Sedmička má šanci

Postaví se MS SQL 7.0 po boku velkým?
Společnost Microsoft již několik let není pouhým synonymem pro operační systémy, ale úspěšně se prodrala i do dalších oblastí informačních technologií. Nejnovější přírůstek v databázovém světě má velkou šanci vydělat tomuto softwarovému gigantu další penízky. Ptáte se proč? Protože ten systém vypadá zatraceně dobře!
Novinky a zase novinky
Vlastností, kterými se může pochlubit tento nový databázový systém, je celá řada. Nespornou výhodou je přizpůsobitelnost použité platformě – MS SQL Server 7.0 může být použit na hardwaru začínajícím na úrovni přenosných počítačů a končícím až na clusterových serverech s možností zpracování dat v rozsahu terabytů. Podporovány jsou také paralelní dotazy. Z koláče starostí ukousne databázovým administrátorům tzv. dynamická správa diskového prostoru – velikost databáze se mění automaticky, odpadá tedy nutnost mnohdy obtížné předalokace. K dispozici jsou také nové administrátorské nástroje pro ladění výkonu. Konkurenční přístup k datům je podpořen zamykáním na úrovni řádků (typ zámku – řádka, stránka, více stránek, tabulka – může být volen automaticky). Programátory potěší možnost přímého rekurzivního volání triggerů, převod dat z verzí 6.x zmírňuje obavy managementu z dodatečných výdajů na znovuzprovoznění již existujících aplikací. Uplatnění se dočkaly nové replikační techniky (včetně podpory obousměrných replikací i s konkurenčními produkty) či podpora Internetu a datových skladů (OLAP Server je integrovanou součástí produktu). Práci se systémem usnadňuje celá řada průvodců (jsou jich takřka tři desítky).

A co za to?
Oznámení cen proběhlo v první třetině listopadu a nejsou zase až tak strašné. Za standardní variantu pro pět uživatelů zaplatíte bez dolaru čtrnáct stovek, pro 10 uživatelů 1 999 USD a pro 50 uživatelů 7 999 USD. Verze Enterprise začíná na 7 999 US pro 25 uživatelů a končí na 28 999 USD pro 250 uživatelů. Zajímavá je také možnost (platná po omezenou dobu tří měsíců) konkurenčního upgradu za 99 dolarů na jednoho uživatele.

Konkurence to Microsoftu neusnadní …
Přes své nesporné kvality nebude mít produkt zrovna lehkou situaci. Řadu novinek ohlásila, případně v posledních týdnech uvedla, také konkurence. Namátkou lze jmenovat „databázi pro Internet“ od Oracle (Oracle8i) – k dispozici by měla být nejpozději v březnu příštího roku také verze fungující bez operačního systému (kódové označení Raw Iron) pro Merced. Internetové technologie jsou viditelné také u Progress Software (SkyWalker), společnosti Sybase a Informix úspěšně portovaly své klíčové databázové servery (Sybase Adaptive Server Enterprise a Informix Dynamic Server) na Linux. Znatelný je také příklon k mobilní výpočetní technice (Oracle Lite a Sybase Adaptive Server Anywhere). Jednoduše řečeno – je z čeho vybírat.

Uspěje?
Odpověď na tuto otázku lze pouze odhadovat, osobně se však domnívám, že bude spíše kladná. V době, kdy čtete tyto řádky, zbývají do uvedení produktu maximálně dva tři týdny (nejprve bude k dispozici anglická verze, francouzská spolu s německou, španělskou a japonskou bude následovat maximálně v rozmezí jednoho měsíce). MS SQL Server se s největší pravděpodobností postaví se ctí po bok svých velkých konkurentů i v databázových technologiích.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

Témata článku: Sedmička, Iron, Dodatečný hardware, Japonský gigant, M/s, Velká pravděpodobnost, Šance, Progress, Trigger, Dodatečná data, Kladný ohlas, Skywalker


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku