Šéf Intelu se obdivuje… novým Macintoshům

Andrew Grove je hodně nad věcí, když si může dovolit silně chválit počítače, proti kterým celý život bojuje.
Podle rozhovoru s časopisem Time (kde dostal loni superprestižní cenu "Muž roku") považuje nový počítač iMac coby "budoucnost computingu"… Andy Grove, šéf firmy, která celou svou historii právě s Applem nejvíce bojuje. V interview se ale Grove prezentuje k dalším skutečnostem velice překvapivé názory, které bychom nejspíše čekali od muže, který nedrží de facto monopol nad osobními počítači, ale který se snaží jej svrhnout.

Andy Grove prohlašuje, že počítačový průmysl nyní vstupuje do jakéhosi "Údolí smrti", do období velkých zvratů, změn, střídání v čele - "změní se vedoucí firmy, změní se technologie, změní se zařízení", tvrdí ředitel (chairman) firmy Intel. Grove tvrdí, že dnes je typickým počítačem pécéčko, které se z bývalého všestranného stolního počítače pomalu převtěluje do počítače se schopností komunikace. Ale tento evoluční vývoj by měla zvrátit revoluční zařízení - vybudovaná jako stroje, které jsou "z principu" postavené na Internetu a komunikacích, a které umějí také plnit všeobecné kancelářské úkoly.

Grove vysekává poklonu novému počítači od Apple, už dnes slavnému iMacu - tvrdí, že iMac v sobě právě ztělesňuje řadu těchto nových, revolučních funkcí a všímá si toho, že Apple znovu udělalo produkt, který je napřed před ostatním zbytkem průmyslu. "Není to nic, co bychom nemohli udělat my; ale neudělali jsme to a firma Apple nás předehnala", uzavírá Grove.

Živě komentuje: "paranoidní" Grove je pozoruhodně nad věcí - vždyť kritizuje svou vlastní firmu, která měla k vytvoření architektury či standardu pro počítač jako je iMac nejblíže. Na druhé straně už také asi "ví víc" než všichni ostatní a může si tento luxus dovolit; je skutečně pravděpodobné, že Apple potřetí v historii (poprvé: první skutečně "osobní" počítač, podruhé: grafické uživatelské rozhraní) ukáže skvělou cestu k budoucnosti… ostatním. Svět PC je tak silný a obrovský, že je skutečně schopen "pozřít" jakoukoli novou technologii, a už to částečně dokazuje s NetPC/Windows CE, což je také reakce na směr ukázaný konkurenčními firmami.

Je otázka, zda se dnešní giganti (řekněme právě Intel, Microsoft, Compaq) mohou dostat mimo hru do pozice jakýchsi dinosaurů, ne nepodobných mainframovým firmám v osmdesátých letech. Myslím, že vedení těchto firem má zkušenosti z této lekce zapsané velmi hluboko a že ostražitost a vnímavost všech nových trendů je u nich dnes povinná; to dokazuje někdy i křečovité či předčasné reagování na některé nově se objevující směry, "jen aby nám něco neuniklo". Do této kategorie bych zařadil například pohlcení firmy modemového výrobce Microcom firmou Compaq, nebo chvatně nastoupený a posléze opuštěný vstup do světa 3D programů firmou Microsoft (koupení a pak prodání Softimage).

Váš názor Další článek: Windows 98: jak převést seznam souborů v adresáři do textového souboru?

Témata článku: Microsoft, Apple, Revoluční zařízení, Údolí smrti, Slavný počítač, Nový Mac, Šéf, Skvělá budoucnost, Skvělá pozice, Nový


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5