Bezpečnost | Chytrá domácnost

Senzor Walabot Home dohlédne na padající lidi. V případě nehody přivolá pomoc

  • Firma Vayyar Imaging představila svůj nový produkt Walabot Home
  • Cílí na seniory, kterým v případě pádu automaticky zavolá pomoc
  • Opadá tak nutnost nosit jakékoli „nouzové tlačítko“
Senzor Walabot Home dohlédne na padající lidi. V případě nehody přivolá pomoc

Izraelská firma Vayyar Imaging představila svůj nový produkt Walabot Home. Jedná se o senzor, který je schopný i skrze překážky detekovat pohyb osob. Primárně cílí na seniory, kterým v případě pádu automaticky zavolá pomoc.

Na trhu je několik zařízení, která mohou uživatelé použít k přivolání pomoci. Zpravidla se jedná o různé náramky, hodinky či přívěsky, jež po stisku tlačítka vytočí zadané telefonní číslo nebo pošlou textovou zprávu. V případě nouze je však nutné, aby postižená osoba měla zařízení u sebe byla schopna provést danou akci – tedy nebyla například v bezvědomí.

U starších uživatelů se však bohužel často stává, že tato zařízení zapomínají nebo nechtějí nosit. V případě nehody pak mohou zůstat ležet bez pomoci i několik hodin, a to může být v určitých situacích fatální.

Čidlo na pády

Walabot Home eliminuje nutnost mít cokoli neustále při sobě. Zařízení se instaluje na zeď, připojí se k bezdrátové síti a poté monitoruje pohyb osob. Pokud zaznamená pád, automaticky zavolá na určený telefon.

Klepněte pro větší obrázek
Zařízení se instaluje na zeď

Jedná se o jedno z řady inteligentních domácích zařízení, které Vayyar postavil na základech své technologie, využívající nízkoenergetické rádiové vlny k rozpoznání věcí přes překážky v poměrně velkém prostoru. Kromě upadnutí dokáže detekovat také zástavu dechu či srdeční kolaps.

V roce 2016 začala firma prodávat tuto technologii v produktu Walabot DIY, který umožnil uživatelům vyhledávat trubky a elektrické vedení ve zdech. Od to doby se prodaly stovky tisíc těchto zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2016 přišel Walabot DIY

Server VentureBeat vyzdvihuje užitečnost chytré krabičky pomocí čísel: na území Spojených států dojde v průběhu roku asi k 70 tisícům požárů domácností. Většina z nich je přitom vybavena detektorem kouře. Za tu samou dobu dojde průměrně ke 29 milionům pádů osob starších 65 let. Navzdory vysokému riziku však většina lidí nechce nosit žádné zařízení, které by jim v takovém případě přivolalo pomoc.

V jednoduchosti je síla

Walabot Home jednoduše připevníte na zeď a můžete na něj zapomenout. Stane se tichým společníkem, o jehož přítomnosti se dozví příbuzní či blízcí v okamžiku, kdy bude potřeba jejich pomoc.

Generální ředitel Raviv Melamed říká: „Většina lidí spadne, aniž by se někdo dozvěděl, že se něco takového stalo. Lidé se chtějí ve svých domácnostech cítit pohodlně, aniž by museli nosit přívěsek nebo lékařský přístroj, ale stále chtějí mít jistotu, že se jim dostane pomoci, pokud ji budou potřebovat. Walabot Home je efektivní, protože si ho lidé mohou nastavit a cítit se bezpečně s vědomím, že ho tam pro tento případ mají.“

Klepněte pro větší obrázek
Krabička v případě potřeby přivolá pomoc

Nástěnný gadget pracuje v širokém spektru podmínek, které například webové kamery nezvládají, včetně páry a tmy. Sleduje okolí přes předměty jako jsou záclony a skleněné stěny, takže se hodí například do koupelny, kde dochází k pádům nejčastěji.

Cena přitom není nijak vysoká – jeden kus přijde na 250 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 5680 Kč. Zatímco tato částka není sama o sobě extrémní, kompletní pokrytí celého domu nebo bytu by mohlo být poměrně drahé.

Diskuze (3) Další článek: Waymo získalo v Kalifornii povolení testovat plně autonomní auta bez řidiče

Témata článku: USA, Bezpečnost, Chytrá domácnost, Webová kamera, Home, Lékařský přístroj, Generální ředitel, Zástava, Starý uživatel, Určitá situace, Elektrické vedení, Případ nehody, Případ pádu, Textová zpráva, Dolar, Zeď, Kompletní pokrytí, Senzor, Chytrá krabička, Nový produkt, Izraelská firma, Celý dům, Bezdrátová síť, Zařízení, Domácí zařízení, Mobily pro seniory na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

** Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data ** Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Karel Kilián | 21

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 120

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

** Naučilo se to číst ** Naučilo se to rozebírat text ** A nakonec se to i naučilo psát fiktivní články na libovolné téma

Jakub Čížek | 39