Sedláme Linux, 3. díl: LIVE a mini distribuce

Třetí pokračování našeho seriálu o operačním systému GNU/Linux je tady. Dnes se podíváme na další typ distribucí - LIVE a mini. Možná vás některá z nich zaujme a třeba si vyberete právě tu svou.

LIVE distribuce

Jako LIVE distribuce označujeme ty, které můžeme spustit například rovnou z CD. Stačí tedy jen vložit CD do mechaniky, restartovat počítač a nastavit čtení z CD-ROM a spustí se nám GNU/Linux. Nemusíme jej tedy instalovat na disk, nijak zvlášť složitě konfigurovat, apod.

Tyto linuxové distribuce jsou vhodné tam, kde nemáme plný přístup k systému a přesto z něj chceme dostat maximum. Stejně tak se ale hodí i pro vyzkoušení nového operačního systému a stručné seznámení s ním.

Podívejme se tedy na ty nejvýznamnější...

Knoppix

Klepněte pro větší obrázekTato distribuce si získala obdiv a přízeň všech, kteří kdy LIVE distribuce využívali. Jedná se bezpochyby o to nejlepší a nejpropracovanější, co na poli tohoto typu distribucí bylo prozatím vytvořeno. Proč je tak kvalitní? Díky velice snadnému ovládání, kterým disponuje a díky téměř 2 GB programů a aplikací, jež jsou na CD zkomprimovány a můžeme je plně využívat.

Skvělá distribuce pro ty, kteří chtějí získat plnohodnotný GNU/Linux bez toho, aby si jej instalovali na disk.

DaNiX

Klepněte pro větší obrázekProjekt DaNiX je českou modifikací Knoppixu. Disponuje českým prostředím a lokalizovanými programy. Cílem tohoto projektu, který byl začleněn do edunix.cz jako řešení pro desktopové uživatele, je především vytvoření snadno ovladatelné a univerzální linuxové LIVE distribuce.

AdiOS

Klepněte pro větší obrázekTato LIVE distribuce je určena zejména pro školství a vzdělávání. Obsahuje celou řadu programů, které jsou k tomuto účelu vhodné a je proto možné AdiOS využít jako užitečnou pomůcku při výuce.

Morphix

Klepněte pro větší obrázekLíbí se vám Debian GNU/Linux? Ale nechcete si ho nainstalovat na počítač? Nezoufejte, je tu Morphix. Tento projekt je de facto Debian GNU/Linux ve formě LIVE distribuce. Disponuje téměř vším, čím oplývá i klasický projekt Debian. Na rozdíl od Knoppixu a jeho klonů (je také postaven na Debian GNU/Linuxu) se však více drží "původní filosofie" Debianu a není možná tolik vhodný pro začátečníky.

MoviX

Klepněte pro větší obrázekI tato distribuce patří mezi ty, které si získaly mezi uživateli skutečně velkou přízeň a respekt. Je totiž trošku zvláštní... Slouží primárně k přehrávání multimedií. Ale nejen, že disponuje řadou nástrojů pro jejich správu. Může být i součástí samotného CD s filmem.

Abych to trošku upřesnil. Na jednom CD budete mít LIVE distribuci MoviX, která se spustí a jakmile naběhnou všechny potřebné ovladače, začne se přehrávat film. Není to krása?

Tolik tedy k LIVE distribucím. Ty nejdůležitější a nejznámější jsme si prošli a já doufám, že jsem na žádnou podstatnou nezapomněl.

Minidistribuce

Přejděme nyní ale o kousek dál. Povězme si něco o minidistribucích.

Už jejich označení vypovídá, že půjde o něco malého, miniaturního. A je tomu skutečně tak. Existuje celá řada distribucí, které se vejdou například na jednu nebo jen několik málo disket. Zpravidla obsahují malý linuxový kernel, základní nástroje pro práci v sítích, apod.

Nebývají obvykle využívány přímo k uživatelské práci, neboť neobsahují dostatečné množství nástrojů a nutný "komfort" pro práci se systémem. Zpravidla mívají nějaký svůj účel, kterému je sestavení celé distribuce podřízeno.

Je ale pravda, že v dnešní době jsou minidistribuce prakticky vytlačeny díky LIVE distribucím anebo se alespoň kombinují dohromady. Obvykle tedy i minidistribuci nalezneme na CD. Těch klasických "disketových" je dnes už velmi málo (v "použitelném" stavu) a možná bychom tedy pojem "minidistribuce" mohli rovnou zavrhnout. Nechám to na vás.

Než se pustím do povídání o konkrétních minidistribucích, rád bych ještě uvedl jeden zajímavý odkaz, který s nimi úzce souvisí a můžete na příslušných stránkách nalézt další užitečné informace - Mini Linux Distributions.

Brutalware

Tato distribuce je umístěna na třech disketách a je určena pro použití tam, kde nemáte plný přístup k nastavení PC (škola, internetová kavárna, apod.) a přesto chcete využívat co nejvíce z jeho výkonu. Kromě toho, že zvládá komunikaci přes protokol PPP, síťové služby a mnoho dalšího, obsahuje také některé zajímavé programy, jako jsou sniffery, scannery, atd.

Přestože se jedná už o poměrně starou distribuci a její vývoj nepokračuje, má stále své příznivce.

Brutalware II

Tento projekt je teprve v plenkách, ale můžeme doufat, že z něj vzejde kvalitní následovník původního Brutalwaru. Jedná se vlastně o kombinaci LIVE a mini- distribuce. Brutalware II bude umístěn na mini-CD (kapacita 220 MB) a obsah bude tvořit samozřejmě základní uživatelské rozhraní + exploity, sniffery, wifi utility, apod.

Damn Small Linux

I tato distribuce je na pomezí LIVE a mini- distribucí. Je kompletně postavena na Knoppixu (respektive na Debian GNU/Linuxu) a nabízí i podobné služby. Rozdíl je ale v tom, že obsahuje pouze základní nástroje pro práci se systémem.

Nečekám, že někdo z vás sáhne po minidistribucích. Proto jsem se jimi také nezabýval příliš podrobně. Pokud ale chcete GNU/Linux otestovat předtím, než jej nasadíte na svůj počítač, pak vám rozhodně doporučuji sáhnout po některé z LIVE distribucí - ideálně po Knoppixu nebo DaNiXu.

V příští části seriálu se konečně zaměříme na instalaci GNU/Linuxu a všechno, co k tomu patří - rozdělení disku, volbu souborového systému a mnoho dalšího.

Diskuze (83) Další článek: Apache 2.0.47 opravuje čtyři bezpečnostní chyby

Témata článku: Linux, Lin, Kvalitní kousek, Apod, CD Linux, Díl, Distribuce, Celý film, Live, Internetová kavárna, Základní nástroj, Starý kousek


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 52

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji