Sedláme Linux, 14. díl: vypalování

V dnešním pokračování našeho seriálu se budeme věnovat vypalovacím programům pro GNU/Linux. Představíme si dva - X-CD-Roast a K3B.

Pro GNU/Linux existuje celá řada nástrojů pro vypalování CD. A to jak pro textový režim, kdy všechno provádíte pomocí několika příkazů, tak i pro grafický režim s ovládáním podobným například legendárnímu Neru.

X-CD-Roast

Jedním ze dvou asi nejrozšířenějších programů pro vypalování CD je X-CD-Roast. Jeho hlavní devizou je snadné ovládání, přehlednost, spolehlivost a velké množství konfiguračních voleb.

Tento program není ničím jiným než grafickou nadstavbou pro textové nástroje pro vypalování z balíku cdrtools. Abychom jej tedy mohli používat, musíme mít nejprve instalovány tyto nástroje. Pak už jen přihrajeme samotný X-CD-Roast, který je dostupný například ze stránek http://www.xcdroast.org/.

Instalace ze zdrojových kódů bude vypadat nějak takto:

cd ./cdrtools-1.11
make
make install
cd ../schily
cp -R ./* /usr/local/
cd ../xcdroast-0.98alpha10
make
make install

Po instalaci můžeme program rovnou spustit. Stačí zadat v okně pro spuštění programu (ALT+F2) příkaz xcdroast. Pak už se před námi objeví tato základní obrazovka:

Klepněte pro větší obrázek

Základní nabídka X-CD-Roast

Jak vidíme, vše je rozděleno do tří hlavních sekcí - Nastavení, Kopírování CD a Vytvoření CD.

Nejdříve bychom měli kliknout na Nastavení. Zde zadáme adresář pro ukládání dočasných image souborů. Obecně se doporučuje zadat například /tmp/cdrw. Dále zde upřesňujeme rychlosti čtení a zápisu CD spolu s dalšími volbami, jako logování činnosti, nastavení jazyka, zabezpečení programu a mnoho a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Ve druhé sekci nalezneme vše potřebné pro kopírování CD. Nutno podotknout, že X-CD-Roast neumožňuje pro IDE mechaniky paralelní čtení a zápis, respektive čtení dat z jedné mechaniky a současně zapisování těchto dat na CD v druhé mechanice. Pokud však máte SCSI mechaniku nebo IDE, která je jako SCSI emulovaná, můžete se do toho směle pustit.

Klepněte pro větší obrázek

Kopírování CD

Pro praktickou část je asi nejfrekventovanější poslední položka, kde nastavujeme výslednou podobu CD při vypalování z disku. Můžeme zde sestavit naši vlastní strukturu adresářů nebo specifikovat volby pro bootovatelné CD, apod. Nastavujeme zde také další specifické možnosti pro vypalování, jako například ochranu proti podtečení bufferu nebo overburning. Jakmile si CD sestavíme, můžeme jej buď vypálit - přičemž samotné vypalování probíhá v režimu on-the-fly nebo uložit image do souboru pro pozdější znovuvypálení.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření CD

X-CD-Roast nedisponuje podporou pro sestavení Audio-CD z MP3 souborů, což je asi jediná věc, kterou bych já osobně tomuto programu vytknul.

K3B

Tento program je standardní součástí řady distribucí, mj. i SuSE Linuxu. Dle mého názoru je to navíc asi nejlepší vypalovací program pro GNU/Linux vůbec.

Pokud K3B není součástí vaší distribuce, můžete si jej stáhnout z http://www.k3b.org/. Znovu ale upozorňuji, že budeme muset nejprve zprovoznit nástroje z balíku cdrtools, neboť i tento program je jejich grafickou nadstavbou. Také budeme potřebovat desktopové prostředí KDE 3, respektive knihovnu Qt 3.0.3 a vyšší. Abychom mohli vypalovat i Audio-CD, musíme mít také nainstalovaný program CD-Paranoia.

Instalace ze zdrojových kódů vypadá takto:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Z okna pro spuštění programu (ALT+F2) nyní spustíme program zadáním příkazu k3b.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurační prostředí K3B

Jako první se vám objeví průvodce konfigurací. Nemusíte jej použít a vše potřebné můžete nastavit ručně. Je to jen na vás. V tomto průvodci máme možnost nastavení chování programu zadáním potřebných cest k nástrojům a ovladačům a specifikací potřebných informací pro vypalování. Také se zde načte typ mechaniky, verze jejího firmware a maximální rychlost čtení a zápisu na CD včetně podpory BURN-Proof.

Pak už přejdeme do hlavní části programu. Ta je rozčleněna na několik celků. V první části sestavujeme adresářovou strukturu výsledného CD metodou drag&drop, tedy v jedné části chytíme soubor nebo adresář myší a přesuneme do druhé části obrazovky, která reprezentuje výsledné CD. Celý proces je obdobný, jako například v programu Nero Burning Proof pro MS Windows. Třetí část pak můžeme využít jako hudební přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu

K3B považuji za nejlépe zvládnutý program pro vypalování CD-R, CD-RW, Audio-CD (i přímo z MP3), atd. Navíc ale zvládá také ripování a enkódování DVD, takže i majitelům DVD mechanik dobře poslouží.

Tolik tedy ve stručnosti k vypalovacímu software pod GNU/Linuxem. Příště se podíváme na kancelářský balík OpenOffice.org.

Diskuze (60) Další článek: W32.Sobig.F: další červ útočí, tentokrát poštou

Témata článku: Linux, CD, CD Linux, Lin, Nero, Paranoia, Poslední položka, Díl, Druhá sekce, Vypalování, Potřebný nástroj, Textový režim

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost