Šéfredaktor Živě je slavný. Chcete také?

Šéfredaktor Živě má možnost získat vlastní heslo v databázi International Who`s Who of professionals. Poměrně lákavá nabídka je však jen dokonalou ukázkou sociálního inženýrství. Polechtat ego člověka a získat podrobné údaje o jeho životě je strašně jednoduché.

Databáze Who is Who vydavatelství Marquis je pojem a být součástí přehledu životopisů významných žijících osobností v některé z řad publikací Who is Who je obecně považováno za velkou poctu. Na této pověsti pravděpodobně parazituje marketingová společnost Market Central, která se chová tak podle, že to stojí za článek.

Jeho počátek leží v e-mailu, který dostal šéfredaktor živě z adresy International WHO`S WHO of Professionals (tradelion@response.etracks.com). Obsah e-mailu byl poměrně jednoduchý:

Drahý Who`s Who kandidáte

Jsem potěšen, že vás mohu informovat o tom, že jste byl vybrán jako potenciální kandidát pro International WHO`S WHO of Professionals. Gratulujeme vám. Nominace do Who`s Who je pocta sama o sobě. Who`s Who má více než 20 000 členů ve 154 zemích. Jedná se o nejelitnější síť profesionálů na světě. Členové si navzájem pomáhají v každodenní práci a kariéře. Taková síť je velice cenná a my můžeme sledovat, jak si členové navzájem pomáhají rozšiřovat obchodní příležitosti, nacházet nová pracovní místa nebo se dokonce přestěhovat do jiné země.

Pokud se dostanete do Who`sWho, budete také zařazeni do ročníku 2004-2005 International WHO`S WHO of Professionals – seznamu světových špiček v oblasti obchodu, ekonomie a politiky a dalších odborníků.

Pro uzavření výběrového řízení potřebujeme další informace a prosíme vás o poskytnutí vašich biografických dat. Pro tento účel použijte formulář na našich webových stránkách

http://internationalwhoswho.com/fax/FE524C.htm.

Uzávěrka se blíží a proto vás prosíme o okamžitou reakci. Pokud se s odpovědí opozdíte, nemůžeme vám zaručit, že komise bude mít dostatek času pro zvážení vaší přihlášky.

S pozdravem

Brooke O. Filger
Membership Director

PS: Členství v International WHO`S WHO of Professionals není spojeno s žádnými poplatky či závazky. Abychom obdrželi vaše data včas, vyplňte formulář prosím do prvního ledna 2004. Ve chvíli, kdy bude komise kontrolovat vaši přihlášku, vás člen komise bude kontaktovat.

Nedůvěru k obsahu e-mailu vzbuzuje už samotná adresa, ze které byla zpráva odeslána spolu s dalšími informacemi, které následovaly za tělem e-mailu. U vydavatele seriozní publikace by člověk očekával elektronickou poštu přicházející z adresy připomínající název vydavatele nebo publikace. V tomto případě však adresa patří marketingové společnosti Markádo na www.markado.com. Služby třetích stran k rozesílání pošty, zejména reklamní, patří k běžné obchodní praxi, i když v případě prestižní publikace je to nepravděpodobné. Další možností, jak zjistit, co se skrývá za International WHO`S WHO of Professionals, je záznam v databázi Whois, která shromažďuje informace o registracích internetových domén.

Podle tohoto záznamu patří doména společnosti E-commerce Support Centers, Inc. Ta však už dnes neexistuje, přeměnila se v Market Central, Inc., která na svých stránkách WHO`S WHO of Professionals vůbec nezmiňuje. Webová prezentace společnosti navíc působí velice profesionálně a firma sama se podle webové prezentace soustředí zejména na systémy CRM a je například zlatým partnerem společnosti Avaya. Tady stopy končí a je možné předpokládat, že tato společnost pouze poskytuje služby poněkud tajemné korporaci Who`s Who Historical Society, jejíž jméno je uvedeno právě na webových stránkách internationalwhoswho.com. Tuto společnost lze kontaktovat pouze na telefonech směřujících do kontaktního centra nebo na adrese ve Washingtonu, která však skrývá pouze poštovní schránku.

Další hledání ve snaze ověřit důvěryhodnost celé záležitosti směřovalo na stránky Kongresové knihovny, která zastává roli národní knihovny pro celé Spojené státy. Výpis z elektronického katalogu ukázal, že skutečně existují publikace obsahující biografické údaje vydávané pod názvy inzerovanými na webu Who`s Who Historical Society. Nezbývalo, než zjistit, v čem je tedy zakopaný pes.

A to nebylo nijak těžké a i bez vyhledávání po všech čertech by se na to dalo přijít. Na svých stránkách totiž společnosti objasňuje svůj obchodní model. Členství v katalogu je zdarma. O jeho prestiži je možné pochybovat, na internetu však najdete několik desítek lidí, kteří své členství v databázi hrdě inzerují. Nicméně, přístup k publikaci, jak v elektronické, tak tištěné formě mají pouze členové "klubu" a to samozřejmě po zaplacení nespecifikovaného obnosu. Na webu se pouze dozvíte, že můžete platit kreditními kartami i dalšími prostředky, ale částku vám nikdo neřekne. Navíc jediná veřejně dostupná kopie je ukryta v podzemních archivech Kongresové knihovny, takže možnost získat reference je obtížné. Neveřejnost databází a dokumentů navíc činí takový informační zdroj bezcenným, protože ani žurnalisté či informační pracovníci nebudou tento zdroj používat ke své práci.

Závěrem tedy nezbývá než poblahopřát Honzovi Kunešovi k tomu, že je natolik zajímavý, že jej firma Who`s Who Historical Society sama oslovila, a vám ostatním, kteří jste podobný e-mail nedostali, k tomu, že máte v poštovní schránce o jeden spam méně.

Diskuze (19) Další článek: Nejužitečnější webová aplikace bude mít „novoroční“ webhosting zdarma

Témata článku: Whois, Marketingová společnost, Marketingový název, Poštovní schránka, Podobný e-mail, Tištěný spoj, Pros, Central, Market, Sam, Šéfredaktor, SLA, Živě, Šéf


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu