SerialATA na postupu

19. května 2000
Computer 9/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Konečná specifikace SerialATA standardu nebude hotova před koncem tohoto roku. Už nyní ale budí značný zájem.
SerialATA Working Group je skupina IT firem, vytvářejících tzv. SerialATA standard. Jedná se hlavně o firmy Dell, IBM, Intel, Maxtor, Quantum a Seagate. První ukázku jejich práce bylo možné spatřit na Windows Hardware Engineering Conference v dubnu tohoto roku. Konečná specifikace SerialATA standardu nebude hotova před koncem tohoto roku. Hotové produkty se předpokládají v průběhu roku 2001, přičemž firmy zatím nemohou s určitostí určit časové rozpětí.

Nový standard SerialATA bude určen vedle pevných disků pro CD-ROM, DVD, CD-RW, páskové mechaniky, ale i výměnná média jako Jaz a Zip. První verze předpokládá přenosovou rychlost 150 MB/s, což je o polovinu více, než má v současnosti nejrychlejší IDE ve verzi UltraDMA/100 s rychlostí 100 MB/s. Bude používat napětí 3,3V a změní se kabel. Jestli to bude 8pinový konektor, není známo, ale určitě bude použit kulatý kabel.

Výhodou pro uživatele bude absence jumperů (česky zkratovacích propojek). Na jeden kabel totiž bude připojeno jen jedno zařízení oproti současným dvěma. Celý systém bude ve formě hvězdy (stejně jako jsou počítače v síti LAN).

Změny tak důležitého rozhraní si však vyžádají překlenovací dobu. Výrobci nyní připravují konvertory Serial-to-Paralel a Paralel-to-Serial (rozuměj ATA) pro možnost připojení "starého" UltraDMA/33/66/100 zařízení k SerialATA, nebo naopak pro připojení nového SerialATA zařízení ke "starému" řadiči UltraDMA/33/66/100. V tomto případě výrobci upozorňují, že výkon SerialATA rozhraní bude snížen na možnosti UltraDMA.

Živě komentuje: Díky slůvku SERIAL v názvu SerialATA je vyvolán dojem, že se jedná o potencionální náhradu sériového portu a že se tudíž jedná o potencionální konkurenci USB nebo IEEE 1394. Jenže chyba lávky. SerialATA (stejně jako současná "ParallelATA") je určen pouze pro interní využití jako náhrada současného ATA. Pro připojení externích zařízení zbudou "jen" USB (verze 1.1 o rychlosti 12 Mb/s nebo 2.0 s rychlostí 480 Mb/s), FireFire (nebo IEEE 1394) nebo některá z mnoha variant SCSI. Současný sériový port a paralelní porty budou shodně jako ISA sběrnice zapomenuty a odsunuty do muzeí.

Když se tedy nejedná o náhradu (kromě jiné) sériového portu, proč tedy chtít SerialATA? Třeba proto, že stávající 40žilové (nebo 80žilové v případě UltraDMA/66/100) kabely jsou notně neohebné, špatně se s nimi manipuluje v počítači a působí značné potíže obzvlášť v malých krabicích. Dnes bývá zvykem, že na jednu "kšandu" (neboli kabel na jednom IDE kanálu) se připojí pevný disk, na druhou CD/DVD mechanika. Třetím plochým kabelem je připojena FDD mechanika. Labyrint plochých kabelů je na světě. Mnohdy bývá obtížné umístit kabely optimálně bez toho, aby se moc neohýbaly. Skoro nikdy se nedají kabely uzpůsobit tak, aby nebránily chlazení či toku vzduchu vůbec. Budoucí SerialATA používá tenké a hlavně kulaté kabely, které zabírají daleko méně místa a zároveň se s nimi lépe manipuluje. Díky své "kulatosti" se snadno ohýbají (protože se ohnou kterýmkoli směrem stejně snadno na rozdíl od páskového vodiče). Dobrým příkladem je kabel sériové myši nebo klávesnice, kde je počet vodičů v kabelu obdobný. Elektronika bude mít menší šanci se přehřívat, protože se zlepší cirkulace vzduchu v krytu počítače.

Co na to výrobci desek? Ti by mohli reagovat poměrně pružně. Snížení počtu vývodů uvítá jistě každý. Stávající 40pinové konektory zabírají na základních deskách poměrně dost místa. Menší konektor stojí ( i když jen o trošilinku) méně, což vždy potěší. Zmenšení potřebného prostoru znamená zmenšení plochy desky a tudíž i možné zmenšení krytu počítače, což se stává opět trendem. Je však otázka, zda zůstane současný počet, nebo se zdvojnásobí na čtyři (což předpokládám). Nižší napětí znamená nižší spotřebu, opět vítaná záležitost. Další z 5voltových zařízení by ubylo. Elektronika IDE řadiče již nemusí konvertovat z 3,3 V (PCI) na 5 V (IDE), což ubírá na rychlosti a zároveň zvyšuje spotřebu. Jinými slovy řečeno, je vysoký předpoklad, že výrobci základních desek (potažmo čipsetů, resp. jejich South Gate) i počítačů jako celku tento nový trend přijmou.

A výrobci pevných disků? Ti budou samozřejmě pro, vždyť to jsou právě oni, kdo SerialATA iniciují. Možná budou následovat další dva kroky - prvním je potřeba napětí 3,3 V pro pevný disk. Proto se dá očekávat změna i v konektoru - minimálně ve voltáži. Druhým krokem je drobná úprava zdroje počítače. Ten v ATX provedení již disponuje napětím 3,3 V, takže se jen musí vyvést do správného konektoru pro nové pevné disky.

Jen poznámka na konec - tak mě napadlo, že prakticky všechna komunikace začíná mít podobu osmi vodičů nehledě na to, o jakou komunikaci jde (nebo podobný počet). LAN síť se z dvojvodičového koaxu rozšířila na kroucený čtyřpár (8 vodičů), IDE se smrskne ze 40 opět na osm. Začíná se objevovat i "poloviční konkurence" - 4vodičová USB a FireWire, nahrazující 9/25vývodový RS232 nebo 25vývodový Centronics (v prvním případě) 25/50/68vývodové SCSI (i v druhém případě).

Diskuze (10) Další článek: Computer 9/00

Témata článku: Hardware, Labyrint, Gate, RS232, Postup, Podobný počet, Druhý případ, První případ, Podobná hvězda, Kabel, Working, Serial, První krok, Značné snížení, Drobná úprava


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky