfiguruje pomocí webového rozhraní. Bez problémů můžete použít jakýkoliv běžný prohlížeč a nastavit potřebné parametry. Správa serveru je srovnatelně náročná s běžným nastavením Windows XP. Mezi základní funkce patří:

 • sdílení souborů mezi uživateli
 • centrální zálohování dat
 • společný tisk až na 6 různých tiskáren
 • bezpečné připojení sítě k Internetu
 • vzdálený přístup k souborům pomocí VPN

Údržba zařízení je redukovaná na občasné shlédnutí displeje serveru. Všechny důležité informace pro jeho správce se totiž zobrazují právě zde. Pokud je třeba vyměnit DVD, aby mohlo úspěšně proběhnout příští zálohování nebo pevný disk serveru bude brzy plný, vše ukáže display.   

Projekt Company Serveru oslavil své první narozeniny. Software serveru vzniká v pražské firmě 2GM, jádro je postaveno nad vlastní distribucí Linuxu a několika open-source programech. To vše je zabaleno do webového řídícího rozhraní. Hardwarové srdce zařízení tepe na vysoce integrované platformě VIA EPIA a poněkud konzervativní design serveru pochází z dílny brněnské společnosti EMKO.

Klepněte pro větší obrázek

Design spíše strohý, u serveru ovšem nevadí

Server je standardně osazován 80 nebo 200 gigabajtovým pevným diskem. Na přání se osazuje druhý disk stejné kapacity, který slouží pro zrcadlení dat. V případě poruchy jednoho disku se na display zobrazí hlášení o poruše a požadavek na výměnu poškozeného disku, ale server lze bez výpadku nadále používat.

Zařízení je vybaveno 128 megabajty paměti a procesorem VIA C3 800. Company server plní roli plnohodnotného firewallu a routeru lokální sítě. Na zadní straně jsou dva RJ45 konektory. Jeden konektor je od 1Gbit síťové karty pro připojení zařízení k interní síti LAN, druhý je od 100Mbit síťové karty pro připojení k Internetu (třeba přes kabelovou televizi nebo pomocí ethernet-ADSL modemu). Zařízení nabízí ještě další dva alternativní způsoby připojení lokální sítě k Internetu a to pomocí externího telefonního modemu nebo GPRS modemu napojenému k sériovému portu serveru.

K serveru lze připojit až 4 tiskárny pomocí rozhraní USB a 2 tiskárny pomocí LPT. Server je automaticky rozpozná a umožní nasdílet jako síťové tiskárny. Z jednotlivých pracovních stanic se tiskne pomocí nativních ovladačů jednotlivých tiskáren.

Server umožňuje zálohování na DVD+R/RW nebo CD-R/RW média. V ovládacím rozhraní můžete nastavit až 7 vypalovacích profilů, ve kterých se definují zálohované složky a čas, kdy se má záloha automaticky provést. Do zálohování je možné zahrnout nejen soubory uložené na serveru, ale i data ze zpřístupněných složek okolních počítačů.

Zajímanou funkcí serveru je virtuální privátní síť. Ta je zde realizovaná pomocí protokolu PPTP, takže na počítači s operačním systémem Windows 98 nebo novějším není potřeba instalovat žádný další software. Šifrované spojení do lokální sítě z Internetu lze vytvořit pomocí standardního průvodce připojení Windows. Další možností VPN je tvorba jednotné virtuální LAN mezi lokalitami vybavenými Company Serverem.

Prvotní konfigurace serveru

Když server připojíte do své sítě, prvním krokem konfigurace je nastavení IP adres a parametrů sítě. Síťová karta určená k připojení do vnitřní sítě má přednastavenou IP adresu 192.168.0.15. Stačí tedy připojit síťový kabel serveru do switche, na libovolném počítači v lokální síti spustit internetový prohlížeč a jako adresu zadat 192.168.0.15. Poté se vám zobrazí konfigurační stránky serveru.

Pokud Vám přednastavená IP adresa nevyhovuje například kvůli kolizi s jiným zařízením v síti, musíte k serveru připojit monitor, myš a klávesnici. Na monitoru uvidíte stejné webové rozhraní jako v prohlížeči, v menu vyberete položku Síť a do políčka IP adresa vnitřního rozhraní zadáte požadovanou IP adresu a masku subsítě. Potvrdíte změnu a server můžete připojit do počítačové sítě.

Klepněte pro větší obrázek

Změna IP serveru

Pokud chcete, aby server zajistil připojení vaší sítě do Internetu musíte vybrat vhodný typ připojení a nastavit jeho parametry na stránce Připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurace připojení k Internetu

Pak už stačí založit účty uživatelům a v položce menu Souborový server vytvořit sdílené složky a přiřadit k nim uživatelská práva. K jednotlivým složkám lze povolit plný přístup všem nebo vybraným uživatelům. Složku je možné také uzamknout jen pro čtení. Nevýhodou je, že na jednu složku nelze vybraným uživatelům povolit plný přístup a zároveň jiným přístup jen pro čtení.

Klepněte pro větší obrázek          Klepněte pro větší obrázek

Vytváření uživatelů

 

Nastavení sdílení souborů

Před zahájením ostrého používání serveru je nutné zařízení ze stránky Hlavní zaregistrovat. Bez registrace nelze provádět aktualizaci.

Zálohování dat

Zálohování se provádí na DVD+R/RW disky. Bohužel, maximální velikost jedné zálohy je tak omezena právě na kapacitu dvouvrstvého DVD disku, tedy asi 8,5 GB. Tato nevýhoda je kompenzována pomocí zálohovacích profilů. Správce do jednotlivých profilů přiřadí složky, které se mají zálohovat a určí časy, kdy se jednotlivé profily mají vypalovat. Do profilů je možné zařadit nejen místní složky serveru, ale i sdílené složky počítačů v síti. Soubory se na disk vypalují transparentně, takže zálohu lze přečíst na kterémkoliv počítači s DVD mechanikou.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurace zálohovacích profilů

Tiskneme v síti

V položce menu Tiskový server lze aktivovat autodetekci připojených tiskáren na portech LPT nebo USB. Tiskárny lze potom vysdílet jako síťové tiskárny a uživatelé na ně mohou tisknout pomocí nativních ovladačů tiskáren nainstalovaných na svých počítačích.


2GM Company server je síťovým produktem vhodným pro malou kancelář, ordinaci nebo školu. Co do šíře funkcí se nemůže rovnat konkurenčním řešením Microsoft Small Business Server nebo plným distribucím Linuxu, ale pokrývá většinu základní potřeb malých sítí a přitom se snaží být nenáročný na správu.

Témata článku: Windows, Open source, Server, Company, Síťová ip, Sdílený soubor, Tiskárny k počítači, Jednotlivá položka, USB Modem, Display Port, Rj45, Switche, Funkce počítačové klávesnice, Program televize všechny stanice

54 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Vector 17. 2. 2007 18:20:19
  Vážně ? to sem fakt nevěděl, diky za upozornění, zmátlo mě, že IPCop jde...
 • mmarek26 6. 9. 2006 6:24:18
  ano presne tak, znam zarizeni za 90tis pro rychle...
 • Predator 19. 9. 2005 20:58:30
  Pre malú strojársku firmu, kde som prednedávno nastúpil, som pripravil...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky