Andrew Grove je hodně nad věcí, když si může dovolit silně chválit počítače, proti kterým celý život bojuje.
Podle rozhovoru s časopisem Time (kde dostal loni superprestižní cenu "Muž roku") považuje nový počítač iMac coby "budoucnost computingu"… Andy Grove, šéf firmy, která celou svou historii právě s Applem nejvíce bojuje. V interview se ale Grove prezentuje k dalším skutečnostem velice překvapivé názory, které bychom nejspíše čekali od muže, který nedrží de facto monopol nad osobními počítači, ale který se snaží jej svrhnout.
Andy Grove prohlašuje, že počítačový průmysl nyní vstupuje do jakéhosi "Údolí smrti", do období velkých zvratů, změn, střídání v čele - "změní se vedoucí firmy, změní se technologie, změní se zařízení", tvrdí ředitel (chairman) firmy Intel. Grove tvrdí, že dnes je typickým počítačem pécéčko, které se z bývalého všestranného stolního počítače pomalu převtěluje do počítače se schopností komunikace. Ale tento evoluční vývoj by měla zvrátit revoluční zařízení - vybudovaná jako stroje, které jsou "z principu" postavené na Internetu a komunikacích, a které umějí také plnit všeobecné kancelářské úkoly.
Grove vysekává poklonu novému počítači od Apple, už dnes slavnému iMacu - tvrdí, že iMac v sobě právě ztělesňuje řadu těchto nových, revolučních funkcí a všímá si toho, že Apple znovu udělalo produkt, který je napřed před ostatním zbytkem průmyslu. "Není to nic, co bychom nemohli udělat my; ale neudělali jsme to a firma Apple nás předehnala", uzavírá Grove.
Živě komentuje: "paranoidní" Grove je pozoruhodně nad věcí - vždyť kritizuje svou vlastní firmu, která měla k vytvoření architektury či standardu pro počítač jako je iMac nejblíže. Na druhé straně už také asi "ví víc" než všichni ostatní a může si tento luxus dovolit; je skutečně pravděpodobné, že Apple potřetí v historii (poprvé: první skutečně "osobní" počítač, podruhé: grafické uživatelské rozhraní) ukáže skvělou cestu k budoucnosti… ostatním. Svět PC je tak silný a obrovský, že je skutečně schopen "pozřít" jakoukoli novou technologii, a už to částečně dokazuje s NetPC/Windows CE, což je také reakce na směr ukázaný konkurenčními firmami.
Je otázka, zda se dnešní giganti (řekněme právě Intel, Microsoft, Compaq) mohou dostat mimo hru do pozice jakýchsi dinosaurů, ne nepodobných mainframovým firmám v osmdesátých letech. Myslím, že vedení těchto firem má zkušenosti z této lekce zapsané velmi hluboko a že ostražitost a vnímavost všech nových trendů je u nich dnes povinná; to dokazuje někdy i křečovité či předčasné reagování na některé nově se objevující směry, "jen aby nám něco neuniklo". Do této kategorie bych zařadil například pohlcení firmy modemového výrobce Microcom firmou Compaq, nebo chvatně nastoupený a posléze opuštěný vstup do světa 3D programů firmou Microsoft (koupení a pak prodání Softimage).