Servant Salamander 2.5 Beta venku

Společnost Altap dala k dispozici první betu nové verze svého správce souborů. Servant Salamander ve verzi 2.5 nabízí několik výrazných novinek od práce se soubory na pozadí přes zabudovaný prohlížeč obrázků až po vylepšené vyhledávání a porovnávání souborů.

Servant Salamander je původně freewarový správce souborů, který disponoval minimem funkcí, ale byl extrémně malý a nenáročný na systémové prostředky. V současné době je nabízena freeware verze 1.5 (a předchozí) a komerční verze 2.0, která za 790 Kč nabízí výrazná vylepšení. Zveřejnění betaverze má napomoci odladění programu, který má dvojnásobně dlouhý zdrojový kód oproti 2.0.

Novinky ale žádný zázrak

Jako hlavní vylepšení označují autoři programu uvolnění hlavního okna programu při provádění běžných operací jako je kopírování či mazání souborů, které od verze 2.5 budou probíhat na pozadí. Tato vlastnost je u komerčních správců souborů samozřejmostí a kopírování na pozadí zvládá i Windows Explorer. Její zavedení tak není třeba nijak oslavovat, ale spíše s úlevou přivítat. Pravdou ale je, že provádět několik podobných operací na jednom disku (což právě tato vlastnost umožní) není příliš rozumné. Lepší je počkat na dokončení jedné operace a pak teprve začít s další.

Program také nově umožní automatické zobrazení náhledů přímo v hlavním panelu. Tady se jasně projevuje multimediální trend, kdy největší prostor na disku zabírají obrázky a muzika. Thumbnails jako způsob zobrazení nabízí zase i Windows Explorer ve Windows XP, takže nejde o převratnou novinku, ale domácí uživatele pravděpodobně potěší, i když generování náhledů zpomalí práci programu.

S obrázky souvisí také Plugin PictView, který si poradí s většinou standardních formátů pro grafiku, i když existují výjimky jako jsou JPEG obrázky ve CMYKové paletě. Samozřejmostí je celoobrazovkový mód zobrazení a prohlížení celých adresářů. Ani prohlížení obrázků v souborových manažerech není žádná novinka, pamatujeme si to i z DOSu, ale integrace do jednoho programu není na škodu.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohem zajímavější je File Comparator – plugin pro porovnávání souborů a Compare Directiories pro porovnávání obsahu adresářů. Tyto funkce jsou užitečné pro pokročilejší uživatele, kteří například často přenášejí data mezi různými počítači v lokální síti.

Autoři zmiňují celou řadu dalších funkcí jako je registry editor, který podporuje vyšší komfort při ne zrovna příjemné práci s registry OS Windows nebo možnost spojování/rozdělování souborů. Zvýšena byla i velikost editovatelných souborů na 4 GB, což ovšem využije jen málokdo.

To hlavní zatím chybí

Největším lákadlem pro finální verzi 2.5 je integrovaný FTP klient tolik oblíbený u konkurenčního Windows Commandera. Autoři aplikace slibují separátní download pasivního FTP klienta pro Salamandra co nejdříve, na plnou verzi s podporou uploadu bude nutné počkat. Součástí podpory FTP bude i plugin pro vyhledávání souborů na specifikovaných FTP serverech.

Samostatně bude nutné také stáhnout pětimegový plugin Eroiica pro práci s CADovými formáty a také podporu šifrování a offline media browser.

Instalační soubor Servant Salamanderu je možné stáhnout z FTP serveru společnosti Altap. Betaverze je plně funkční, jediným omezením je upozornění na nutnost registrace software po 30 dnech používání.

Diskuze (77) Další článek: Stáhněte si AVG 7 Release Candidat

Témata článku: Software, Windows, Download, Salamander, Integrovaný editor, Vylepšený editor, Nenáročný uživatel, Hlavní lákadlo, Hlavní funkce


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 33

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání