Sedláme Linux, 13. díl – online komunikační klienti

Další díl seriálu o GNU/Linuxu se zaměřuje na oblíbené chatovací nástroje jakými jsou IRC, ICQ nebo Jabber. Jak jsem slíbil, i dnes budu pokračovat v popisu nástrojů pro elektronickou komunikaci. Nicméně tentokrát zase poněkud jiného charakteru. Řeč bude o IRC, ICQ a Jabberu.

IRC

Nemusíte se mnou souhlasit, ale myslím si, že IRC není takovým nástrojem, po kterém sáhne většina začínajících uživatelů. To neplatí jen o prostředí GNU/Linuxu, ale také o jiných operačních systémech. Ve stručnosti si tedy jen projdeme jednoho IRC klienta.

Co je IRC?

IRC (Internet Relay Chat) je nástroj pro komunikaci v reálném čase. Můžeme si ho představit jako místnost plnou stolů. Některé stoly jsou velké, jiné menší. U některých je hodně lidí, u některých málo. K některým si můžete přisednout a zapojit se do diskuse, u jiných je přístup "members only". Přesně takové je i IRC.

IRC klient

Abychom se mohli připojit k IRC a využívat jeho služeb spolu s dalšími uživateli, musíme mít IRC klienta. Tedy program, který celou komunikaci s cílovým serverem zajišťuje.

Takových programů existují desítky, možná i stovky. Mezi nejznámější, s kterými se můžeme v prostředí operačního systému GNU/Linux setkat, patří KIRC, KSIRC a KVIRC. Právě poslední jmenovaný považuji za nejlepší volbu pro začátečníky.

V K-menu si tedy vybereme položku Internet -> Communication a z výběru zvolíme program KVIRC. Případně sáhneme po oknu pro spouštění programu (ALT+F2), kam zadáme příkaz kvirc.

Klepněte pro větší obrázek

Spuštěný KVIRC

Objeví se před námi základní nabídka, kterou vidíme na obrázku. Nejdříve ze všeho musíme zvolit server, který chceme využívat. Osobně bych doporučil irc.felk.cvut.cz. Abychom jej mohli zvolit, přesuneme se do menu Options -> Servers & Proxy Hosts. Zde vybereme položku Servers a v pravé části okna stiskneme tlačítko Add Server. Následně přejmenujeme nově vytvořený odkaz na irc.felk.cvut.cz.

Nyní už se jen přesuneme zpět do hlavního okna programu a připojíme se (ikonka počítače úplně vlevo v nástrojové liště).

ICQ

Přejděme ale k jinému komunikačnímu nástroji - ICQ. Tento fenomén moderní doby si získal po celém světě statisíce příznivců a stal se zcela jistě nejoblíbenějším nástrojem pro elektronickou komunikaci v reálném čase.

Co je ICQ?

Pomocí ICQ může uživatel ze svého počítače zasílat krátké textové zprávy na jiný počítač. Samotný proces přitom trvá jen nepatrnou chvilku, takže je možné s využitím ICQ komunikovat skoro stejně efektivně, jako třeba po telefonu.

ICQ klient

Abychom mohli ICQ využívat, musíme si na svém počítači spustit ICQ klienta a založit účet. Tím získáme UIN (uživatelské identifikační číslo), které je jedinečné a tvoří jakousi naši "adresu" v systému.

ICQ klientů existuje celá řada. Od CenterICQ (pro textový režim), přes jednoduché KICQ a LICQ až po komplexní aplikace jako je například SIM ICQ. Právě tím se budeme zabývat.

SIM ICQ je multiplatformní klient. Existuje tedy pro GNU/Linux, MS Windows i některé další operační systémy. Získat jej můžete z domovských stránek projektu: http://sim-icq.sourceforge.net/

Když jsme program stáhli, je čas na instalaci. Jak si můžeme přečíst v dokumentaci, celý instalační proces by měl být řízen následujícími příkazy:

cd sim
make -f admin/Makefile.common
./configure -prefix=/usr
make
make install

Tím je tedy instalace programu dokončena a můžeme začít pracovat. Spuštění provedeme příkazem sim, napsaným v okně konzole nebo na řádku spuštění aplikace (ALT+F2).

Po prvním spuštění programu se nás klient dotáže na naše ICQ UIN a po jeho zadání dojde ke stažení kontaktů ze serveru (pokud tam samozřejmě máme nějaké kontakty uloženy) a ty se začlení do našeho adresáře.

Pak už se automaticky přepneme do uživatelského rozhraní. V ovládacím menu programu vidíme čtyři tlačítka. První slouží pro přepínání zobrazení všech nebo pouze on-line uživatelů. Druhé tlačítko nám zobrazí nebo vypne zobrazení skupin, třetím si můžeme změnit náš status a poslední slouží ke vstupu do konfiguračního a ovládacího menu programu.

Toto menu obsahuje nejrůznější nástroje pro přidávání nových kontaktů do adresáře nebo pro práci se skupinami (zakládání, editování, rušení). Určitou zajímavostí je také nástroj, s jehož pomocí můžeme sledovat komunikaci našeho ICQ klienta se serverem - jmenuje se Network Monitor.

Velmi zajímavá je však také možnost změny vizuálního vzhledu klienta. Slouží k tomu nejrůznější styly nebo témata, kterými vzhled programu graficky upravujeme. Podrobný popis těchto úprav nalezneme v dokumentaci programu. Konečný výsledek pak může vypadat vcelku různě. Zde vidíme tři z možných variant:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Různý vzhled SIM ICQ... (převzato z Linuxzone.cz)

Jedná se zkrátka asi o to nejlepší, co bylo na poli ICQ klientů dosud stvořeno.

Jabber

O něco sofistikovanějším nástrojem je Jabber. Ačkoliv na první pohled z velké míry připomíná ICQ, jedná se o jinou službu.

Co je Jabber?

Jabber je ve všech směrech velice blízkým příbuzným ICQ. Rozdíl je ale v tom, že komunikace je bezpečnější a především - Jabber umožňuje spolupráci nejen s ostatními jabberskými klienty, ale také s ICQ, AIM, Yahoo nebo MSN.

Je navíc kompletně šířen pod licencí GNU GPL, což s sebou mimo jiné přináší i možnost přístupu ke zdrojovým kódům programu a snadnou dostupnost všech takovýchto aplikací.

Jabber klient

Klientů pro Jabber existuje také celá řada i když je tato řada o poznání kratší než v případě ICQ. Tím asi nejlepším nebo nejznámějším klientem je PSI.

PSI má plnou podporu českého kódování a existuje i jeho česká mutace. Samozřejmě nechybí možnost šifrování komunikace a ukládání kontaktů na server.

Klepněte pro větší obrázek

Tak to je PSI (převzato z Jabber.cz)

Celkové ovládání aplikace je velmi blízké ICQ. A jistě se v něm snadno zorientujete. Pro dnešek se rozloučíme. Příště bude řeč o vypalování.

Diskuze (35) Další článek: Microsoft nabízí bezplatnou telefonní linku o MS Blasteru (LoveSAN)

Témata článku: Klient, Pes, Nejlepší program, Lin, Díl, Celý klient, Nejznámější systém, Nejrůznější nástroje, Uživatelské id, Vizuální kontakt, Nejoblíbenější nástroj


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku