Servant Salamander 2.5 Beta venku

Společnost Altap dala k dispozici první betu nové verze svého správce souborů. Servant Salamander ve verzi 2.5 nabízí několik výrazných novinek od práce se soubory na pozadí přes zabudovaný prohlížeč obrázků až po vylepšené vyhledávání a porovnávání souborů.

Servant Salamander je původně freewarový správce souborů, který disponoval minimem funkcí, ale byl extrémně malý a nenáročný na systémové prostředky. V současné době je nabízena freeware verze 1.5 (a předchozí) a komerční verze 2.0, která za 790 Kč nabízí výrazná vylepšení. Zveřejnění betaverze má napomoci odladění programu, který má dvojnásobně dlouhý zdrojový kód oproti 2.0.

Novinky ale žádný zázrak

Jako hlavní vylepšení označují autoři programu uvolnění hlavního okna programu při provádění běžných operací jako je kopírování či mazání souborů, které od verze 2.5 budou probíhat na pozadí. Tato vlastnost je u komerčních správců souborů samozřejmostí a kopírování na pozadí zvládá i Windows Explorer. Její zavedení tak není třeba nijak oslavovat, ale spíše s úlevou přivítat. Pravdou ale je, že provádět několik podobných operací na jednom disku (což právě tato vlastnost umožní) není příliš rozumné. Lepší je počkat na dokončení jedné operace a pak teprve začít s další.

Program také nově umožní automatické zobrazení náhledů přímo v hlavním panelu. Tady se jasně projevuje multimediální trend, kdy největší prostor na disku zabírají obrázky a muzika. Thumbnails jako způsob zobrazení nabízí zase i Windows Explorer ve Windows XP, takže nejde o převratnou novinku, ale domácí uživatele pravděpodobně potěší, i když generování náhledů zpomalí práci programu.

S obrázky souvisí také Plugin PictView, který si poradí s většinou standardních formátů pro grafiku, i když existují výjimky jako jsou JPEG obrázky ve CMYKové paletě. Samozřejmostí je celoobrazovkový mód zobrazení a prohlížení celých adresářů. Ani prohlížení obrázků v souborových manažerech není žádná novinka, pamatujeme si to i z DOSu, ale integrace do jednoho programu není na škodu.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohem zajímavější je File Comparator – plugin pro porovnávání souborů a Compare Directiories pro porovnávání obsahu adresářů. Tyto funkce jsou užitečné pro pokročilejší uživatele, kteří například často přenášejí data mezi různými počítači v lokální síti.

Autoři zmiňují celou řadu dalších funkcí jako je registry editor, který podporuje vyšší komfort při ne zrovna příjemné práci s registry OS Windows nebo možnost spojování/rozdělování souborů. Zvýšena byla i velikost editovatelných souborů na 4 GB, což ovšem využije jen málokdo.

To hlavní zatím chybí

Největším lákadlem pro finální verzi 2.5 je integrovaný FTP klient tolik oblíbený u konkurenčního Windows Commandera. Autoři aplikace slibují separátní download pasivního FTP klienta pro Salamandra co nejdříve, na plnou verzi s podporou uploadu bude nutné počkat. Součástí podpory FTP bude i plugin pro vyhledávání souborů na specifikovaných FTP serverech.

Samostatně bude nutné také stáhnout pětimegový plugin Eroiica pro práci s CADovými formáty a také podporu šifrování a offline media browser.

Instalační soubor Servant Salamanderu je možné stáhnout z FTP serveru společnosti Altap. Betaverze je plně funkční, jediným omezením je upozornění na nutnost registrace software po 30 dnech používání.

Diskuze (77) Další článek: Stáhněte si AVG 7 Release Candidat

Témata článku: Software, Windows, Download, Vylepšený editor, Nenáročný uživatel, Hlavní funkce, Hlavní lákadlo, Integrovaný editor, Salamander


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 25

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů