SEO Administrator: moderní analýza webu

V poslední době stále více firem nabízí SEO. Za těmito písmeny se ukrývá optimalizace stránek pro internetové vyhledávací stroje. Program SEO Administrator obsahuje několik nástrojů, které vám pomohou analyzovat, jak si vaše webové stránky vedou právě u jednotlivých vyhledávačů.

Plusy / minusy
+ možnosti exportu analýz
+ práce s více parametry najednou
– menší využitelnost pro české weby
– řazení v tabulkách klepnutím
– drobné chybky
– analýzy z logu

SEO slouží jak majitelům webových stránek, tak jejich návštěvníkům. Správnou optimalizací docílíte lepšího umístění mezi nalezenými odkazy ve vyhledávači, a návštěvník zase bude spokojen, že najde přesně to, co hledá. SEO zahrnuje správné úpravy meta tagů v hlavičkách stránek, dobře strukturovaný web s odkazy, zpětné odkazy na váš web z jiných stránek a další. Program SEO Administrator vám pomůže analyzovat váš web a jednotlivé vyhledávače. Zjistíte tak, jak si vedete a kde bude potřeba zapracovat.

Program obsahuje devět (deset) hlavních částí. Ty lze spouštět jednotlivě pomocí zástupců v nabídce Start. Desátá část je jednoduchá aplikace, která nabízí devět tlačítek pro spouštění jednotlivých analýz. Je tedy na vás, jakým způsobem jednotlivé části této sady nastartujete.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí prostředí SEO Administratoru

Sledování hodnocení

Související odkazy

Slovník
administrator
indexing
log
offline
server

První modul se jmenuje Ranking monitor. Poslouží vám k rychlému vyhodnocení, na kterém místě se v kterých vyhledávačích umístí vaše stránky při vyhledávání konkrétních termínů. Představte si, že jste firma, která prodává hrnce. V takovém případě si vyberete v seznamu vyhledávačů ty, které chcete analyzovat. Poté zadáte klíčová slova, o kterých si myslíte, že vaši potencionální návštěvníci používají. Například tedy: hrnec, hrnce, kastroly, hliněné hrnce atd. Nakonec zadáte seznam adres, pro které chcete analýzu provést. Seznamy výrazů i webové adresy je možné importovat z předem připravených textových souborů. Můžete tak pohodlně provádět různé analýzy bez neustálého zadávání údajů.

Po spuštění program vyhledá zadané výrazy na vybraných vyhledávačích, zjistí na kolikátém místě se pro který výraz vaše stránka (resp. stránky zadané v seznamu) nachází a vše zobrazí v přehledných tabulkách. První report zobrazí zadané údaje a nalezené výsledky. Druhá verze reportu do tabulky přidá také konkrétní adresu na webu, kde se hledaný výraz nachází, například www.zive.cz/hrnce. Co je dobré, program si udržuje historii hledání, což vám, jako uživateli, umožní sledovat, zda se umístění stránek postupně vylepšuje nebo zhoršuje. Máte tak k dispozici nástroj, pomocí kterého zjistíte, zda změny, provedené na webu, měly patřičný efekt.

Seznam adres obsahuje několik ostatních nalezených odkazů, které odpovídají zadaným klíčovým slovům. Funkce historie pak zobrazuje jiný pohled na umístění vašich stránek v průběhu jednotlivých analýz, k dispozici je i grafické zobrazení s možností exportu do souboru BMP.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky analýzy Page Ranking Monitoru


Datové centrum Google

Druhý modul v pořadí slouží k monitorování datového centra Google. Opět můžete zadat seznam klíčových slov a webových adres. Stejně jako v ostatních částech programu, i zde je možné omezit maximální hloubku prohledávaných odkazů. Analýzu může urychlit nastavení počtu souběžných prohledávání. Po jejím spuštění se provedou dotazy na všechna datová centra Google (seznam IP adres lze zobrazit) a výsledek se dozvíte v přehledné tabulce. Analýza již není tak rychlá, jako u předešlého modulu, nicméně stojí za to si ji vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Dotazy na datová centra Google

Útržky hlaviček

Pomocí nástroje Snippets Viewer zobrazíte útržky ze seznamů stránek nalezených ve vyhledávači. Opět zadáváte klíčová slova a webové stránky. Vyhledávače tyto informace získávají z meta tagů na webových stránkách a z hlavičky TITLE. Můžete tak zjistit, zda se ve vyhledávačích zobrazuje opravdu to, co chcete. Nezřídka se také stává, že původní špatný text nabízí vyhledávač na lepších pozicích než opravu.

Měřítko popularity

Nástroj Link popularity checker využijete v případě, že vás zajímá, jak jsou vaše stránky (resp. odkazy na ně) ve vyhledávačích populární. Přesněji řečeno, získané informace závisí na tom, kolik zpětných odkazů z jiných stránek vede na váš web. Vyhledávací stroje si většinou udržují databázi takovýchto zpětných odkazů, která má vliv i na celkové hodnocení (Page Rank). Popularitu zvyšují i textové popisky ve značkách pro vkládání odkazů. V programu tedy opět zadáte kombinaci adres a vyhledávačů, zvolíte si analýzu ve spojení s Google Page Rank a spustíte ji. Výsledkem bude několik tabulek se seznamem odkazujících stránek, hodnocením, seznamem nových a odstraněných odkazů.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá Link popularity checker

Page Rank Analyzer

Snad nejznámějším pojmem souvisejícím se SEO je Page Rank. Jde o bodové hodnocení, které udává úspěšnost zařazení webové stránky ve vyhledávači. Hodnocení je ovlivněno množstvím odkazů, které vedou na váš web, klepáním uživatelů na výsledky, pokud obsahují vaši adresu, a mnoha dalšími skutečnostmi. Čím vyšší je hodnocení, tím je umístění ve výsledcích vyhledávání lepší. Pomocí tohoto nástroje zjistíte Page Rank u Google, u několika dalších vyhledávačů lze zjistit počet zpětných odkazů a přítomnost v adresáři.

V tomto modulu vybíráte seznam vyhledávačů a zadáváte webové adresy, u kterých chcete zjistit hodnotu Page Rank. Program pak analyzuje výsledky z jednotlivých webů a zobrazí výsledná hodnocení.

Jste zaindexováni?

Stav indexace konkrétní stránky ve vyhledávači zjistí modul nazvaný Site indexation. Vyhledávacím robotům logicky určitou dobu trvá, než vaši stránku objeví a vloží ji do své databáze. V jakém stavu je z tohoto hlediska váš web, zjistíte velmi jednoduše. Zadejte adresu, vyberte vyhledávací stroje a spusťte proces. Seznam zaindexovaných stránek se zobrazí v jednoduché tabulce, kterou můžete seřadit podle abecedy nebo hodnoty Page Rank pro jednotlivé stránky. Spojením s historií analýz můžete zjistit, které stránky se v indexech objevili nově nebo které naopak zmizely.

Klepněte pro větší obrázek

Jak jste na tom s indexy?

Klíčová slova

Keyword suggestion tool vám pomůže vytvořit ta správná klíčová slova pro meta tagy, jak už ostatně napovídá jeho název. Na základě klíčových slov program vyhledá podobné výrazy pomocí zvolených webových služeb a zobrazí počet nalezených výsledků. Pomocí další funkce si můžete zobrazit průměrný Page Rank pro dané výrazy. Smyslem této pomůcky je tedy pomoci vám vylepšit a změnit stávající klíčová slova tak, abyste si zlepšili hodnocení u vyhledávačů.

Analýza webu

Zbývající dva nástroje, které jsem zatím nezmínil, slouží k přímé analýze vašich webových stránek. HTML Analyzer umožňuje do detailu analyzovat stávající projekt na webu nebo i jeho offline podobu. A výsledky této analýzy? Seznam stránek s návrhem klíčových slov a počtem, váhou a hustotou výskytu. Totéž ale v obráceném směru nabízí seznam klíčových slov, ve kterém najdete stránky, kde se klíčová slova vyskytují. Další návrhy slouží pro fráze (totéž jako klíčové slovo, ale složeno s více výrazů). V analýze rovněž najdete souhrnné tabulky s výskytem slov, velikostmi stránek a podobně.

Nástroj Log Analyzer rozebere protokolovací soubor z vašeho webu. Zkušenější uživatelé jistě ví, že tento soubor vytváří webový server a lze z něj zjistit množství informací o návštěvnících webových stránek. Typicky použité prohlížeče, vstupní a výstupní stránky, odkazující stránky, země, odkud návštěvníci přicházejí, záznamy o robotech vyhledávacích strojů a mnoho dalšího. Log Analyzer vám o většině těchto věcí podá hlášení. Mně osobně zde chyběla právě informace o webových prohlížečích návštěvníků.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledek analýzy webové stránky

Chyby se najdou

Program je celkově docela povedený, avšak setkáte se s několika drobnými problémy či nedodělky. Chybové hlášení o dělení nulou, pokud program analyzuje některé vyhledávače, je ale ostudou jeho tvůrců. Některé analýzy by mohly jít ještě více do hloubky. Určitě oceníte možnost exportu analýz do souborů HTML, do Excelu a Wordu, CSV, TXT, XML a na tiskárnu.

Přes Vánoce (platí prozatím asi také) se na webu programu objevila nabídka na bezplatné získání plné verze SEO Administratora. Podmínkou je umístění zpětného odkazu na vaši webovou stránku, která má minimální Page Rank na hodnotě 4.

Program podporuje především velké zahraniční vyhledávací portály. Zajímá-li vás, jak si váš web vede u českých katalogů, dost dobře to s tímto programem nezjistíte. Ani pro analýzu klíčových slov v češtině není moc vhodný. Na druhou stranu spousta českých vývojářů tvoří i weby v angličtině. Většina nástrojů z tohoto programu je jazykově neutrální.

SEO Administrator 3.3
produkt analýza webových stránek
výrobce FlamingoSoft
web www.seoadministrator.com
cena 70 až 150 USD (60 dní zkušebně)
systémy Windows 98/2000/XP
Diskuze (10) Další článek: Pozvánka na Software Architect Forum 2006

Témata článku: Google, Analýza, Drobný stroj, Webová stránka, Indexing, Dobrá využitelnost, Jednotlivý soubor, Připravený text, Získaný klíč, Rychlé vkládání, Hrnec, Jednotlivá adresa, Bezplatné získání, Vyhledávač, Offline, Nalezený soubor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší