Sedláme Linux, 16. - multimédia

Dnešní pokračování našeho seriálu budeme věnovat povídání o multimédiích. Podíváme se na přehrávače hudby a na jeden nástroj pro přehrávání videa.

V minulosti bylo častým "argumentem" odpůrců operačního systému GNU/Linux tvrzení, že pro něj neexistuje dostatek kvalitních nástrojů pro práci s multimédii. Troufám si říct, že tento argument se podařilo zcela vyvrátit postupným vývojem a zejména pak intenzivním vývojem nástrojů Xmms (hudba) a MPlayer (video).

Zvuky & hudba v GNU/Linuxu

Podívejme se nejprve na hudební a zvukové přehrávače pro systém GNU/Linux...

xmms

Tím prvním, který jsem už zmínil, je program Xmms. Troufám si říct, že se jedná o naprosto skvělý program, který nemá ve své šíři obdoby. Můžeme sice sáhnout i po linuxové verzi Real Playeru, ten však není šířen jako free software a přiznám se, že mě osobně se ani tolik nelíbí, srovnám-li ho s Xmms.

Jeho ovládání je naprosto intuitivní a velice blízké aplikaci WinAmp z prostředí MS Windows. Ostatně, podívejte se sami. Program spustíme zadáním příkazu xmms na příkazovém řádku okna konzole nebo v okně pro spuštění aplikace (ALT+F2). Námi zvolenou písničku pak jen vybereme z menu a přehráváme. Můžeme ji však zadat již při spouštění - například xmms /home/kmartin/hudba/moby.mp3.


Hlavni ovládací panel Xmms

kscd

Další zajímavou aplikací je program KsCD. Nalezneme jej v K-menu pod záložkou Multimédia, kde bývá označen jako CD přehrávač. Jak název napovídá, jeho primárním účelem je přehrávání hudebních CD.

Tento program byl lokalizován do českého jazyka, takže jeho ovládání pro vás jistě nebude nijak obtížné.


KsCD - přehrávač hudebních CD

noatun

Na stejném místě, tedy pod K-menu -> Multimédia, nalezneme také Přehrávač médií. Když na něj kliknete, spustí se program NoAtun. Ten je koncipován jako velmi jednoduchý a funkčně nenáročný přehrávač zvukových souborů OGG, WAV, atd.

Přehrávané písničky vybereme z menu Zobrazit seznam skladeb. Černým pruhem je označena právě hrající skladba. I zde můžeme celé ovládání srovnat do velké míry s aplikací WinAmp z prostředí MS Windows.


NoAtun - přehrávač médií

Video v GNU/Linuxu

Pro přehrávání videa existuje také více programů. Zcela jasně ale vede jeden - MPlayer. Všechny další bývají jen chabou napodobeninou této aplikace. Podívejme se tedy MPlayeru na zoubek...

mplayer

Program MPlayer je velice flexibilní nástroj. Umožňuje nejen přehrávání videa, ale i hudby. Osobně ale doporučuji pro hudbu zvolit raději program Xmms, který je k tomuto účelu vytvořen a nabízí širší spektrum funkcí.

Dokáže přehrávat filmy s titulky, zpomalovat nebo zrychlovat jejich přehrávání, zvětšovat nebo zmenšovat fonty, atd. Používání titulků však vyžaduje určitou přípravu.

Nejdříve si z domovské stránky projektu - http://www.mplayerhq.hu - stáhneme program a titulky. V našich končinách sáhneme po titulcích v kódování ISO 8859-2. Následně nainstalujeme program:

./configure
make
make install.

Aplikace se instaluje standardně do adresáře /usr/local/bin a soubory, které jsou společné všem uživatelům, nalezneme v /usr/local/share/mplayer. Může se jednat o skiny (grafické vzhledy), fonty nebo samozřejmě konfigurační soubory.

Jakmile program prvně spustíme, vytvoří si adresář ~/.mplayer, v němž budou umístěny soubory jednotlivých uživatelů. Zde bude program hledat skin nebo fonty, když je neobjeví v adresáři /usr/local/share/mplayer.

V tuto chvíli je nutné nakonfigurovat prostředí MPlayeru tak, aby se program dokázal co nejlépe přizpůsobit systému, na němž běží. Použitelné ukázky konfiguračních souborů naleznete v adresáři ./etc. Zkopírujte tedy soubor ./etc/codecs.conf na ~/.mplayer/codecs.conf a soubor example.conf z téhož adresáře na ~/.mplayer/config. Teď si svůj soubor config případně upravte podle svých požadavků (přesné instrukce naleznete uvnitř souboru a v dokumentaci programu).

MPlayer tedy máme připraven k činnosti. Stále nám však chybí už zmíněné titulky. Jak tedy na ně? Žádný velký problém. Nejdříve stáhneme titulky v kódování ISO 8859-2 z FTP serveru ftp://ftp.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/.

Tento soubor rozbalíme (dekomprimujeme) do adresáře ~/.mplayer a vytvoříme symbolický odkaz ke zvoleným titulkům, tedy například ln -s ~/.mplayer/arial-24 ~/.mplayer/font. Jak vidíme, soubor s titulky je označen typem písma a jeho velikostí. Zvolte tedy právě ten, který bude vyhovovat vám.

V tuto chvíli by již titulky měli bez problémů fungovat. Můžeme to vyzkoušet a spustíme si nějaký film. Pokud je v adresáři s filmem umístěn soubor stejného jména s příponou .sub, budou titulky načteny automaticky. V opačném případě zvolíme externí specifikaci titulkového souboru pomocí parametru -s (subtitles), tedy například mplayer -s titulky.sub matrix.avi.

Je nutné, aby soubor s titulky byl v kódování ISO 8859-2. V opačném případě se nebudou zobrazovat korektně. Pro začátečníka je asi nejjednodušším způsobem úpravy "windowsových" titulků na "linuxové" tento způsob:

  • Spustíme KWrite.
  • Otevřeme soubor s titulky.
  • Uložíme tento soubor beze změn, ale v kódování ISO 8859-2 (vybereme při ukládání).

Teď už budou titulky fungovat bez problémů.


Jeden z možných vzhledů MPlayeru

Pro dnešek se spolu rozloučíme. Rád bych vás poprosil, abyste mi v komentářích pod článkem sdělili, co vám v seriálu zatím chybělo a čemu byste chtěli věnovat příští díl.

Diskuze (37) Další článek: Microsoft se chystá přepracovat Internet Explorer

Témata článku: Linux, Hudba, filmy, seriály, Multimédia, Přehrávané video, Linuxová konzole, Blízký parametr, CD Linux, Lin, Share, Code, Černý pruh, Přehrávaný film


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji