Sedláme Linux, 15. díl: OpenOffice.org

V patnáctém pokračování seriálu o GNU/Linuxu si budeme povídat o kancelářském balíku OpenOffice.org a jeho možnostech využití.
Pro GNU/Linux už bylo vytvořeno několik velkých kancelářských balíků. Namátkou zmíním alespoň KOffice. Tím největším a bezesporu nejpopulárnějším, je však jednoznačně OpenOffice.org. Původně vznikal jako náhrada za MS Office, dnes už ale tento balík v mnohém překonal.

Program spustíme z K-menu nebo zadáním příkazu openoffice či soffice do okna pro spuštění (ALT+F2). Následně se nám vytvoří v domovském adresáři potřebné odkládací složky a konfigurační soubory. Pak už jen zadáme v instalačním průvodci naše osobní údaje (jméno, e-mail, apod.), se kterými budeme moci dále pracovat například při psaní obchodních dopisů. Potom už se přesuneme přímo do hlavního okna aplikace, kde můžeme začít pracovat.

OpenOffice.org je kancelářský balík, který je tvořen pěti úzce spolupracujícími aplikacemi:

OpenOffice.org Writer Textový editor
OpenOffice.org Calc Tabulkový procesor spolu s nástroji pro tvorbu grafů
OpenOffice.org Impress Nástroj pro prezentace (obdoba MS PowerPoint)
OpenOffice.org Draw Kreslící program pro vektorovou grafiku
OpenOffice.org Math Program pro tvorbu matematických vzorců

Většina z nás asi nejvíce využívá textový editor a tabulkový procesor. Pokusím se tedy zaměřit na ně.

Ještě než se ale k tomuto tématu dostanu, rád bych zmínil možnost převodu dokumentů z MS Office. OpenOffice.org totiž umožňuje práci s těmito dokumenty, jakoby pracoval se svými vlastními. Vždy pouze vyberete menu Soubor -> Otevřít nebo Soubor -> Uložit jako a u datového formátu zvolíte MS Office.

OpenOffice.org Writer

Textový editor programu OpenOffice.org disponuje všemi možnostmi, které nalezneme u MS Office a navíc ještě obsahuje některé, jež součástí MS Office nejsou.

Klepněte pro větší obrázek

OpenOffice.org Writer

Při psaní můžeme využívat služeb průvodce. Jedná se o nástroj, který shromáždí vámi zadané údaje a vytvoří z nich přehledný a pěkně rozvržený dokument, který by v ideálním případě měl plně odpovídat vašim původním představám.

Jeho použití samozřejmě není nezbytné a osobně bych ho doporučil jen naprostým začátečníkům, kteří v životě nepracovali s žádným textovým editorem. Ostatní se jistě snadno zorientují sami. Doplním jen, že průvodce spustíme z menu Soubor -> Průvodce.

Pokud s průvodcem pracovat nechcete, nikdo vás k tomu nutit nebude. Zkrátka jen vyberete menu Soubor -> Nový -> Textový soubor. Následně se vám objeví okno s prázdným listem papíru, na který můžete začít psát.

Užitečným pomocníkem pro vás může být Stylista. Spouští se z menu Formát -> Stylista.

V něm vidíme seznam definovaných stylů. Každý styl je vlastně souhrnem předem daných nastavení, která jsou platná pro určitý druh textu. Například "Nadpis 1" bude určitě výraznější, než "Nadpis 2" - konkrétní formy si pak definujeme právě ve stylech. Můžeme v nich nastavovat barvu písma, velikost, font, formátování, apod. Styly je vhodné používat zejména při psaní rozsáhlejších textových dokumentů.

Klepněte pro větší obrázek

Stylista

Pro úplnost doplním význam osmi ikon v jeho záhlaví. Jedná se o:

 • Styly odstavce
 • Styly písma
 • Styly rámce
 • Styly stránek
 • Styly číslování
 • Režim vyplňování formátu
 • Nový styl z výběru
 • Aktualizace stylu

Jde tedy o tématické rozložení jednotlivých stylů, což nám může výrazně usnadnit orientaci.

Veškerá další práce s programem je analogická s MS Office a dalšími kancelářskými balíky. Můžeme například vkládat obrázky (Vložit -> Obrázek) nebo tabulky (Vložit -> Tabulka).

OpenOffice.org Calc

Celý tabulkový procesor Calc má podobné ovládání jako program MS Excel, takže se nemusíte bát nějak náročného přístupu nebo případné nekompatibility s dokumenty z MS Office.

Klepněte pro větší obrázek

OpenOffice.org Calc

Spustíme jej obdobně jako v případě textového editoru. V menu Soubor -> Nový zvolíme položku Tabulka. Právě z menu Soubor -> Nový vybíráme i případné další typy dokumentů a spouštíme tak jednotlivé podprogramy balíku OpenOffice.org.

Jestliže chceme do některé z buněk něco napsat, provedeme to jednoduše tak, že se na ni přesuneme, čímž se stane tato buňka aktivní a příslušný obsah zapíšeme jako její hodnotu. Pokud vám však nevyhovují vlastnosti, které jsou pro buňku nastaveny, nezoufejte. Stačí si pravým tlačítkem myši vyvolat nad příslušnou buňkou kontextovou nabídku. Z ní si pak vybereme položku Formát buněk a zde nastavujeme následující hodnoty:

 • Čísla
 • Písmo
 • Efekty pro písmo
 • Zarovnání
 • Okraje
 • Pozadí
 • Ochrana buňky

Pro každý datový typ nebo chování buňky pak můžeme jasně specifikovat platná pravidla, jimiž se bude zobrazování obsahu té které buňky řídit.

Asi bych mohl zmínit ochranu buňky, tedy poslední záložku kontextového menu. Tato možnost existuje i v MS Excelu, ale skrývá se jinde. Jde zkrátka o uzamčení buňky, takže je přístupná pouze pro čtení a hodnotu v ní uvedenou nemůžeme změnit.

OpenOffice.org Calc samozřejmě dokáže pracovat s grafy a dalšími podobnými věcmi, které jsou pro tabulkový procesor nezbytnou samozřejmostí. Stačí například vybrat menu Vložit -> Graf. Objeví se před námi dialogové okno, v němž nyní můžeme vybrané hodnoty změnit nebo datovou oblast upravit. Když jsme s úpravami hotovi, stiskneme tlačítko Další.

Budou nám vypsány dostupné typy grafů, z nichž si vybereme ten, který považujeme za nejvhodnější. Může to být spojnicový, koláčový, sloupcový nebo některý další typ grafu. Jakmile se rozhodneme, označíme příslušný typ a opět stiskneme tlačítko Další.

Nyní bychom se měli dostat do okna, v němž specifikujeme náš výběr. Každý typ grafu je totiž ještě rozčleněn na několik variant tak, abychom si vždy mohli vybrat přesně to, co se nám hodí nejvíce.

Dále pak už jen aktivujeme popisky grafu a osy X a Y. Samozřejmě můžeme také celý graf nějak pojmenovat. Když jsme se svým dílem spokojeni, stiskneme závěrečné tlačítko - Vytvořit. V tuto chvíli se graf objevil na naší aktuální pozici v listu.

Konfigurace tiskárny

Předpokládám, že budete chtít vytvořené dokumenty alespoň čas od času vytisknout. Inu, proč ne. Nejprve ale musíme nakonfigurovat tiskárnu.

V případě distribuce SuSE Linux k tomu využijeme skvělého pomocníka - nástroj YaST2. Díky němu nainstalujeme příslušnou tiskárnu do systému.

Pak bude nutné sdělit informace o této tiskárně programu OpenOffice.org. K tomu slouží jeho vlastní tisková aplikace SPadmin. Spustíme ji tak, že se přepneme do adresáře s OpenOffice.org a zadáme příkaz ./spadmin.

Následně zvolíme Nová tiskárna a Přidat tiskárnu. V tuto chvíli už jen zbývá na příkazovou řádku zadat příkaz lpr následovaný identifikátorem naší tiskárny (pokud jsme ji instalovali pomocí programu YaST2, jmenuje se implicitně lp). Výsledný příkaz by tedy vypadal takto: lpr –Plp

Pak už jen zvolíme příslušný typ tiskárny a změny aktivujeme spolu s ukončením programu, což provedeme tlačítkem Dokončit. V tuto chvíli by měl náš OpenOffice.org bez problémů zvládat tiskové požadavky.

Na závěr jen doplním, nelekejte se anglických nápisů na screenshotech. Používám starší verzi OpenOffice.org. V současné době je k dispozici plnohodnotná česká podoba tohoto kancelářského balíku, kterou můžete získat z oficiálních stránek projektu: http://cs.openoffice.org.

Tolik tedy ve stručnosti k představení kancelářského balíku OpenOffice.org.

Diskuze (134) Další článek: Intel snížil ceny Celeronů

Témata článku: Linux, OpenOffice, Výsledné dílo, Díl, Lin, Podoba toho, Nezbytný údaj, MS Office, Podobné ovládání, Stylista, Kancelářský balík, Buňka, Jednotlivá buňka, Nový gt, Nová tiskárna, Microsoft Excel, Menu, Prázdný list


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku