Šéf Microsoftu znovu volá do zbraně

Nezničitelný Steve Ballmer říká: „Máme spoustu práce, než přijde Longhorn“. Chce ušetřit miliardu na firemních nákladech, bubnuje proti Open Source a naznačuje levnější variantu Windows.
Šéf Microsoftu znovu volá do zbraně

Žádnou zprávu nedostanou média rychleji než tu, která je určena zcela jiným uším a očím, zvláště jedná-li se o všechny zaměstnance globální společnosti. Nejinak tomu bylo u dopisu (memoranda, mema) šéfa Microsoftu Steva Ballmera. V neobvykle dlouhém, asi dvacetistránkovém e-mailu se Ballmer vyjadřoval k mnoha důležitým otázkám, kterými se firma zabývá. Celý mail publikován není (zřejmě z právních důvodů), nejvíce výňatků z něj poskytuje eWeek. Ballmer samozřejmě ví, že zpráva nezůstane tajnou déle než několik vteřin od odeslání – tyto jeho pravidelné zprávy jsou v podstatě způsobem svérázné komunikace s okolním světem a s médii, proto nelze čekat, že by prozrazoval nějaká velká tajemství.

Ušetřit miliardu dolarů. Ballmer říká, že firma si dává za cíl ušetřit miliardu dolarů na firemních nákladech, zejména personálních. Není jasné, zda bude Microsoft propouštět – zřejmě ne masivně, ale Ballmer chce zřejmě přezkoumávat efektivitu vytvořené a zavedené firemní struktury. Ke škrtům zřejmě dojde v různých oblastech zaměstnaneckých prožitků. Microsoft má v současnosti 57 000 zaměstnanců. Nutno říci, že vybudování a udržování štíhlé a vysoce efektivní organizace (ve srovnání s jinými giganty) byla vždy Ballmerova silná stránka.

Levná asijská Windows? Zpráva naznačuje (a potvrzuje některé předchozí zvěsti), že Microsoft přijde s nějakou ořezanou verzí Windows pro chudší státy, která bude velmi levná. Ballmer zdůraznil, že produkty firmy se musí více „segmentovat“ pro nejrůznější typy zákazníků. Nejpalčivějším problémem je jihovýchodní Asie v čele s Čínou – žije zde desetkrát více lidí než v USA, kteří si pořizují počítače stále častěji, ovšem pro které je zatím nepřijatelné kupovat software za plné ceny – jednak na to stěží mají, jednak jsou všude na ulicích k dostání nelegální verze za pár dolarů, za tichého přihlížení místních úřadů. Bude zajímavé sledovat, co Microsoft vymyslí – zda zde skutečně budou k dostání originální a legální „Asia Windows“ za dvacet dolarů, což by mohlo konkurovat pirátským tržnicím.

Než přijde Longhorn. Do roku 2006, kdy má přijít nová verze Windows, je hodně času, říká Ballmer. Musíme jej využít k propagaci a prodeji Tablet PC, novinkám v oblasti digitálních médií, bezpečnostních inovací v druhém servisním balíčku Windows XP a nových vlastností Office, abychom „ohromili zákazníky“. Věřme, že zejména v oblasti bezpečnosti se firmě ono „ohromení“ skutečně podaří v pozitivním slova smyslu.

Musíme se lépe prodávat. Ballmer adresuje svým zaměstnancům výzvu, aby lépe před zákazníky prodávali výhody microsoftí platformy nad světem otevřeného software. Microsoft celosvětově provozuje řadu měsíců působivou a slušně přesvědčivou kampaň, která staví na svědectví třetích stran (analytických společností, zákazníků, vývojářů atd.) a která dokazuje, že software od Microsoftu je lepší investicí než do free software. Ač to Ballmer neříká na plná ústa, mail naznačuje, že někteří pracovníci Microsoftu v souboji s free software „ztrácejí víru“. Není divu – Microsoft nyní musí bránit svůj tržní podíl, je v určité defenzivě, a to je typická situace, ve které se vytrácí nadšení. Každý zkušený obchodní harcovník potvrdí, že není těžké zákazníka získat, těžší je ho dlouhodobě neztratit.

Co s 56 miliardami? Ballmerovi se nevysvětluje lehce, proč firma, která má na účtě víc peněz než jakákoli jiná na zeměkouli, chce ještě škrtat zaměstnanecké prebendy a vymáčknout z nich další miliardu. Logické a pravdivé vysvětlení – že vlastníky zajímá cena akcií, ta se odvozuje od ekonomických ukazatelů, kde se počítá každý dolar – se samozřejmě zaměstnancům, u kterých se rovněž podstatně redukovaly akciové opce, nevysvětluje zvesela. Ballmer však naznačuje, že Microsoft by mohl nalézt pro tuto hromadu peněz i vhodnou možnost útraty: „naše potřeby hotovosti jsou vždy větší, než by se na první pohled mohlo zdát… máme mnoho příležitostí“. Navíc slíbil, že zhruba během týdne firma zveřejní, nejdříve ovšem svým akcionářům, plán, jak tyto peníze nejlépe investičně využít. Je tedy možné, že se dočkáme skutečné senzace – Microsoft totiž dříve nebo později skutečně tyto neustále se hromadící peníze začne ve větší míře utrácet, a to buď zvýšenými výplatami dividend, nebo velkými akvizicemi, případně obojím.

Diskuze (55) Další článek: Vydání Service Packu 2 pro Windows XP opět odloženo

Témata článku: Microsoft, Open source, Zbraně, Typická situace, Levná verze, Silná stránka, Šéf, Memorandum, Pirátská verze, Velká efektivita, Efektivní organizace, Ekonomický ukazatel, Okolní svět


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně