Sériová čísla v nových Pentiích vyvolávají vášnivé diskuse

Až překvapivě ostré reakce vyvolalo vcelku nevinné ohlášení Intelu - záměru zabudovat do Pentia III sériová čísla.
Intel zveřejnil koncem ledna podrobnosti týkající se „bezpečnostních“ obvodů zabudovávaných do nových Pentií III. Čistě bezpečnostní funkce jsou v pořádku a jsou vesměs přivítány s povděkem – jedná se o výkonný generátor náhodných čísel, založený na tepelném šumu polovodičů. Generátor umožní vytváření těžko prolomitelných klíčů pro šifrování, digitální podpis apod.; to je velmi potřebný a žádaný prvek, bez kterého nebude svěřit Internetu „velké peníze“. Současně ovšem Intel plánuje zavést do každého čipu Pentium III unikátní sériové číslo; svá sériová čísla mohou být i motherboardy či další komponenty od Intelu. Unikátní sériové číslo (s délkou 96 bitů, nevymazatelné) náhle znamená, že půjde rozeznat jeden počítač od druhého a bude jej možné na dálku poznat, pokud se např. připojí k Internetu. Intel uvádí, že uživatel bude moci zobrazení tohoto čísla vypnout a tím zůstat v anonymitě; firma dále uvádí, že sama nepovede žádné záznamy o těchto číslech. Protože se proti tomuto plánu zvedla vlna protestů, Intel upřesnil, že sériové číslo bude při koupi počítače implicitně vypnuté a uživatel si je bude muset ručně zapnout (bude-li chtít).

Co však říkají odpůrci této vlastnosti? Především, že současné rozhodnutí Intelu o implicitním vypnutí sériového čísla a prohlášení, že nepovede záznamy, jsou jeho momentální stanoviska, která může firma kdykoli v budoucnu změnit, jakmile si například svět na sériová čísla zvykne a uklidní se. Dále tvrdí, že jakmile toto číslo bude v počítači uloženo, začnou internetové obchody vyžadovat, aby bylo zapnuté, a aby tak tvořil třetí autorizační údaj, vedle jména a hesla. V tom okamžiku ovšem mohou vznikat databáze těchto uživatelů, které budou velice průkazné, a pokud by došlo k jejích úniku (což už se stalo mnohokrát), vaše soukromí na Internetu zmizí. Sériové číslo je jakýsi „permanentní cookie“, nevymazatelný a neměnný, na rozdíl od běžných souborových cookie, popř. přihlašovacích jmen a hesel.

Vše zatím vypadá, že Intel sériová čísla do procesoru zabuduje, byť bude asi bojovat s různými nátlakovými skupinami a možná i orgány některých amerických států a jejich bojkotem. Této situace využívá okamžitě konkurence (AMD, National Semiconductor/Cyrix), která ihned oznámila, že žádná sériová čísla do svých čipů zavádět nebude.

Váš názor Další článek: Je tu nové ICQ, vypadá velice funkčně!

Témata článku: Nový, Diskuze, Zobrazený prvek, Vypnutí, Současné rozhodnutí, Pentium

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost