Sedmička nástrojů pro každého webmastera

Víte, jak vypadá váš web v různých webových prohlížečích, kdo vám krade vaše autorské články a co všechno o sobě umí prozradit tajemný návštěvník každé webové stránky – Googlebot?
Kapitoly článku

Ačkoliv si stále mnoho lidí myslí, že k popularizaci domácího nebo komerčního webu stačí nahrát webové stránky na server a o zbytek se už postará „neviditelná ruka Googlu“, zpravidla, přinejmenším ze začátků, je třeba jí trošku pomoci. Dnes vám ukážeme několik zajímavých nástrojů, pomocí kterých můžete sledovat, nejen kdo vaše stránky navštěvuje, ale také jak vypadají v různých webových prohlížečích, zdali vám někdo nepřebírá autorský obsah a co o vás vlastně ví ten tajemný a tichý návštěvník jménem Googlebot.

Web je jedno velké tržiště a bojiště

Ať už je váš web komerční, neziskový, nebo se jedná o osobní blog, beztak jste všichni součástí velkého a poměrně surového tržiště (a bojiště) jménem internet. Můžete samozřejmě namítnout, že své webové stránky netvoříte za účelem zisku, i když si ale založíte web s katalogem božích muk na území Čech, Moravy a Slezska, pravděpodobně budete chtít, aby si našel své čtenáře. Pakliže pak někdo založí web s podobnou tématikou a ukořistí vám podstatný díl návštěvníků, bude to pro vás stejná újma, jako by se jednalo o skutečnou ekonomickou ztrátu – a také se jedná, do webu jste přeci investovali desítky a stovky hodin práce. Ať už tedy spravujete elektronický obchod nebo veřejně přístupné stránky školy, máte celkem podobné elementární zájmy.

Aby si vaše články čtenáři našli, je třeba se postarat o atraktivní obsah a také optimalizaci ve vyhledávačích. Někdo si vystačí se základními poučkami, druhý na internetu stráví týden studiem SEO technik a třetí využije služeb jednoho z mnoha SEO odborníků – těch samozvaných jsou na českém webu celé hordy. Pakliže se rozhodnete pro tu první nebo druhou možnost, máme pro vás několik zajímavých nástrojů, které vám pomohou s tvorbou a správou dobrého webu.

Tip na knihu: Jak optimalizovat webové stránky, si budete moci přečíst po víkendu v recenzi knihy SEO v PHP: Programujeme profesionálně. Pakliže je vám programování a PHP naprosto cizí, nezoufejte, kniha vás totiž seznámí i se základními a univerzálními poučkami.

Browsershots – jak vypadají vaše stránky (třeba) na Linuxu?

I když budete mít dobré SEO a váš web se bude držet ve vyhledávačích na horních příčkách, může v kdejakém prohlížeči vypadat všelijak. Ačkoliv jsou prohlížeče stále chytřejší a doba zcela nekompatibilních webu se tak pomalu stává minulostí, přesto člověk ještě stále občas narazí na zcela rozsypané stránky. Pakliže nechcete svůj web testovat v každém prohlížeči zvlášť, což je velmi náročné na čas a neobjedete se ani bez více operačních systémů nebo virtualizace, můžete vyzkoušet některý z webových vykreslovačů – rendererů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Browsershots umí vykreslit podobu stránky prakticky v každém grafickém prohlížeči

Takový renderer vlastně simuluje vykreslovací jádro rozsáhle skupiny vykreslovačů a zpravidla ve formě obrázku vám ukáže, jak by váš web vypadal třeba v linuxovém prohlížeči Kazehakase. K těm nejlepším patří určitě Browsershots, který umí vykreslit několik desítek kombinací prohlížeč/operační systém, umožňuje volbu toho, zdali se má stránka vykreslit i s případnou Javou nebo Flashem, zdali se má použít Javascript, můžete navolit barevnou hloubku a samozřejmě nechybí ani volba rozlišení obrazovky, což ocení zejména ti, kteří si doma zvykli na širokoúhlé 1680x1050 monitory a zapomněli na skutečnost, že většina návštěvníků internetu stále disponuje 4:3 rozlišením 1024x768.

Služba Browsershots je zcela zdarma, na výsledek si však budete muset několik minut počkat, systém vás totiž zařadí do fronty. Pakliže spěcháte, budete si muset připlatit. Na vaši návštěvu se v každém případě těší více než stovka vykreslovacích serverů.

Copyscape – kdo vám krade články?

Další zajímavou službou je Copyscape. V základní bezplatné verzi objevíte jednoduchý formulář. Pakliže vyplníte třeba adresu vašich stránek, aplikace se podívá na web a zjistí, na jakých stránkách se nachází stejný nebo velmi podobný obsah. Bohužel při dnešní oblibě sdílení informací skrze RSS je pro původní účel Copyscape skoro nepoužitelný, za plagiátora totiž budou považovány naprosto všechny webové RSS agregátory, které do své databáze uloží zpravidla úvodník článku a samozřejmě jeho nadpis. Nakonec tato funkce ale není vůbec na škodu, dozvíte se totiž, kdo vlastně odkazuje na váš web, případně můžete snadno najít původní zdroj nějaké citované informace. Bezplatná verze má však jednu zásadní nevýhodu, zobrazí pouze desítku „plagiátorů“. V tomto směru tedy lépe poslouží dobře položený dotaz na Google. Jak takový správný dotaz položit, si můžete přečíst třeba v článku Fígle pro vyhledávač Google.

Google Analytics a AdSense

Pakliže chce mít luxusní kontrolu nad návštěvností, určitě své webové stránky vybavte drobným Javascript kódem, který umožní tvorbu skutečně rozsáhlých (a dříve nevídaných) statistik a pokročilých analýz aplikace Google Analytics. Pokud si tedy nevystačíte s textovým „počítadlem“, GA určitě vyzkoušejte.

Co všechno Analytics umí, si můžete přečíst v článku AdSense a Analytics: Jak si vydělat na webu.

AdSense pak jistě velmi dobře znáte, textové i grafické kontextové reklamy Googlu jsou dnes totiž naprosto nepřehlédnutelné a přibývá i těch tuzemských, které jsou pro stránky v češtině životně důležité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google Analytics je prostě bezkonkurenční

Co že má reklama společného s indexací? Pro AdSense je obsah stránky stejně důležitý jako pro vyhledávač, na základě jeho analýzy totiž vybere odpovídající, tedy kontextovou, reklamu. Čas od času se pak objeví ve webových diskusích názor, že autoři stránek s AdSense reklamou jsou ve vyhledávači zvýhodněni, jelikož je přirozeně zájmem gigantu z Mountain View, aby takové stránky čtenář našel a zvýšila se tak pravděpodobnost, že klepne na reklamu. Bez „klikání“ totiž nejsou zákazníci a bez zákazníků by nebyl Google v pozici největšího správce internetové reklamy na světě.

Google Trends for Websites a NetMonitor

Pakliže to myslíte s weby vážně, je třeba mít i přehled o trhu a tedy i konkurenci. Jakou má asi návštěvnost? V našich podmínkách může posloužit veřejný katalog NetMonitor, který sdružuje ty nejvýznamnější české projekty. Pakliže se chcete srovnávat se zahraničím a vystačíte si s pečlivě spočítanými odhady, výsledky vám zpracuje třeba comScore nebo Alexa, rozhodně se však nebude jednat o bezplatnou službu.

Zcela zdarma je naopak Google Trends for Websites. Stačí zadat webovou adresu a Google Trends vykreslí odhadovaný vývoj návštěvnosti v minulosti podle svých údajů z vyhledávače. Součástí statistiky jsou nicméně pouze weby s globálně porovnatelnou návštěvností, bloček, který bude mít tisíckrát menší návštěvnost než Živě.cz tedy jednoduše součástí statistik být nemůže, nevlezl by se totiž do grafu. Mohou tam být ale jiné weby, do formuláře totiž můžete pro snadné porovnání zadat hned několik webových adres.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání světoznámého IT magazínu a katalogu Betanews a Živě.cz
Jaká je ovšem realita?

Absolutní čísla se v každém případě nedovíte, k dispozici máte pouze průběh křivky a případné relativní porovnání s konkurenčními weby. Na mnoha příkladech se zároveň ukázalo, že Google Trends jednou funguje velmi dobře, podruhé naopak nějaký web silně přecení nebo naopak podcení. Za vyzkoušení ale určitě stojí.

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Internet, Web, Programování, AdSense, Konkurenční web, Původní účel, Webová stránka, Speciální nástroj, Sedmička, Podstatný díl, Složitý způsob, Základní poučka, Oblíbený prohlížeč, Reálný internet, Webmaster, Jednoduchá pozice, Luxusní rozlišení, Zajímavý obsah, Odhadovaná statistika, Důležitá součást, Jednoduché vyhledávání, Velké tržiště, Nástroj, Přehledová mapa


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor