Byznys | Nvidia | ARM

Šéf Nvidie: možná uvedeme procesory Arm i pod vlastní značkou

Šéf Nvidie: možná uvedeme procesory Arm i pod vlastní značkou

Akvizicí Armu získala Nvidia kompletní ultimátní kombo v podobě procesorů, grafických čipů a síťových technologií (dřívější akvizice Mellanox), pomocí něhož dokáže vyvinout a nabídnout hardwarová řešení jako nikdo jiný. Šéf Nvidie Jensen Huang v rozhovoru naznačil, co lze do budoucna očekávat.

Dle jeho slov má Nvidia několik možností, jak z byznysového pohledu uspokojit co nejvíce zákazníků a zároveň získat mnohem větší podíl na trhu ve více oblastech. Nvidia může v rámci Armu stejně jako doposud licencovat samotná jádra a architekturu a zákazníci si vyvinou a vyrobí vlastní procesor (případ Applu).

Jiní zákazníci zase budou chtít kompletní procesory vyvinuté od Armu, respektive Nvidie, případně budou chtít zapracovat jen některé změny pro konkrétní použití. Pokud budou firmy chtít hotový procesor či celé řešení, Nvidia možná uvede i vlastní řadu pod vlastní značkou „Nvidia“ a nikoli Arm.

Nvidia má už zkušenosti s uvedení řešení na bázi Armu pod vlastní značkou - například Nvidia Tegra pro mobilní a úsporná zařízení. Lze ale očekávat, že se brzy setkáme s tím, že se objeví i výkonná řešení pro serverový a datacentrový trh, kde bude soupeřit s Intelem a AMD.

Současné řešení v podobě „superpočítače v krabici“ - DGX A100 od Nvidie využívá dva 64jádrové procesory AMD Epyc (Rome), což nejspíše nebude trvat dlouho. Pokud jde o vysoký počet jader a procesorový výkon, ten už u Armu není problém, protože se chystají například i 96jádrové čipy, schopné zpracovat čtyři vlákna na jádro.

Díky tak úzkému propojení obou firem a inženýrů bude pro Nvidii navíc snadné zapracovat nové technologie, které optimalizují a zvýší výkon mezi čipy Arm, výkonnými výpočetními grafikami a síťovou infrastrukturou.  

Intel bude muset být schopen konkurovat s budoucími grafikami Xe, protože procesory i síťové technologie má k dispozici. AMD je na tom ze všech tří velikánů nejhůře - i když má procesory a grafiky, nemá síťové technologie, které ale hrají klíčovou roli při stavbě výkonných datacenter a superpočítačů. Musí se tak spoléhat na technologie třetích stran.

Diskuze (6) Další článek: Co dříve trvalo měsíc, je dnes možné za deset dní

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, Intel, AMD, Procesory, Nvidia, Čipy, ARM, Nvidia Tegra, Superpočítače, Jensen Huang, Grafika, AMD Epyc, Značka, Procesor