Sedláme Linux, 14. díl: vypalování

V dnešním pokračování našeho seriálu se budeme věnovat vypalovacím programům pro GNU/Linux. Představíme si dva - X-CD-Roast a K3B.

Pro GNU/Linux existuje celá řada nástrojů pro vypalování CD. A to jak pro textový režim, kdy všechno provádíte pomocí několika příkazů, tak i pro grafický režim s ovládáním podobným například legendárnímu Neru.

X-CD-Roast

Jedním ze dvou asi nejrozšířenějších programů pro vypalování CD je X-CD-Roast. Jeho hlavní devizou je snadné ovládání, přehlednost, spolehlivost a velké množství konfiguračních voleb.

Tento program není ničím jiným než grafickou nadstavbou pro textové nástroje pro vypalování z balíku cdrtools. Abychom jej tedy mohli používat, musíme mít nejprve instalovány tyto nástroje. Pak už jen přihrajeme samotný X-CD-Roast, který je dostupný například ze stránek http://www.xcdroast.org/.

Instalace ze zdrojových kódů bude vypadat nějak takto:

cd ./cdrtools-1.11
make
make install
cd ../schily
cp -R ./* /usr/local/
cd ../xcdroast-0.98alpha10
make
make install

Po instalaci můžeme program rovnou spustit. Stačí zadat v okně pro spuštění programu (ALT+F2) příkaz xcdroast. Pak už se před námi objeví tato základní obrazovka:

Klepněte pro větší obrázek

Základní nabídka X-CD-Roast

Jak vidíme, vše je rozděleno do tří hlavních sekcí - Nastavení, Kopírování CD a Vytvoření CD.

Nejdříve bychom měli kliknout na Nastavení. Zde zadáme adresář pro ukládání dočasných image souborů. Obecně se doporučuje zadat například /tmp/cdrw. Dále zde upřesňujeme rychlosti čtení a zápisu CD spolu s dalšími volbami, jako logování činnosti, nastavení jazyka, zabezpečení programu a mnoho a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Ve druhé sekci nalezneme vše potřebné pro kopírování CD. Nutno podotknout, že X-CD-Roast neumožňuje pro IDE mechaniky paralelní čtení a zápis, respektive čtení dat z jedné mechaniky a současně zapisování těchto dat na CD v druhé mechanice. Pokud však máte SCSI mechaniku nebo IDE, která je jako SCSI emulovaná, můžete se do toho směle pustit.

Klepněte pro větší obrázek

Kopírování CD

Pro praktickou část je asi nejfrekventovanější poslední položka, kde nastavujeme výslednou podobu CD při vypalování z disku. Můžeme zde sestavit naši vlastní strukturu adresářů nebo specifikovat volby pro bootovatelné CD, apod. Nastavujeme zde také další specifické možnosti pro vypalování, jako například ochranu proti podtečení bufferu nebo overburning. Jakmile si CD sestavíme, můžeme jej buď vypálit - přičemž samotné vypalování probíhá v režimu on-the-fly nebo uložit image do souboru pro pozdější znovuvypálení.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření CD

X-CD-Roast nedisponuje podporou pro sestavení Audio-CD z MP3 souborů, což je asi jediná věc, kterou bych já osobně tomuto programu vytknul.

K3B

Tento program je standardní součástí řady distribucí, mj. i SuSE Linuxu. Dle mého názoru je to navíc asi nejlepší vypalovací program pro GNU/Linux vůbec.

Pokud K3B není součástí vaší distribuce, můžete si jej stáhnout z http://www.k3b.org/. Znovu ale upozorňuji, že budeme muset nejprve zprovoznit nástroje z balíku cdrtools, neboť i tento program je jejich grafickou nadstavbou. Také budeme potřebovat desktopové prostředí KDE 3, respektive knihovnu Qt 3.0.3 a vyšší. Abychom mohli vypalovat i Audio-CD, musíme mít také nainstalovaný program CD-Paranoia.

Instalace ze zdrojových kódů vypadá takto:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Z okna pro spuštění programu (ALT+F2) nyní spustíme program zadáním příkazu k3b.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurační prostředí K3B

Jako první se vám objeví průvodce konfigurací. Nemusíte jej použít a vše potřebné můžete nastavit ručně. Je to jen na vás. V tomto průvodci máme možnost nastavení chování programu zadáním potřebných cest k nástrojům a ovladačům a specifikací potřebných informací pro vypalování. Také se zde načte typ mechaniky, verze jejího firmware a maximální rychlost čtení a zápisu na CD včetně podpory BURN-Proof.

Pak už přejdeme do hlavní části programu. Ta je rozčleněna na několik celků. V první části sestavujeme adresářovou strukturu výsledného CD metodou drag&drop, tedy v jedné části chytíme soubor nebo adresář myší a přesuneme do druhé části obrazovky, která reprezentuje výsledné CD. Celý proces je obdobný, jako například v programu Nero Burning Proof pro MS Windows. Třetí část pak můžeme využít jako hudební přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu

K3B považuji za nejlépe zvládnutý program pro vypalování CD-R, CD-RW, Audio-CD (i přímo z MP3), atd. Navíc ale zvládá také ripování a enkódování DVD, takže i majitelům DVD mechanik dobře poslouží.

Tolik tedy ve stručnosti k vypalovacímu software pod GNU/Linuxem. Příště se podíváme na kancelářský balík OpenOffice.org.

Diskuze (60) Další článek: W32.Sobig.F: další červ útočí, tentokrát poštou

Témata článku: Linux, CD Linux, Lin, Poslední položka, Paranoia, Nero, CD, Díl, Textový režim, Druhá sekce, Potřebný nástroj, Vypalování


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku