Semprony pro socket AM2 - jak se změnilo značení?

S uvedením socketu AM2 a příchodem Sempronů s dvoukanálovým řadičem firma AMD posunula jejich značení. Hrozí tak podobný zmatek, který zavládl při uvedení Sempronů pro socket A. Připravená tabulka vám snad usnadní orientaci v tom, co se změnilo.

Pokud si ještě vzpomínáte na uvedení prvních Sempronů, šlo o původní Athlony XP s jádrem Thoroughbred a Barton. Značení procesorů se stejnými parametry se však lišilo. V praxi to znamenalo, že dřívější Athlon 2400+ měl (s výjimkou rychlosti FSB) stejné parametry jako Sempron 2800+ a podával i stejný výkon.

Sempron 64

S příchodem platformy AM2 nás u low-endových procesorů Sempron čeká několik změn. Procesor dostane dvoukanálový řadič pro DDR2 moduly, později se dočkáme i úsporných variant většiny procesorů. AMD při značení nových Sempronů pro socket AM2 vycházelo z předpokladu, že s dvoukanálovým řadičem budou procesory o něco výkonnější. Proto přiřadilo Sempronům se stejnými takty a velikostí cache vyšší Performance Rating (to jsou ony záhadné číslovky jako 2800+ u procesoru běžícího na frekvenci 1.6 GHz). Slíbený přehled toho, co se změnilo je zde:

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání procesorů Sempron pro Socket 754 a Socket AM2

Tučně jsou zobrazeny procesory s 256kB vyrovnávací paměti. Parametry, kterými se liší stejně značené procesory jsou odlišeny barevně. Šipky pak ukazují, jak se posunulo značení procesorů se stejnou frekvencí a velikostí cache. Znovu zdůrazním, že praktické testy a srovnání nových Sempronů zatím není k dispozici. Tabulka vám má usnadnit orientaci ve frekvencích a velikostech vyrovnávacích pamětí.

Z tabulky vyčtete, že z nabídky zmizely nejpomalejší Semprony 2500+ s 256kB cache (ty už je ostatně dávno problém sehnat). Nepočítá se ani se Sempronem 2600+, 3100+ a 3300+. Nový je naopak 3200+, 3500+, 3600+ a 3800+.

Jelikož u některých procesorů došlo k posunu ve značení o jeden výkonnostní stupeň, přestává platit poučka, že atraktivnější jádra s 256kB cache mají značení 2800+, 3100+ a 3400+. Nově budou mít 256 kB cache procesory 3000+, 3400+, 3600+ a 3800+.

Další posun nastává u úsporné technologie Cool’n’Quiet. V tabulce je přítomnost této technologie označena černým kolečkem. Nejlevnější procesor s podporou Cool’n’Quiet je tedy Sempron 3200+, avšak stejně jako u staršího kolegy bych doporučoval sáhnout spíše po o stupeň výkonnější verzi s 256 kB cache, tzn. Sempronu 3400+.

Athlon 64

Pro pořádek si ještě uvedeme, jak se změnil sortiment u Athlonů 64:

Klepněte pro větší obrázek

Přehled Athlonů 64 pro socket 939 a socket AM2 

Z tabulky vidíte, že z nabídky jednojádrových procesorů zmizely oblíbené Athlony 64 3700+ s 1MB cache. Také Athlon 64 4000+ již nenajdete. Jinak zůstalo naštěstí vše při starém.

Athlon 64 X2

A konečně nejvýkonnější dvoujádrové modely Athlonů 64 X2:

Klepněte pro větší obrázek

Přehled dvoujádrových Athlonů 64 X2 pro socket 939 a socket AM2

Opět jsou tučně zvýrazněny modely s větší vyrovnávací pamětí. Pro malou hrstku vyvolených, kteří se nerozpakují do procesoru investovat deset a více tisíc korun, je výbornou zprávou Athlon 64 X2 4000+ s 1MB cache. Jeho cena je nastavena na deset tisíc korun s DPH. Oproti nejlevnějšímu dvoujádru A64 X2 3800+ s poloviční cache je dražší asi o 800 korun. Zajímavější je však srovnání s procesorem 4400+ pro socket 939. Nejpomalejší dvoujádro s 1MB cache budete moci pořídit asi o 3700 korun levněji. K čemu dobrý pomalejší procesor s větší cache? Je to vynikající základ pro taktování. Při přetaktování se dá předpokládat, že při stejném jádru lišícím se jen velikostí cache dosáhnete podobných maximálních frekvencí. Varianta s větší cache pak bude na stejné frekvenci výkonnější. Z dosavadních zkušeností si troufnu říci, že pokud mezi A64 X2 3800+ a A64 X2 4000+ zůstane pod úrovní osmi set korun, Athlon X2 4000+ bude zřejmě nejvyhledávanějším dvoujádrovým procesorem od AMD.

Co se týče nárůstu výkonu nových Sempronů pro socket AM2, zatím nemá moc velký význam o něm spekulovat. V jakém světle se ukáží nové low-endové procesory a bude-li změna značení oprávněná či nikoliv, to se uvidí až po prvních srovnávacích testech.

Doplněno (22. června 2006): Jak už to ve světě IT bývá, AMD nakonec, mimo jiné i kvůli výše uvedeným faktům o možnosti přetaktování procesorů 4000+, 44000+ a 4800+, změnilo své rozhodnutí ohledně prodeje dvoujátrových Athlonů 64 X2 s 1MB cache. 1MB vyrovávací paměti na jádro seženete pouze v podobě předražených procesorů AMD FX.

Snad se toto úsporné opatření projeví pozitivně na cenách procesorů X2 s půlmegabatovou cache.

Diskuze (5) Další článek: DFI s nForce 590 – sloty rychlejší než jsme doufali

Témata článku: Značení, Úsporné opatření, Nejvýkonnější varianta, Stejné parametry, Slíbená podpora, Předražený procesor, Poloviční velikost, SoC, Socket, Nejlevnější varianta, Vyrovnávací paměť, Stejný takt, Cool, Černá varianta, Poloviční paměť


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky