Sedm kotev, které táhnou Windows ke dnu

Windows je nejrozšířenější OS na světě a také systém s nejrychlejším nástupem. Samé superlativy, že? Ale co kotvy? Má neohrožený Windows kotvy, které ho táhnou ke dnu?

Je tomu rok, co jsem na Živě.cz poprvé sepsal kotevní článek. Z dvousloví se během té doby stal určitý termín, zcela logicky tedy po pár měsících přišlo pokračování a tématu si nakonec všimla i některá další česká počítačová média.

Co se vám nelíbí na Windows? Diskutujte zde

Kotevní článek je zpravidla seznam kotev, které z pohledu tržního podílu tlačí nějaký produkt ke dnu – stejně jako těžká litinová kotva ropného tankeru. Kotva tedy nevyjadřuje kvalitu produktu, ale jeho popularitu u masového spotřebitele. Malý příklad: Ferrari je dozajisté velmi kvalitní automobil, jeho tržní podíl je ale tristní. Už si rozumíme?

Kotevní články na Živě.cz

Loni na podzim vyšel kotevní článek o Linuxu, na jaře pak o jablečném systému. Bylo to logické, jsou to totiž právě tyto dva systémy, které musí soupeřit v podstatě s monopolním Windows, který dnes hraje roli nepsaného (a mnohdy i psaného) standardu. Přesto jsem věděl, že kotevní článek musí nakonec vyjít i v případě posledního a největšího systému z velké trojky. Řada na něj přišla právě dnes.

Klepněte pro větší obrázek
Tvrdá realita pro fanoušky Linuxu a jablečného systému

Windows nelze hodnotit jako tržně neúspěšný systém, protože si celé desetiletí drží podíl vyšší než 90 % a je tedy v podstatě u svého stropu. Výše už neporoste, leda by to Apple z ničeho nic zabalil. Linux pak pro něj není ruku na srdce relevantní soupeř, dlouhodobě totiž osciluje okolo 0,8 % a nezdá se, že by se blížila nějaká změna. Opět ale podotýkám, že tímto vyjádřením nehodnotím jeho (ne)kvality, pouze konstatuji, že je v současné chvíli pravděpodobnější střet s černou dírou, než jeho nenadálý růst o desítky procent.

Windows je sice tržně úspěšný, to ale platí dnes a v dnešní divoké technologické době může jen stěží někdo odhadovat, jakým směrem se pohne spotřební IT třeba v příštích patnácti letech. Ostatně kdo z vás si v roce 1995 představoval, že bude jednou ten neschopný a jednoduchý program jménem internetový prohlížeč nejpoužívanějším, nejnáročnějším a zdaleka nejdůležitějším programem na domácím systému.

Klepněte pro větší obrázek
Když se ale na poměry podíváte s větším detailem, najednou to vypadá trošku jinak. Windows klesá na úkor jablečného systému. Sice nepatrně a zatím jen o jednotky procent, ale klesá.

Následující kotvy Windows tedy budou popisovat rizika, která mohou Windows v následujících letech potkat a která mohou nastartovat jeho pomalý pád. Ostatně srovnání dvou grafů výše napovídá, že to až tak bláznivá teorie skutečně není.

1. Windows není „cool“

Windows sice používá nějakých 92 % k internetu připojených pozemšťanů, kolem značky se ale nikdy nevytvořilo to, co zažívá jablečná komunita. Uživatelé Windows svůj systém používají dlouhé roky, možná i desetiletí, ale není to cosi, kvůli čemu by museli stát dlouhé fronty před kamenným krámkem. To zdánlivě není chyba – Windows je skutečně všudypřítomný standard, takže to pevné jádro fanoušků nepotřebuje, stejně tak to ale znamená, že v případě krize zákazníci prostě odejdou jinam, pakliže jim druhý výrobce nabídne stejný servis a služby. Pokud by se zde tedy objevil nějaký nový hráč, případně pokud by se stala platforma Applu výrazně populárnější a pro masy stravitelnější než dnes, pomyslný stomilionový „switch“ by mohl být relativně snadný. Slovíčko „relativně“ je ale absolutně důležité, přechod stovek milionů uživatelů z jedné platformy na druhou totiž není nikdy snadný a nezapomeňme, že tahounem Windows je soukromý sektor – firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Fronta na jablka... Microsoft může jen tiše závidět (Zdroj: Antipixel.com)

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Kotvy, Následující den, Stejný princip, Celé desetiletí, Malý příklad, Tanker, YouTube, Staré video, Konkurenční Google, Kancelářské potřeby, Konkurenční Apple, Velký nepřítel, Pevné jádro, Ferrari, Poslední verze, Windows Live ID, Kostička, Archives, Největší pád, Notebooky bez os, Domácí systém, Watch

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší