Šeptanda: chystá se Eee PC s 8,9" displejem

Největší slabinou Eee PC je nejspíš nízké rozlišení malého displeje. Už se ale prý plánuje představení většího modelu.

Už za pár dní odstartuje v Las Vegas další ročník mezinárodní výstavy Consumer Electronics Show 2008 (CES). Letos probíhá od 7. do 10. ledna. Na stránkách společnosti Asus se objevila informace, že na CES hodlá předvádět novou generaci produktů podporujících technologii WiMAX a představit další generaci mobilních zařízení (včetně další generace Eee PC).

Klepněte pro větší obrázek

Tato krátká zprávička spolu s další novinkou z 26. prosince zveřejněnou na jiném serveru z Číny odstartovala vlnu spekulací o tom, jak budou vypadat další produkty z řady Eee PC.

Stávající modely mají širokoúhlý 7" LCD s rozlišením 800 × 480 pixelů. Už od prvních zmínek o Eee PC se spekulovalo i o dražších modelech, které měly být vybavené 10" displejem. Ostatně podobné prototypy sama společnost Asus vystavovala. Jenže po uvedení 7" modelů se zase spekulovalo o tom, že už se větší modely výroby nedočkají.

Server Chinatimes teď ale slibuje, že Asus v lednu předvede Eee PC vybavené širokoúhlým 8,9" WSVGA displejem s rozlišením 1024 × 600 bodů. Cena větších displejů se oproti 7" LCD za 40 dolarů má pohybovat o 15-20 dolarů výše – na výrobních nákladech by to tedy mohlo v přepočtu na koruny znamenat nějakou pětistovku navíc. Rozlišení, u kterého chybí ke dnes stále ještě hojně používanému 1024 × 768 jen kousek, by určitě řada zákazníků přivítala. Grafická rozhraní většiny moderních aplikací i operačních systémů, a ostatně ani webů, už nejsou na nižší rozlišení moc stavěná. UMPC a další zařízení s displeji s rozlišením 1024 × 600 bodů se běžně prodávají, a tak podobnému počinu Asusu nic nebrání, přesto nezapomínejte na to, že jde stále o neoficiální a nepotvrzené informace odněkud z Číny.

Příští generace Eee PC s WiMAX?

V průběhu druhého čtvrtletí letošního roku má Intel uvést na trh novou mobilní platformu Montevina s vysokým stupněm integrace, určenou pro další generaci ultrapřenosných počítačů, které mají mít oproti stávajícím UMPC asi poloviční cenu. Ta by mimo jiné měla u mobilních zařízení zajistit podporu WiMAX.

Právě zmínka o tom, že Asus hodlá vystavovat zařízení s podporou WiMAX je důvodem, proč redaktoři některých zahraničních webů začali spekulovat o tom, že by mohly být další modely Eee PC postavené právě na této plánované platformě.

Má to ale jeden háček – stávající Eee PC těží z toho, že využívá starých a levných komponent, jako je 900MHz Intel Celeron M ULV 353 či čipová sada Intel 910GML Express s integrovanou grafikou GMA 900. U platformy Montevina se ale na zářijovém Intel Developers fóru hovořilo o jednoduchých „levných“ UMPC s linuxem a cenou kolem pěti set dolarů – a to už je cenová hranice, na které se pohybuje současný nejvybavenější model Eee osazený 8GB flashdiskem a 1 GB RAM, a cena, na které už dnes pomalu začínají „dospělácké“ notebooky. Pro levné Eee PC, po kterém je i při stávající konfiguraci obrovská poptávka, se tedy tato možnost zatím jeví zbytečně drahá.

Samozřejmě, pokud to vezmeme z druhé strany – tedy z pohledu drahých ultrapřenosných notebooků, mohl by jim být podobný slušně vybavený levný produkt nepříjemnou konkurencí. Nová platforma Intelu slibuje vyšší výkon, výrazně nižší spotřebu a stále ještě přijatelnou cenu, a tak není vyloučené, že se dražší model Eee PC či podobný levnější subnotebook od Asusu objeví. Vydržme ale pár dní, po CES toho budeme určitě vědět víc.

Nové příslušenství – aspoň nějaká jistota

A po troše spekulací tu máme i ověřené zprávy týkající se Eee PC – Asus zařadil do svého sortimentu příslušenství určené právě pro Eee PC.

Nejzajímavější novinkou je asi šestičlánková baterie s kapacitou 7 800 mAh - s ní by mohla vzrůst výdrž notebooku ze stávajících tří a půl hodiny u čtyřclánkové 5 200mAh baterie asi na pět hodin. Majitelé menších 4 400mAh baterií budou také moci samostatně pořídit 5 200mAh baterii.

Klepněte pro větší obrázek

Nové myši nejspíš ocení majitelé barevných mutací Eee PC. Ty se vyrábějí v těchto variantách:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A jelikož by asi byl v případě zelené, modré či růžové verze problém sehnat podobně barevně laděnou myš, Asus zařadil do svého sortimentu myši s odpovídající barvou kabátku. 

Klepněte pro větší obrázek

Myši mají mít senzor s rozlišením 1 000 dpi, kabel o délce 700 mm a rozměry 50×90×33 mm.

Cestovní adaptér má mít o něco menší rozměry. Ale stávající adaptér patří k těm nejmenším, a tak celkem není důvod k pořizování „cestovní“ varianty.

Klepněte pro větší obrázek

Dále Asus zařadil do příslušenství „pecky“ s mikrofonem – ty nabízí v černém a bílém provedení a sluchátka má dodávat i se třemi velikostmi „špuntů“.

Klepněte pro větší obrázek 

Cenu ani dostupnost ale výrobce neuvádí.

Zdroj: Asus, Chinatimes, DailyTech

Diskuze (11) Další článek: Apple na historickém maximu a lednový Macworld za dveřmi

Témata článku: Google, CES 2010, Levné zařízení, Vybavený model, Růžová sluchátka, Asus Eee, Nové příslušenství, Stávající model, Drahé zařízení, Cenová hranice, DIS, Asus Eee Pc, Šeptanda, Levný model, SEP, Levný produkt, Nejvybavenější model, Levné notebooky z výstav, Levný notebook, Mobilní příslušenství, Drahý model, Notebooky na Mall.cz