Sedláme Linux, 6. díl: příkazy

V dnešní části se zaměříme na základní uživatelské příkazy, bez nichž se zkrátka v systému neobejdeme. Řeč tak bude o manuálových stránkách, změně adresáře nebo jeho výpisu, apod.

Slíbil jsem, že si v dnešní části našeho seriálu budeme povídat o základních příkazech GNU/Linuxu. Tak tedy do toho.

Výpis manuálových stránek

Snad každé povídání o příkazech GNU/Linuxu začíná představením nástroje man. Ani já tedy neudělám výjimku. Tento příkaz slouží k výpisu manuálových stránek, tedy vlastně popisu programu a nápovědy k němu. Manuálové stránky jsou součástí enormní většiny programů a systémových nástrojů.

Tyto stránky jsou v systémy uloženy do deseti sekcí dle tématického zaměření:

Skupina  Popis
 1  Popis uživatelských příkazů  
 2  Popis programových knihoven 
 3  Popis knihoven jazyka C
 4  Popis konfiguračních souborů
 5  Popis syntaxe konfiguračních souborů 
 6  Popis her
 7  Popis práce s textem
 8  Popis příkazů pro správu systému
 9  Popis linuxového jádra
 n  Novinky a ostatní manuálové stránky

Ve většině případů nám postačí, když napíšeme pouze man nástroj. Tedy například: man man. Pokud ale může dojít k záměně, je vhodné specifikovat i sekci, v níž se příslušná stránka nachází. Kupříkladu man 6 snake.

Kdo je v systému?

Rádi byste si vypsali seznam uživatelů, kteří jsou do systému právě přihlášeni? Žádný problém. Na výběr máte hned několik nástrojů: w, who a finger. Jejich výpisy vypadají takto:

Klepněte pro větší obrázek

Jen doplním, že TTY označuje terminál, z nějž je uživatel přihlášen, IDLE je označení pro dobu jeho neaktivity a zbylé údaje už jsou zřejmé.

Výpis adresáře

Pro výpis obsahu adresáře slouží příkaz ls. Nicméně v této základní formě vám jeho používání příliš nedoporučuji (i když samozřejmě záleží na tom, co nás zrovna zajímá). Osobně používám jako standardní zápis ls -laF. Parametr l znamená long. Výpis tedy bude obsahovat i přístupová práva k souborům (o těch si budeme povídat už brzy), vlastníka a skupinu souboru a mnoho dalšího. Parametrem a zajistíme zobrazení také skrytých souborů (ty jsou v systému odlišeny od ostatních tak, že jejich název začíná tečkou, tedy například .pwd.lock). Poslední uvedený parametr - F - doplní za každý adresář lomítko, čímž umožní lepší vizuální rozlišení souborů a adresářů. Ke spustitelným souborům navíc doplní hvězdičku.

Výpis pak může vypadat například takhle:

Klepněte pro větší obrázek

Změna adresáře

Ke změně pracovního adresáře slouží příkaz cd (change directory). Jako parametr mu zadáváme název cílového adresáře, tedy například: cd /etc/samba.

Pokud zadáme příkaz cd bez parametrů, přesuneme se do domovského adresáře. Další možností je zadání cd -, což nás přesune do předchozího pracovního adresáře.

Jestliže se chceme zkrátka přesunout o úroveň výš, tedy například z /home/kmartin do /home, pak použijeme zápis cd ...

Zjištění cesty k aktuálnímu adresáři

Některé distribuce GNU/Linuxu jsou nastaveny tak, že nehlásí pracovní adresář. Takhle to funguje v řadě Unixů (i unix-like systémů, jako je právě GNU/Linux, FreeBSD, apod.). Když pak chceme zjistit naši aktuální pozici v systému, musíme si nechat vypsat cestu. To provedeme pouhým zadáním příkazu pwd.

Určení typu souboru

Když v systému narazíte na neznámý typ souboru a rádi byste věděli, o co že se to vlastně jedná, pak použijte nástroj file. Jako parametr mu zadáte buď přímo název souboru nebo můžete použít některý zástupný znak (wildcard), tedy například:

Klepněte pro větší obrázek

Pro dnešek by to stačilo. Naučte se s příkazy pracovat a za domácí úkol si pečlivě nastudujte jejich manuálové stránky. V příští části budeme pokračovat.

Témata článku: Linux, Linuxový terminál, CD Linux, Samba, Příkaz, Snake, Díl, Mana, Lin

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji