Selhaly-li všechny pokusy, je na čase si přečíst REGEDIT.EXE

Jaká je poslední možnost záchrany systémových registrů? Když je opravdu hodně špatně a zkusili jste všechno, můžete ještě použít nepříliš dokumentované funkce programu Regedit.
Během vašeho života s Windows 95 či 98 se vám může přihodit, že systém začne ohlašovat chyby v registru, systém se začne chovat velmi nestabilně a vy pomalu sledujete, jak vám systém začíná umírat pod rukama. Pokud používáte Windows 98, má šanci nalézt starší verze konfigurace systému v adresáři C:\Windows\Sysbckup, kde jsou v souborech rbXXX.cab zabaleny poslední verze nastavení. Ač je možné, že se podaří nalézt poslední funkční konfiguraci a problémy vyřešit, může být pět posledních konfigurací málo, a chyba registru tak zavlečená i do nich. U Windows 95 podobné zálohy ani nejsou, tak jak se to dá řešit?

Nejprve zkuste přeinstalovat celý systém. Je možné, že instalace problémy s registrem vyřeší a systém se dá do pořádku. Někdy je ale chyba v registrech takového rozsahu, že ani instalace Windows nepomůže a třeba se ani nespustí.

Druhou možnost záchrany nabízí ne zrovna dokumentovaná funkce programu REGEDIT, který normálně slouží pro editaci registrů a import nových klíčů. Pokud jej totiž nebudete spouštět z Windows, ale nastartujete počítač pouze v systému MS-DOS (F8 při startu počítače a vybrat Jen systém MS-DOS), můžete jej spustit také. Po spuštění programu Regedit se vypíše následující text:


  Imports and exports registry files to and from the registry.
  
  REGEDIT [/L:system] [/R:user] filename1
  REGEDIT [/L:system] [/R:user] /C filename2
  REGEDIT [/L:system] [/R:user] /E filename3 [regpath1]
  REGEDIT [/L:system] [/R:user] /D regpath2
  
   /L:system Specifies the location of the SYSTEM.DAT file.
   /R:user Specifies the location of the USER.DAT file.
   filename1 Specifies the file(s) to import into the registry.
   /C filename2 Specifies the file to create the registry from.
   /E filename3 Specifies the file to export the registry to.
   regpath1 Specifies the starting registry key to export from.
   (Defaults to exporting the entire registry).
   /D regpath2 Specifies the registry key to delete.
  

(tento text uvidíte, i když si otevřete soubor REGEDIT.EXE v textovém editoru, třeba v Poznámkovém bloku).

Najdete zde tedy seznam přepínačů, které můžete u programu Regedit použít v případě spouštění z příkazové řádky. Pro nás jsou nejdůležitější parametry /E a /C. S jejich pomocí se pokusíme zachránit z registru, co nejvíce informací.

  • Nastartujte tedy počítač do systému MS-DOS.
  • Přejděte do adresáře Windows (cd Windows). Nyní vyexportujeme celý registr do textového souboru příkazem regedit /E zachrana.reg . Do souboru zachrana.reg se nám tak uloží všechny klíče z registru, které se podaří úspěšně přečíst. To tedy znamená, že ty, které se přečíst nepodaří a můžou za hlášení problémů s registry, se neuloží do tohoto souboru.
  • Nyní vytvoříme nový registr z této záchrany příkazem regedit /C zachrana.reg
  • celý počítač přestartujeme.
Nový registr tak bude obsahovat pouze ty hodnoty, které se podařilo úspěšně přečíst. V registru tak nebudou ty hodnoty, které dělaly problémy, ale současně tam také nebudou úplně všechny klíče z původního registru. Zkontrolujte tedy všechny aplikace a jejich funkčnost, pokud nějaká funguje nesprávně, budete ji muset přeinstalovat.

Pokud selže i tato metoda záchrany registrů, budete prostě muset přeinstalovat celý systém na čistý stroj s tím, že tak přijdete o všechna nastavení a všechny aplikace budete muset instalovat znova.
  

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Regedit, Čas, Poslední šance, Pokus, Poslední pokus, From

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší