Sedláme Linux, 17. - hry

Předposlední část seriálu o GNU/Linuxu věnujeme nejrůznějším linuxovým hrám, při nichž si můžete odpočinout.

V minulosti bylo často slyšet, že pro GNU/Linux neexistují žádné kvalitní hry. A byla to, bohužel, pravda. Dnes už je ale situace poněkud jiná a je k dispozici řada kvalitních her i pro tento operační systém. V dnešní části si představíme alespoň některé.

DOOM

Ačkoliv existuje celá řada novějších a modernějších her pro GNU/Linux, než tato, nemohu si pomoci. Doom je legenda nad jiné a byla to navíc jedna z prvních her portovaných pro GNU/Linux z platforem Microsoftu.

V dnešní době existuje už pěkná řádka jeho klonů, které disponují různými vlastnostmi a funkcemi.

Doom Legacy

Oproti klasickému "old-school" Doomu zde nalezneme nejrůznější grafické efekty. Mj. mezi nimi nebude chybět mlha, kouřové efekty, odrazy světla, stopy po kulkách nebo například světelná korona u svítidel. Stejně tak přibrala na realističnosti i krev nepřátel a další drobné detaily. Samozřejmostí je možnost změny rozlišení.

Velice zajímavé změny se ale objevily i v dalších oblastech. Můžeme například zvolit různý typ pohledu. Na výběr máte z klasického způsobu sledování děje očima hrdiny, pohledu třetí osoby (Tomb Rider) a nechybí ani free-look (prohlížení z různých úhlů). Máme také možnost během hry sledovat prostor nahoře nebo dole, nejsme tedy omezeni přímým výhledem, jako v klasické verzi. Dále zde nechybí možnost využití konzole s jejíž pomocí můžeme interkativně komunikovat přímo s enginem hry.

Změny se objevily také v multi-playeru, tedy hře pro více lidí. Maximální počet totiž stoupnul na rovných dvaatřicet, z nichž každý si může nastavit vlastní barvu oblečení anebo dokonce vlastní texturu.


Legacy Doom

Dumb

I Dumb nabízí notnou dávku inovací. Ať už po stránce grafiky nebo po stránce ovládání. Nechybí možnost využití myši, detailní animace zbraní, kouřové efekty nebo pohledy nahoru a dolů. Součástí hry je i editor pro tvorbu vlastních misí s názvem XWad.


Editor misí - XWad

Dumb vyžaduje přítomnost souboru doom.wad (tedy hlavního Iwadu z prvního dílu hry).

LxDoom

Posledním klonem Doomu pro GNU/Linux, který zmíním, je LxDoom. Podporuje obě verze původního Doomu, takže budete potřebovat jeden ze souborů doom.wad, doom2.wad.

Samozřejmostí je podpora různého grafického rozlišení (včetně velice atypických). Neumožňuje sice pohledy nahoru a dolů, ale zato nabízí další možnosti. Například nastavení průhlednosti ohnivých koulí, jež po vás střílí Impové.


LxDoom

Quake 2

O něco mladším bratříčkem Doomu, který jej měl původně plně nahradit, je Quake. Jeho první i druhá verze (nevím, jak je to s Quake 3 Arena) byly pro GNU/Linux portované.

Z internetu je možné stáhnout jeho linuxový engine zcela zdarma přímo ze stránek výrobce, tedy společnosti ID Software.

Nutno podotknout, že hardwarové nároky hry jsou pod GNU/Linuxem zcela minimální. Bohatě vám bude stačit jedno ze slabších Pentií (klidně i 120 MHz). Potřebujete každopádně grafickou kartu podporující OpenGL. V opačném případě sice hru spustíte, ale nebude to zkrátka ono. :-)


Quake 2

Tux Racer

Mluvit o hrách pro GNU/Linux a nezmínit Tux Racer, to je, dle mého názoru, naprosto nepřípustné. Tučňák Tux sjíždějící po břiše vrcholky Alp a chytající ryby se stal jakýmsi symbolem her pro tento operační systém.


Tak tady je - tučňák Tux

Stáhnout si ji můžete z domovské stránky projektu: http://www.tuxracer.com

K dispozici jsou dva herní módy. Tím prvním je trénink, kdy si procvičujeme základní ovládání tučňáka a učíme se nejrůznější fígle pro rychlejší sjíždění tratí. Druhým módem je závodění, kdy musíme na čas projet postupně všemi koly.


Opět Tux :-)

Jen doplním, že maximální rychlost, které se mi podařilo dosáhnout, byla 237 km/h. Jestli mě někdo překonal, dejte vědět pod článek. :-)

Flight Gear

Kolikrát už jsem slyšel věty jako: "Pro ten Linux stejně žádný pořádný hry nejsou a nikdy nebudou. To takový letecký simulátory jako pro Windows, to prostě nemáte."

Svého času to byla bohužel krutá realita. Dnes už je ale doba jiná. Podívejte se sami, jak vypadá Flight Gear, můj nejoblíbenější letecký simulátor.


Flight Gear

Myslím, že jakákoliv slova jsou zbytečná. Jen doplním, že existuje ve verzích pro GNU/Linux, ale i pro MS Windows. Původně však vznikal čistě pod záštitou linuxové komunity a dodnes je tvořen primárně jako linuxový projekt. Stáhnout jej můžete ze stránek: www.flightgear.org

Racer

Poslední hrou, kterou zmíním, je Racer. Jak už sám název napovídá, jedná se o automobilové závodění. Hra je sice k dispozici volně na Internetu (www.racer.nl) a je šířena s otevřeným zdrojovým kódem, ale nikoliv pod licencí GNU GPL. Přesto jsou její licenční podmínky velice dobré.


Racer

Opět bych měl uvést, že tento projekt vzniká nejen pro GNU/Linux, ale je možné stáhnout si i verzi pro MS Windows nebo pro MacOS X. Věřte nebo ne, ale celý linuxový archiv má velikost pouhé 2 MB! Přesto, jak vidíte, je prostředí hry velice profesionální.

Dále máte možnost stáhnout si i další automobily nebo tratě, čímž standardní vybavení velmi pěkně zpestříte. A pozor, nechybí ani možnost hry více hráčů a to dokonce i přes Internet.


Stále Racer ;-)

Nicméně pokud se odhodláte tuto hru vyzkoušet, pak raději na nějakém silnějším počítači. Na mém Celeron 533 MHz, 128 MB SDRAM s grafickou kartou NVidia Riva TNT2 Ultra 32 MB dělala hra vcelku velké problémy a moc se jí nechtělo fungovat bez většího trhání a zasekávání se.

Tolik tedy ve stručnosti k linuxovým hrám. Příští částí završíme naše povídání o GNU/Linuxu přehledem dalších informačních zdrojů a v neposlední řadě také výkladem několika pojmů.

Diskuze (99) Další článek: DVD jako z Mission Impossible už na trhu

Témata článku: Windows, Linux, Hry, Grafický efekt, Gear, Linuxová konzole, Riva, První automobil, Alpy, Doom, Lin, Opačná realita, Doom 3, Flight, Quake, Různá móda, Look, Racer, Hra, Rider, Druhý mód, Poslední věta, Pěkná řádka, Různá dávka


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor