Sedláme Linux, 18. díl – závěr

V závěru našeho seriálu o GNU/Linuxu se podíváme na další zdroje informací, které vám snad pomohou v bližším pochopení systému. Dále si vysvětlíme několik základních zkratek a termínů, s nimiž jsme se v průběhu seriálu setkali nebo na které pravděpodobně narazíte.
Slovník

GNU (GNU`s Not Unixu) - Rekurzivní zkratka, která označuje projekt GNU, jehož cílem je vyvinutí vysoce kvalitního software na svobodné a volně přístupné bázi. Projekt GNU je hlavní iniciativou sdružení Free Software Foundation. Bližší informace získáte na: http://www.gnu.org nebo http://www.gnu.cz.

Linux - Název jádra (kernelu) operačního systému GNU/Linux. Dělí se do několika vývojových větví, z nichž z praktického hlediska jsou důležité dvě - vývojová (druhé číslo je vždy liché, tedy např. 2.1, 2.3, 2.5) a stabilní (druhé číslo je vždy sudé, tedy např. 2.2, 2.4, 2.6). Nejnovější řada má označení 2.6.

Distribuce - Balík programů a nástrojů, které jsou uskupeny kolem Linuxu a jsou s ním dodávány jako komplexní operační systém.

URI (Uniform Resource Identifier) - Označení pro elektronickou adresu. V praxi se častěji používá označení URL (Uniform Resource Locator), které je ale nepřesné a nemá totožný význam s URI.

FS (File System) - Označení souborového systému. Povídali jsme si o nich v úvodních částech seriálu. Díky souborovému systému můžeme vůbec na disku nějaká data uchovávat a pracovat s nimi. V GNU/Linuxu patří k nejčastěji používaným systémům Ext3fs a ReiserFS.

Init - Inicializační proces, který je spuštěn při startu systému a stará se o jeho správné fungování a správu prostředí.

Tux - Jméno tučňáka, který je logem operačního systému GNU/Linux.

Linus Torvalds - Fin, žijící nyní v USA, který stál u zrodu operačního systému GNU/Linux a dodnes koordinuje vývoj jádra.

Tento výpis je poměrně krátký, ale shrnuje v sobě, jak věřím, to nejdůležitější, co budete do začátku potřebovat.

Další odkazy

Knihy

Přecházíme na Linux - Snad mi odpustíte, že si dělám reklamu. ;-) Moje kniha vyšla začátkem tohoto roku v nakladatelství Computer Press. Bližší informace o ní, včetně odkazu na recenzi naleznete na stránce http://kysela.linuxzone.cz.

Linux - Příručka českého uživatele - Ačkoliv má tato kniha velice zavádějící název, jedná se asi o to nejlepší, co se mi kdy o GNU/Linuxu dostalo do rukou. Autorem je Vilém Vychodil a kniha vyšla letos v nakladatelství Computer Press. Doporučil bych ji ale jen uživatelům, kteří se už v GNU/Linuxu zabydleli a relativně dobře mu rozumí. Rozhodně se nejedná o knihu pro začátečníky.

Rozumíme Unixu - Velice zdařilá kniha, která popisuje základní principy fungování *nixových systémů (Solaris, *BSD, GNU/Linux, HP-UX,...). Opět spíše pro pokročilejší uživatele.

Linux - Dokumentační projekt - Překlad dokumentace k operačnímu systému GNU/Linux, který v určitých intervalech vychází v nakladatelství Computer Press. Právě nedávno bylo na trh uvedeno třetí vydání. Doporučuji všem, avšak řada informací je vcelku zastaralá. K dispozici je také zdarma na Internetu.

Používáme Linux - Velice pěkná kniha, která je velmi vhodná pro začátečníky i pokročilé. Její druhé vydání vyšlo před několika týdny v Computer Pressu.

Portály

Linuxzone.cz - Největší český linuxový portál, kde si z článků vybere naprostý začátečník i profesionální linuxový vývojář.

Root.cz - Hlavní předností tohoto portálu je aktuální zpravodajství z linuxové scény v Čechách i ve světě.

AbcLinuxu.cz - Pokud vás zajímají kvalitní diskuse nebo řešíte konkrétní problém, v místních diskusních fórech získáte odpověď.

Penguin.cz - Vynikající projekt, který je tvořen nadšenci bez nároku na honorář. Jedná se o projekt od komunity pro komunitu. Nenaleznete zde sice příliš mnoho článků, ale máte např. možnost zajištění hostingu pro váš projekt, apod.

Underground.cz - Kdysi přední český linuxový server, dnes poměrně málo navštěvovaný portál. Občas se zde ale objeví velice kvalitní článek s osobitým názorem autora.

Blackhole.sk - Velmi pěkný slovenský server, hlavně o GNU/Linuxu a FreeBSD.

Linux.cz - A samozřejmě nesmíme zapomenout na hlavní český rozcestník. Zde naleznete stránky sdružení CzLUG, které je tvořeno zájemci o tento operační systém, a také možnost odebírání řady mailing-listů, z nichž se mnoho dozvíte.

Opět se nejedná o kompletní přehled, ale pouze výpis "stěžejních serverů". Snad si vyberete.

Přeji mnoho úspěchů ve vašem poznávání GNU/Linuxu a těším se na shledanou někdy v budoucnu.

Diskuze (70) Další článek: IDF: nový čipová sada pro notebooky a další mobilní zajímavosti

Témata článku: Linux, Lin, Díl, Free Press, Vhodná reklama, Nejnovější řada, Stěžejní cíl, Resource, Závěr, Správné fungování, Linuxový vývojář, Kvalitní článek, Linuxový systém, Fine


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor