Sedláme Linux: úvod

Dnes vám přinášíme první část seriálu věnovaného operačnímu systému GNU/Linux. Postupně se v něm podíváme na všechno, co budeme při začátcích s tímto systémem nezbytně potřebovat. V první části se zaměříme na to, co GNU/Linux je, jak se liší od ostatních systémů, a také na to, kterou distribuci bychom si měli vybrat.
Sedláme Linux: úvod

Linux vs. GNU/Linux

Ještě než se začnu podrobněji rozepisovat o tom, co je GNU/Linux a jak se v něm zorientovat, měli bychom si udělat jasno v pojmech. Postupem času se pro tento operační systém vžilo označení "Linux", což ovšem není tak docela správné.

Linux je totiž jen název jádra, které je základním stavebním kamenem systému. Ale jádro není vše. To, co se nachází kolem něj, je výsledkem projektu GNU. Správný název operačního systému jako celku, který také budeme v našem seriálu používat, je tedy GNU/Linux.

Co je GNU/Linux?

Především je to stále populárnější a "módnější" operační systém. Zároveň je to ale vhodná alternativa k ostatním systémům, která s sebou navíc přináší velmi zajímavou myšlenku volného šíření zdrojového kódu, svobody, volnosti a dostupnosti.

Když přejdeme na GNU/Linux, zmizí nám starosti s neustálými investicemi do nových a nových verzí systému, kancelářského balíku a řady dalších aplikací, které sice potřebujeme, ale jsme, díky monopolnímu postavení jisté firmy, nuceni platit za ně nehorázně vysoké obnosy.

To je sice hezké, ale je to jen špička ledovce. Výhod, které nám přechodem na GNU/Linux vzniknou, je samozřejmě víc. Především získáme sofistikovaný systém, nad jehož činností máme de facto plnou kontrolu. Což se například o MS Windows v žádném případě říct nedá.

K dispozici je mnohem více kvalitní dokumentace, mnoho zajímavých a volně šiřitelných programů, a také velmi mnoho schopných uživatelů, kteří rádi pomohou každému nováčkovi.

Samozřejmě má ale přechod na GNU/Linux i jisté nevýhody, které je nutné před přechodem na něj zvážit. Tou první "nevýhodou" je nové prostředí a z toho plynoucí nutnost získávání znalostí. Pravda je však taková, že ke zvládnutí základních uživatelských operací v GNU/Linuxu vám bohatě postačí jedno nebo dvě odpoledne. Hlubší poznání však samozřejmě vyžaduje dlouhodobější studium architektury systému.

Další "nevýhodou" je, že při nasazení ve firmě se rozhodně nevyhneme nějakým těm poplatkům. GNU/Linux jako takový je sice k dispozici zdarma, avšak volně šiřitelné distribuce (povíme si o nich v příští části) nejsou samozřejmě vhodné k nasazení tam, kde potřebujeme zajistit spolehlivost a funkčnost. Důvod není v žádném případě ten, že by tyto distribuce byly méně kvalitní. To ani náhodou. Problém je v tom, že za volně šiřitelné distribuce se nepostaví žádná firma a žádná organizace, která by nesla zodpovědnost za případné problémy. Je tedy pochopitelné, že si ve firmě raději připlatíme a získáme tak technickou podporu i záruku na námi zvolenou distribuci. Nicméně - i komerční distribuce vyjde mnohem levněji, než srovnatelné řešení na jiných komerčních platformách.

Posledním problémem, který mě napadá, je absence některých specifických aplikací pro tento systém. Ačkoliv se za posledních pár let situace značně změnila, stále neexistují pro GNU/Linux ekvivalenty všeho, co můžeme potřebovat. Například kvalitní program pro střih videa, profesionální aplikace pro mixování zvuku anebo třeba účetnictví (uznávám, zde se situace značně zlepšila a vím přinejmenším o třech českých profesionálních linuxových účetních aplikacích).

Před samotným přechodem je tedy nezbytné zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se, zda je právě pro nás GNU/Linux tou nejvhodnější volbou.

Vlastnosti GNU/Linuxu

Přejděme teď ale k obecným vlastnostem našeho milého operačního systému.

 • GNU/Linux je multiplatformní operační systém, což v praxi znamená, že vám poběží stejně dobře na PC jako třeba na počítačích Amiga nebo Macintosh
 • GNU/Linux je free software. To znamená, že je šířen pod licencí GNU GPL (viz gnu.cz) a je dostupný volně, spolu se zdrojovými kódy
 • GNU/Linux je víceuživatelský systém. Může jej tedy i na jednom počítači využívat větší množství uživatelů, aniž by si nějakým způsobem překáželi. Vše je řízeno přístupovými právy

GNU/Linux a uživatelé

V operačním systému GNU/Linux nalezneme tři druhy uživatelů:

 • běžný uživatel - To je každý, kdo má v systému svůj uživatelský účet. Může mít přidělený domovský adresář a specifická nastavení
 • administrátor systému - Uživatel s označením root. Má v systému prakticky neomezená práva nad všemi uživateli, soubory i nastavením. Jedná se o klíčového uživatele. Nicméně z bezpečnostních důvodů není vhodné na tomto účtu trávit příliš mnoho času (v některém z příštích pokračování seriálu si povíme proč).
 • systémové služby - Ač se to může zdát zvláštní, některé systémové služby vystupují v systému jako uživatelé. Samozřejmě nemají svůj domovský adresář a těžko byste se na ně přihlašovali, ale protože musí občas spouštět některé programy nebo kontrolovat běh jiných služeb, je nezbytné, aby měly určitá oprávnění. Proto jsou tyto služby vedeny jako uživatelé.

Každý uživatel v systému musí náležet do nějaké skupiny (alespoň do jedné). Implicitní skupinou ve většině systémů, do níž náleží každý běžný uživatel, je skupina users. Pro administrátora systému pak skupina root. Všichni uživatelé z jedné skupiny mají v rámci ní stejná práva.

Pro dnešek je to tedy vše...

Ano, pro dnešek je to všechno. Zajímá vás ale, o čem si budeme povídat příště? Inu, v druhé části našeho seriálu se zaměříme na výběr vhodné distribuce. Pište mi ale prosím své připomínky a náměty k tomu, co byste v seriálu rádi našli. Pokusím se vyhovět všem. :-)

Témata článku: Windows, Linux, Root, Účetní software zdarma, Profesionální nasazení, Vhodný uživatel, Běžný střih, Profesionální střih, Základní střih, Správný čas, Lin, Sofistikovaný systém

120 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ondřej P. 24. 10. 2003 10:28:17
  Ty jsi typickým příkladem sebestředného chování.Už jsi něco dokázal v...
 • Whikki 9. 7. 2003 14:31:52
  Linux dokumentační projekt v češtině vyšel knižně už ve třetím vydání,...
 • acid 6. 7. 2003 20:09:48
  aha, tak to je ten duvod proc v moji bance pouzivaji Linux...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 12

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 89


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí