AMD | Procesory | ARM

Šeptanda: AMD nadále pracuje na armovém procesoru, možná jej ukáže už za měsíc

Šeptanda: AMD nadále pracuje na armovém procesoru, možná jej ukáže už za měsíc

Přestože teď AMD dobývá výkonnostní trůn ve všech kategoriích procesorů typu x86, americké firmě nadále zůstávají i ambice s armovými čipy. Alespoň to tvrdí leaker Mauri QHD, který naznačuje, že bychom se více informací mohli dozvědět už příští měsíc.

Šéfka AMD Lisa Su bude mít 12. ledna na konferenci CES 2021 keynote, na níž obvykle představuje důležité novinky. Jednou z nich by podle Mauriho měl být čip s procesorem typu Arm. AMD údajně chystá hned dva modely. Jeden s integrovanou operační pamětí (jako Apple M1), jeden bez.

Spojení AMD a Arm není nijak šokující. Když ještě v pozici hlavního architekta byl Jim Keller, firma kromě nových x86 jader Zen připravovala také čipy K12 (ARMv8-A). Dorazit měl v roce 2017, ale po odchodu Kellera a nástupu Lisy Su do čela společnosti projekt utichl. Ale údajně neskončil. AMD chtělo s K12 proniknout do serverů, mobilních i embedded zařízení. Jestli jsou tyto plány aktuální i v roce 2020, nevíme.

O adopci Armu se dlouhodobě snaží i Microsoft, který přitom dosud využíval čipy od Qualcommu. Jeho Snapdragony ale vznikají z verzí pro mobily a tablety a na špičkové SoC od Applu nestačí. AMD by mohlo procesory navrhnout přímo s ohledem na výkonné počítače. Díky znalostem Armu i x86 by teoreticky mohlo pomoci s emulací, která je teď slabým místem počítačů s Windows 10 pro Arm.

Pominout nemůžeme ani fakt, že AMD je ochotné upravovat čipy pro hardwarové partnery. Applu dodává některé exkluzivní grafické čipy, Sony i Microsoftu pak SoC pro herní konzole. Pokud jsou zkazky o chystaném armovém čipu skutečné, kdo ví, jestli jej v budoucnu nepotkáme v nějakém budoucím Surfacu.

Jaký je Surface Pro X s armovým procesorem a Windows 10?

via Softpedia

Diskuze (14) Další článek: Elon Musk je přesvědčen, že SpaceX dopraví lidi na Mars již v roce 2026

Témata článku: Apple, Microsoft, Hardware, AMD, Procesory, Čipy, Qualcomm, ARM, Sony, Procesor, SIV, SoC, Jim Keller, Šeptanda, Surface, AMD Lisa Su, Lisa Být, Počítač, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux