Sedm kotev, které táhnou Windows ke dnu

Windows je nejrozšířenější OS na světě a také systém s nejrychlejším nástupem. Samé superlativy, že? Ale co kotvy? Má neohrožený Windows kotvy, které ho táhnou ke dnu?

Je tomu rok, co jsem na Živě.cz poprvé sepsal kotevní článek. Z dvousloví se během té doby stal určitý termín, zcela logicky tedy po pár měsících přišlo pokračování a tématu si nakonec všimla i některá další česká počítačová média.

Co se vám nelíbí na Windows? Diskutujte zde

Kotevní článek je zpravidla seznam kotev, které z pohledu tržního podílu tlačí nějaký produkt ke dnu – stejně jako těžká litinová kotva ropného tankeru. Kotva tedy nevyjadřuje kvalitu produktu, ale jeho popularitu u masového spotřebitele. Malý příklad: Ferrari je dozajisté velmi kvalitní automobil, jeho tržní podíl je ale tristní. Už si rozumíme?

Kotevní články na Živě.cz

Loni na podzim vyšel kotevní článek o Linuxu, na jaře pak o jablečném systému. Bylo to logické, jsou to totiž právě tyto dva systémy, které musí soupeřit v podstatě s monopolním Windows, který dnes hraje roli nepsaného (a mnohdy i psaného) standardu. Přesto jsem věděl, že kotevní článek musí nakonec vyjít i v případě posledního a největšího systému z velké trojky. Řada na něj přišla právě dnes.

Klepněte pro větší obrázek
Tvrdá realita pro fanoušky Linuxu a jablečného systému

Windows nelze hodnotit jako tržně neúspěšný systém, protože si celé desetiletí drží podíl vyšší než 90 % a je tedy v podstatě u svého stropu. Výše už neporoste, leda by to Apple z ničeho nic zabalil. Linux pak pro něj není ruku na srdce relevantní soupeř, dlouhodobě totiž osciluje okolo 0,8 % a nezdá se, že by se blížila nějaká změna. Opět ale podotýkám, že tímto vyjádřením nehodnotím jeho (ne)kvality, pouze konstatuji, že je v současné chvíli pravděpodobnější střet s černou dírou, než jeho nenadálý růst o desítky procent.

Windows je sice tržně úspěšný, to ale platí dnes a v dnešní divoké technologické době může jen stěží někdo odhadovat, jakým směrem se pohne spotřební IT třeba v příštích patnácti letech. Ostatně kdo z vás si v roce 1995 představoval, že bude jednou ten neschopný a jednoduchý program jménem internetový prohlížeč nejpoužívanějším, nejnáročnějším a zdaleka nejdůležitějším programem na domácím systému.

Klepněte pro větší obrázek
Když se ale na poměry podíváte s větším detailem, najednou to vypadá trošku jinak. Windows klesá na úkor jablečného systému. Sice nepatrně a zatím jen o jednotky procent, ale klesá.

Následující kotvy Windows tedy budou popisovat rizika, která mohou Windows v následujících letech potkat a která mohou nastartovat jeho pomalý pád. Ostatně srovnání dvou grafů výše napovídá, že to až tak bláznivá teorie skutečně není.

1. Windows není „cool“

Windows sice používá nějakých 92 % k internetu připojených pozemšťanů, kolem značky se ale nikdy nevytvořilo to, co zažívá jablečná komunita. Uživatelé Windows svůj systém používají dlouhé roky, možná i desetiletí, ale není to cosi, kvůli čemu by museli stát dlouhé fronty před kamenným krámkem. To zdánlivě není chyba – Windows je skutečně všudypřítomný standard, takže to pevné jádro fanoušků nepotřebuje, stejně tak to ale znamená, že v případě krize zákazníci prostě odejdou jinam, pakliže jim druhý výrobce nabídne stejný servis a služby. Pokud by se zde tedy objevil nějaký nový hráč, případně pokud by se stala platforma Applu výrazně populárnější a pro masy stravitelnější než dnes, pomyslný stomilionový „switch“ by mohl být relativně snadný. Slovíčko „relativně“ je ale absolutně důležité, přechod stovek milionů uživatelů z jedné platformy na druhou totiž není nikdy snadný a nezapomeňme, že tahounem Windows je soukromý sektor – firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Fronta na jablka... Microsoft může jen tiše závidět (Zdroj: Antipixel.com)

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Kotvy, YouTube, Archives, Ferrari, Watch, Windows Live ID, Kancelářské potřeby, Notebooky bez os, Konkurenční Google, Následující den, Poslední verze, Největší pád, Staré video, Kostička, Stejný princip, Konkurenční Apple, Celé desetiletí, Pevné jádro

212 komentářů

Nejnovější komentáře

  • a1b1c1d1 3. 12. 2011 17:27:31
    Je to zajimave, ale ja osobne mam na tyto "kotvy" trochu jiny...
  • Tomáš Procházka 1. 12. 2011 22:01:11
    Jsem jediný komu se ten nový vzhled gmailu zdá naprosto...
  • gender.bender 1. 12. 2011 20:09:23
    mně serou kdejaký linuxáci, kterým na Windows a jeho programech furt něco...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?