Byznys | Nvidia | ARM

Šéf Nvidie: možná uvedeme procesory Arm i pod vlastní značkou

Šéf Nvidie: možná uvedeme procesory Arm i pod vlastní značkou

Akvizicí Armu získala Nvidia kompletní ultimátní kombo v podobě procesorů, grafických čipů a síťových technologií (dřívější akvizice Mellanox), pomocí něhož dokáže vyvinout a nabídnout hardwarová řešení jako nikdo jiný. Šéf Nvidie Jensen Huang v rozhovoru naznačil, co lze do budoucna očekávat.

Dle jeho slov má Nvidia několik možností, jak z byznysového pohledu uspokojit co nejvíce zákazníků a zároveň získat mnohem větší podíl na trhu ve více oblastech. Nvidia může v rámci Armu stejně jako doposud licencovat samotná jádra a architekturu a zákazníci si vyvinou a vyrobí vlastní procesor (případ Applu).

Jiní zákazníci zase budou chtít kompletní procesory vyvinuté od Armu, respektive Nvidie, případně budou chtít zapracovat jen některé změny pro konkrétní použití. Pokud budou firmy chtít hotový procesor či celé řešení, Nvidia možná uvede i vlastní řadu pod vlastní značkou „Nvidia“ a nikoli Arm.

Nvidia má už zkušenosti s uvedení řešení na bázi Armu pod vlastní značkou - například Nvidia Tegra pro mobilní a úsporná zařízení. Lze ale očekávat, že se brzy setkáme s tím, že se objeví i výkonná řešení pro serverový a datacentrový trh, kde bude soupeřit s Intelem a AMD.

Současné řešení v podobě „superpočítače v krabici“ - DGX A100 od Nvidie využívá dva 64jádrové procesory AMD Epyc (Rome), což nejspíše nebude trvat dlouho. Pokud jde o vysoký počet jader a procesorový výkon, ten už u Armu není problém, protože se chystají například i 96jádrové čipy, schopné zpracovat čtyři vlákna na jádro.

Díky tak úzkému propojení obou firem a inženýrů bude pro Nvidii navíc snadné zapracovat nové technologie, které optimalizují a zvýší výkon mezi čipy Arm, výkonnými výpočetními grafikami a síťovou infrastrukturou.  

Intel bude muset být schopen konkurovat s budoucími grafikami Xe, protože procesory i síťové technologie má k dispozici. AMD je na tom ze všech tří velikánů nejhůře - i když má procesory a grafiky, nemá síťové technologie, které ale hrají klíčovou roli při stavbě výkonných datacenter a superpočítačů. Musí se tak spoléhat na technologie třetích stran.

Diskuze (6) Další článek: Co dříve trvalo měsíc, je dnes možné za deset dní

Témata článku: Technologie, Byznys, Apple, AMD, Intel, Nvidia, Procesory, Čipy, ARM, Značka, Grafika, AMD Epyc, Superpočítače, Jensen Huang, Procesor, Nvidia Tegra


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně