Šéf Microsoftu: Tablety budeme prodávat jako šílení

Šéf Microsoftu Steve Ballmer tvrdí, že jeho firma má jasnou strategii v oblasti tabletů a mobilních telefonů. Prý je budou prodávat jako šílení, i když ho prodejní čísla iPadu zaskočila.
Šéf Microsoftu: Tablety budeme prodávat jako šílení

Steve Ballmer. Už 30 let působí v Microsoftu a před několika lety přebral křeslo šéfa největší softwarové firmy světa po legendárním Billu Gatesovi. A kdekoliv se teď veřejně objeví, každý se ho ptá především na jedno: jakou máte strategii v oblasti tabletů a chytrých telefonů? Kontroverzní šéf si vždy jednoznačně stojí za svým a alespoň navenek tvrdí, že Softies mají strategii na všechno a „budou prodávat jako šílení“.

Ballmer uklidňuje novináře, akcionáře, širokou veřejnost, ale ve veliké míře také sebe. Microsoft samozřejmě není na pokraji krachu, ba ani postupného úpadku. Každé fiskální čtvrtletí hlásí nárůst zisků, Windows 7 jsou mašinérie, která drtí prodejní rekordy, Xbox se vyhoupnul do výdělečného byznysu a korporátní divize zařadila vysokou rychlost v cloud computingu. Ne, Microsoftu se skutečně nebortí základy, ale dost možná mu unikají podstatné věci, které by ho v budoucnu mohly mrzet. Ted nemluvím o internetu, což by vydalo na jednou tak delší článek, ale především o nové éře počítačů.

Microsoft má strategii, jasnou strategii

Apple chce do konce tohoto roku prodat až 11 milionů tabletů iPad a média okamžitě vychvalují tato jistě velice pěkná čísla a předhazují je Microsoftu. Té firmě, která za pár měsíců prodala 350 milionů kopií Windows 7 a jejíž platforma PC má čísla prodejů v naprosto jiných dimenzích. Ono to ale není tolik o těch výsledných prodaných číslech, jako spíše o tom, že Microsoft nepřináší nic nového. Apple iPad dnes sice může mít zlomkový podíl oproti platformě Windows a klasickým počítačům, v budoucnu ale může obsadit trh, stejně jako se to povedlo přehrávačům iPod. A to se to pak těžko něco dohání. (komediální vsuvka: nezaspí Microsoft také v oblasti nabíječek tužkových baterií?)

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer už se jednou vítězoslavně s tabletem předvátel. HP Slate byl nakonec zrušen a HP uvede nový model na systému webOS.

Příkladem a výstražnou kontrolkou budiž telefon iPhone. Hlavoun Microsoftu se mu při jeho uvádění na trh smál, veřejně. Nemohl se udržet smíchy z té absence klávesnice, vysoké ceny a směšně málo funkcím. Jenže je rok 2010 a jeho do té doby velice silný Windows Mobile má podíl na trhu 6,8 %, kdežto iPhone si za tu chvilku koupilo 15,4 % uživatelů. Nemluvě o Androidu od Googlu, který z ničeho velice rychle vyrostl na 9,6 % a významně se posouvá dále.

Nejvyšší představitel redmondských tak musel na letošním sezení s analytiky výrazně všechny ujišťovat, že jeho svěřencí ví, co dělají a mají jasnou strategii. Ta vyznívá zcela jasně a vlastně se v ničem neliší od toho, co Microsoft dělal doposud, s tím rozdílem, že do toho všeho přilepí praktiky odkoukané od Applu. Tedy, všichni partneři budou mít přístup k Windows 7 a Windows Phone 7 a podle určitých hardwarových specifik zadaných Microsoftem budou moci vyrábět nová a různorodá zařízení. Od současnosti se to tedy liší pouze tím, že Ballmerovy ovečky budou výrazněji hlídat hardwarové parametry a uživatelské prvky v instalovaném softwaru, což by ve výsledku mohlo odstranit mnoho problémů.

Vybere si každý, pod trochu větší kontrolou

Strategie se tedy příliš nezměnila, Microsoft „pouze“ zavádí do celého systému větší řád a méně svobody pro výrobce a ve výsledku nejspíše také pro uživatele, podobně jako Apple. Ballmer si ale pořád stojí za tím, že s ním „budou mít uživatelé možnost volby“. Budou si tedy moci koupit všelijaká zařízení. Jedno bez klávesnice, druhé s klávesnicí, třetí s malým displejem, čtvrté s displejem velikým.

V Redmondu chtějí nastolit větší řád. Veškeré tablety nazvané Slates budou běhat na platformě od Intelu a Ballmer si do budoucna (konkrétně od příštího roku) hodně slibuje od procesoru s kódovým označením Oak Trail, který by měl být upraven speciálně pro tablety. Microsoft s Intelem se tak snaží o takový další Apple A4 čip s tím, že výrobci budou mít mnohem lepší možnosti pro implementaci Windows 7 do jejich zařízení. A že je ten nový čip hodně potřeba. Apple iPad vydrží na jedno nabití třeba 10 hodin, současné tablety končí na 5.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Oak Trail má být takovým čipem Apple A4 - určený pro tablety tak, aby je zvládl obsloužit po stránce výkonu, ale také zajistil co největší výdrž. Od příštího roku bude pohánět všechny tablety na Windows 7.

Pro Ballmera jsou tablety, ale také mobilní telefony, „záležitostí číslo jedna“. Jak se sám představitel Microsoftu zmínil, Apple dle jeho slov s iPadem provedl zajímavou práci a „prodal více kusů, než by si (Ballmer) přál“. „Nikdo tady nespí. Musíme dát věci do pohybu s Windows 7 na tabletech. Tento proces se děje, i když tady mluvíme,“ sdělil Steve analytikům. Nechtěl však přesně specifikovat, kdy se tablety jeho partnerů objeví na koncovém trhu. Údajně to nemá trvat dlouho a prvních modelů bychom se měli dočkat ještě tento rok.

Cynik praví: Když tablety budete prodávat jako šílení, budou je kupovat lidé jako šílení?

Různé modely od různých výrobců, procesory Intel, Windows 7 a nižší cena než iPad – to je podle Ballmera hlavní strategie jeho Slates. Tady už tedy nezbývá než jenom čekat, až se první kousky začnou objevovat a zda dokáží eliminovat nepřipravenost Windows 7 na tabletové ovládání. „Budeme prodávat jako šílení,“ prohlásil šéf Softies. O tom samozřejmě v první řadě rozhodnou zákazníci.

Bude to ale velice těžké se systémem, který sice dokáže spustit všechny aplikace, jako váš běžný počítač, ale prakticky je nebude možné pohodlně ovládat. Dost možná tedy dojde na různé nadstavby uživatelského rozhraní jako v případě Windows Mobile 6.5 a vše vyhoří na nedostatku kvalitních a zábavních aplikací, protože iPad toto všechno má. V případě Windows Phone 7 už Microsoft tyto neduhy eliminoval a hodlá o tom dát hodně vědět prostřednictvím masivní marketingové kampaně. A o tom, že na Windows 7 rozhodně jenom tak nepůjde nalepit tablet nadstavba, už v Redmondu jistě vědí. Vždyť Windows 8 už mají mít speciální edici pro tento druh počítačů.

Ballmer věří, že se v případě tabletů stane to, co se stalo u netbooků. Z počátku byla většina z nich poháněná Linuxem, nyní už je ale vystrnadila Windows. Jenže to ve hře nebyl iOS a další roky vývoje nového systému před sebou.

Témata článku: Microsoft, Apple, Počítače, Byznys, Windows, Tab, První iPhone, Vysoký podíl, Tablety, Dimenze, Výsledný nárůst, Mobilní nabíječka, Trail, Windows Tablet, Nová nabíječka, Úpadek, Různí výrobci, Šéf, Apple iPad

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji