Šéfredaktor Živě je slavný. Chcete také?

Šéfredaktor Živě má možnost získat vlastní heslo v databázi International Who`s Who of professionals. Poměrně lákavá nabídka je však jen dokonalou ukázkou sociálního inženýrství. Polechtat ego člověka a získat podrobné údaje o jeho životě je strašně jednoduché.

Databáze Who is Who vydavatelství Marquis je pojem a být součástí přehledu životopisů významných žijících osobností v některé z řad publikací Who is Who je obecně považováno za velkou poctu. Na této pověsti pravděpodobně parazituje marketingová společnost Market Central, která se chová tak podle, že to stojí za článek.

Jeho počátek leží v e-mailu, který dostal šéfredaktor živě z adresy International WHO`S WHO of Professionals (tradelion@response.etracks.com). Obsah e-mailu byl poměrně jednoduchý:

Drahý Who`s Who kandidáte

Jsem potěšen, že vás mohu informovat o tom, že jste byl vybrán jako potenciální kandidát pro International WHO`S WHO of Professionals. Gratulujeme vám. Nominace do Who`s Who je pocta sama o sobě. Who`s Who má více než 20 000 členů ve 154 zemích. Jedná se o nejelitnější síť profesionálů na světě. Členové si navzájem pomáhají v každodenní práci a kariéře. Taková síť je velice cenná a my můžeme sledovat, jak si členové navzájem pomáhají rozšiřovat obchodní příležitosti, nacházet nová pracovní místa nebo se dokonce přestěhovat do jiné země.

Pokud se dostanete do Who`sWho, budete také zařazeni do ročníku 2004-2005 International WHO`S WHO of Professionals – seznamu světových špiček v oblasti obchodu, ekonomie a politiky a dalších odborníků.

Pro uzavření výběrového řízení potřebujeme další informace a prosíme vás o poskytnutí vašich biografických dat. Pro tento účel použijte formulář na našich webových stránkách

http://internationalwhoswho.com/fax/FE524C.htm.

Uzávěrka se blíží a proto vás prosíme o okamžitou reakci. Pokud se s odpovědí opozdíte, nemůžeme vám zaručit, že komise bude mít dostatek času pro zvážení vaší přihlášky.

S pozdravem

Brooke O. Filger
Membership Director

PS: Členství v International WHO`S WHO of Professionals není spojeno s žádnými poplatky či závazky. Abychom obdrželi vaše data včas, vyplňte formulář prosím do prvního ledna 2004. Ve chvíli, kdy bude komise kontrolovat vaši přihlášku, vás člen komise bude kontaktovat.

Nedůvěru k obsahu e-mailu vzbuzuje už samotná adresa, ze které byla zpráva odeslána spolu s dalšími informacemi, které následovaly za tělem e-mailu. U vydavatele seriozní publikace by člověk očekával elektronickou poštu přicházející z adresy připomínající název vydavatele nebo publikace. V tomto případě však adresa patří marketingové společnosti Markádo na www.markado.com. Služby třetích stran k rozesílání pošty, zejména reklamní, patří k běžné obchodní praxi, i když v případě prestižní publikace je to nepravděpodobné. Další možností, jak zjistit, co se skrývá za International WHO`S WHO of Professionals, je záznam v databázi Whois, která shromažďuje informace o registracích internetových domén.

Podle tohoto záznamu patří doména společnosti E-commerce Support Centers, Inc. Ta však už dnes neexistuje, přeměnila se v Market Central, Inc., která na svých stránkách WHO`S WHO of Professionals vůbec nezmiňuje. Webová prezentace společnosti navíc působí velice profesionálně a firma sama se podle webové prezentace soustředí zejména na systémy CRM a je například zlatým partnerem společnosti Avaya. Tady stopy končí a je možné předpokládat, že tato společnost pouze poskytuje služby poněkud tajemné korporaci Who`s Who Historical Society, jejíž jméno je uvedeno právě na webových stránkách internationalwhoswho.com. Tuto společnost lze kontaktovat pouze na telefonech směřujících do kontaktního centra nebo na adrese ve Washingtonu, která však skrývá pouze poštovní schránku.

Další hledání ve snaze ověřit důvěryhodnost celé záležitosti směřovalo na stránky Kongresové knihovny, která zastává roli národní knihovny pro celé Spojené státy. Výpis z elektronického katalogu ukázal, že skutečně existují publikace obsahující biografické údaje vydávané pod názvy inzerovanými na webu Who`s Who Historical Society. Nezbývalo, než zjistit, v čem je tedy zakopaný pes.

A to nebylo nijak těžké a i bez vyhledávání po všech čertech by se na to dalo přijít. Na svých stránkách totiž společnosti objasňuje svůj obchodní model. Členství v katalogu je zdarma. O jeho prestiži je možné pochybovat, na internetu však najdete několik desítek lidí, kteří své členství v databázi hrdě inzerují. Nicméně, přístup k publikaci, jak v elektronické, tak tištěné formě mají pouze členové "klubu" a to samozřejmě po zaplacení nespecifikovaného obnosu. Na webu se pouze dozvíte, že můžete platit kreditními kartami i dalšími prostředky, ale částku vám nikdo neřekne. Navíc jediná veřejně dostupná kopie je ukryta v podzemních archivech Kongresové knihovny, takže možnost získat reference je obtížné. Neveřejnost databází a dokumentů navíc činí takový informační zdroj bezcenným, protože ani žurnalisté či informační pracovníci nebudou tento zdroj používat ke své práci.

Závěrem tedy nezbývá než poblahopřát Honzovi Kunešovi k tomu, že je natolik zajímavý, že jej firma Who`s Who Historical Society sama oslovila, a vám ostatním, kteří jste podobný e-mail nedostali, k tomu, že máte v poštovní schránce o jeden spam méně.

Diskuze (19) Další článek: Nejužitečnější webová aplikace bude mít „novoroční“ webhosting zdarma

Témata článku: Whois, Tištěný spoj, Marketingová společnost, Central, SLA, Živě, Pros, Poštovní schránka, Marketingový název, Market, Sam, Šéf, Šéfredaktor, Podobný e-mailSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování