Sedmička má šanci

Postaví se MS SQL 7.0 po boku velkým?
Společnost Microsoft již několik let není pouhým synonymem pro operační systémy, ale úspěšně se prodrala i do dalších oblastí informačních technologií. Nejnovější přírůstek v databázovém světě má velkou šanci vydělat tomuto softwarovému gigantu další penízky. Ptáte se proč? Protože ten systém vypadá zatraceně dobře!
Novinky a zase novinky
Vlastností, kterými se může pochlubit tento nový databázový systém, je celá řada. Nespornou výhodou je přizpůsobitelnost použité platformě – MS SQL Server 7.0 může být použit na hardwaru začínajícím na úrovni přenosných počítačů a končícím až na clusterových serverech s možností zpracování dat v rozsahu terabytů. Podporovány jsou také paralelní dotazy. Z koláče starostí ukousne databázovým administrátorům tzv. dynamická správa diskového prostoru – velikost databáze se mění automaticky, odpadá tedy nutnost mnohdy obtížné předalokace. K dispozici jsou také nové administrátorské nástroje pro ladění výkonu. Konkurenční přístup k datům je podpořen zamykáním na úrovni řádků (typ zámku – řádka, stránka, více stránek, tabulka – může být volen automaticky). Programátory potěší možnost přímého rekurzivního volání triggerů, převod dat z verzí 6.x zmírňuje obavy managementu z dodatečných výdajů na znovuzprovoznění již existujících aplikací. Uplatnění se dočkaly nové replikační techniky (včetně podpory obousměrných replikací i s konkurenčními produkty) či podpora Internetu a datových skladů (OLAP Server je integrovanou součástí produktu). Práci se systémem usnadňuje celá řada průvodců (jsou jich takřka tři desítky).

A co za to?
Oznámení cen proběhlo v první třetině listopadu a nejsou zase až tak strašné. Za standardní variantu pro pět uživatelů zaplatíte bez dolaru čtrnáct stovek, pro 10 uživatelů 1 999 USD a pro 50 uživatelů 7 999 USD. Verze Enterprise začíná na 7 999 US pro 25 uživatelů a končí na 28 999 USD pro 250 uživatelů. Zajímavá je také možnost (platná po omezenou dobu tří měsíců) konkurenčního upgradu za 99 dolarů na jednoho uživatele.

Konkurence to Microsoftu neusnadní …
Přes své nesporné kvality nebude mít produkt zrovna lehkou situaci. Řadu novinek ohlásila, případně v posledních týdnech uvedla, také konkurence. Namátkou lze jmenovat „databázi pro Internet“ od Oracle (Oracle8i) – k dispozici by měla být nejpozději v březnu příštího roku také verze fungující bez operačního systému (kódové označení Raw Iron) pro Merced. Internetové technologie jsou viditelné také u Progress Software (SkyWalker), společnosti Sybase a Informix úspěšně portovaly své klíčové databázové servery (Sybase Adaptive Server Enterprise a Informix Dynamic Server) na Linux. Znatelný je také příklon k mobilní výpočetní technice (Oracle Lite a Sybase Adaptive Server Anywhere). Jednoduše řečeno – je z čeho vybírat.

Uspěje?
Odpověď na tuto otázku lze pouze odhadovat, osobně se však domnívám, že bude spíše kladná. V době, kdy čtete tyto řádky, zbývají do uvedení produktu maximálně dva tři týdny (nejprve bude k dispozici anglická verze, francouzská spolu s německou, španělskou a japonskou bude následovat maximálně v rozmezí jednoho měsíce). MS SQL Server se s největší pravděpodobností postaví se ctí po bok svých velkých konkurentů i v databázových technologiích.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

Témata článku: Sedmička, Šance, Japonský gigant, Dodatečná data, Iron, Velká pravděpodobnost, Trigger, Kladný ohlas, Dodatečný hardware, Progress


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji