Sedláme Linux, 6. díl: příkazy

V dnešní části se zaměříme na základní uživatelské příkazy, bez nichž se zkrátka v systému neobejdeme. Řeč tak bude o manuálových stránkách, změně adresáře nebo jeho výpisu, apod.

Slíbil jsem, že si v dnešní části našeho seriálu budeme povídat o základních příkazech GNU/Linuxu. Tak tedy do toho.

Výpis manuálových stránek

Snad každé povídání o příkazech GNU/Linuxu začíná představením nástroje man. Ani já tedy neudělám výjimku. Tento příkaz slouží k výpisu manuálových stránek, tedy vlastně popisu programu a nápovědy k němu. Manuálové stránky jsou součástí enormní většiny programů a systémových nástrojů.

Tyto stránky jsou v systémy uloženy do deseti sekcí dle tématického zaměření:

Skupina  Popis
 1  Popis uživatelských příkazů  
 2  Popis programových knihoven 
 3  Popis knihoven jazyka C
 4  Popis konfiguračních souborů
 5  Popis syntaxe konfiguračních souborů 
 6  Popis her
 7  Popis práce s textem
 8  Popis příkazů pro správu systému
 9  Popis linuxového jádra
 n  Novinky a ostatní manuálové stránky

Ve většině případů nám postačí, když napíšeme pouze man nástroj. Tedy například: man man. Pokud ale může dojít k záměně, je vhodné specifikovat i sekci, v níž se příslušná stránka nachází. Kupříkladu man 6 snake.

Kdo je v systému?

Rádi byste si vypsali seznam uživatelů, kteří jsou do systému právě přihlášeni? Žádný problém. Na výběr máte hned několik nástrojů: w, who a finger. Jejich výpisy vypadají takto:

Klepněte pro větší obrázek

Jen doplním, že TTY označuje terminál, z nějž je uživatel přihlášen, IDLE je označení pro dobu jeho neaktivity a zbylé údaje už jsou zřejmé.

Výpis adresáře

Pro výpis obsahu adresáře slouží příkaz ls. Nicméně v této základní formě vám jeho používání příliš nedoporučuji (i když samozřejmě záleží na tom, co nás zrovna zajímá). Osobně používám jako standardní zápis ls -laF. Parametr l znamená long. Výpis tedy bude obsahovat i přístupová práva k souborům (o těch si budeme povídat už brzy), vlastníka a skupinu souboru a mnoho dalšího. Parametrem a zajistíme zobrazení také skrytých souborů (ty jsou v systému odlišeny od ostatních tak, že jejich název začíná tečkou, tedy například .pwd.lock). Poslední uvedený parametr - F - doplní za každý adresář lomítko, čímž umožní lepší vizuální rozlišení souborů a adresářů. Ke spustitelným souborům navíc doplní hvězdičku.

Výpis pak může vypadat například takhle:

Klepněte pro větší obrázek

Změna adresáře

Ke změně pracovního adresáře slouží příkaz cd (change directory). Jako parametr mu zadáváme název cílového adresáře, tedy například: cd /etc/samba.

Pokud zadáme příkaz cd bez parametrů, přesuneme se do domovského adresáře. Další možností je zadání cd -, což nás přesune do předchozího pracovního adresáře.

Jestliže se chceme zkrátka přesunout o úroveň výš, tedy například z /home/kmartin do /home, pak použijeme zápis cd ...

Zjištění cesty k aktuálnímu adresáři

Některé distribuce GNU/Linuxu jsou nastaveny tak, že nehlásí pracovní adresář. Takhle to funguje v řadě Unixů (i unix-like systémů, jako je právě GNU/Linux, FreeBSD, apod.). Když pak chceme zjistit naši aktuální pozici v systému, musíme si nechat vypsat cestu. To provedeme pouhým zadáním příkazu pwd.

Určení typu souboru

Když v systému narazíte na neznámý typ souboru a rádi byste věděli, o co že se to vlastně jedná, pak použijte nástroj file. Jako parametr mu zadáte buď přímo název souboru nebo můžete použít některý zástupný znak (wildcard), tedy například:

Klepněte pro větší obrázek

Pro dnešek by to stačilo. Naučte se s příkazy pracovat a za domácí úkol si pečlivě nastudujte jejich manuálové stránky. V příští části budeme pokračovat.

Diskuze (115) Další článek: TESmedia/Intercable CZ zrychlí internet přes kabel

Témata článku: Linux, Snake, Linuxový terminál, Příkaz, Neznámý typ, Samba, Mana, CD Linux, Díl, Lin


Určitě si přečtěte

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí