Sedláme Linux, 11. díl: X Window, KDE

Dnes zavítáme do grafického prostředí systému X Window a podíváme se na některé základní konfigurační prvky správce pracovní plochy KDE.

Spuštění grafického režimu

Jak jsem slíbil, budeme se dnes věnovat grafickému režimu GNU/Linuxu. Jako první věc si probereme jeho spuštění. To je důležité ve chvíli, kdy nám grafické přihlašovací okénko nenaběhne hned po startu systému (jak toho docílit jsme si už řekli dříve).

Pokud se tedy nacházíme v textovém režimu, zadáme příkaz startx a dojde ke spuštění X11, neboli X Window Systému.

Správce oken a pracovní plochy

V GNU/Linuxu je o poznání širší spektrum možností, než je tomu v některých jiných operačních systémech. Typickým příkladem může být to, že existuje celá řada grafických uživatelských prostředí, z nichž si můžeme zvolit to, které nám bude nejvíce vyhovovat. Můžeme je však rozlišit na dvě základní skupiny:

Správci oken

Tyto nadstavby neobsahují žádné složitější aplikace. Jsou to vlastně jen jednoduché nadstavby pro konkrétní funkce X serveru, tedy toho, co fungování grafiky zajišťuje.

Výhodou správců oken je to, že nezatěžují nijak výrazněji operační paměť. I jejich velikost je příznivá a navíc většinou disponují jednoduchým ovládáním.

Mezi nejoblíbenější patří například Fvwm2 (viz obrázek).

Klepněte pro větší obrázek

Fvwm2 - oblíbený správce oken

Správci pracovní plochy

O něco komplexnější jsou správci pracovní plochy. Ti nabízejí už podstatně větší uživatelský komfort a jejich nedílnou součástí bývá široká škála doplňkových aplikací - od her, přes nástroje pro Internet, až po kancelářské balíky.

Mezi nejoblíbenější patří GNOME a KDE. Právě KDE se budeme dále zabývat, neboť je zcela jistě nejrozšířenější a mezi (nejen) začínajícími uživateli patří k nejoblíbenějším. Podobné principy však platí i všude jinde.

Klepněte pro větší obrázek

KDE v akci

Základní konfigurace

V tomto dílu našeho seriálu nebudeme zabředávat do nějakých složitostí nebo specifik. Ve stručnosti se ale podíváme na několik zajímavých možností pro úpravu vzhledu prostředí KDE dle našich požadavků. Troufám si říct, že když si všechny příklady projdete, budete schopni KDE velmi dobře nakonfigurovat ve všech jeho částech.

Nastavení průhledné nabídky

KDE umožňuje v posledních verzích nastavení průhledných nabídek menu. Intenzitu průhlednosti můžete nastavit čistě dle vašich představ.

Stačí, když zavítáte do menu Ovládací centrum, následně vyberete Vzhled a chování, pak Styl a nakonec už jen Efekty.

Klepněte pro větší obrázek

KDE s průhlednými nabídkami

Možná se ale ptáte, kde najdete to Ovládací centrum. Cest k němu vede povícero. Buď můžete navštívit K-menu anebo sáhnout přímo po ikonce Ovládacího centra:

Klepněte pro větší obrázek

Důležitá tlačítka v nástrojové liště (tlačítko pro YaST2 nalezneme v distribuci SuSE)

Překrývání a uspořádání oken

Chování otevřených oken je možno přizpůsobit vašim potřebám a přáním. Stačí, když v menu Ovládací centrum -> Vzhled a chování zvolíte položku Chování oken.

Přidání ikony do nástrojové lišty

Do nástrojové lišty (viz předchozí obrázek) můžeme přidávat libovolné ikony, jimiž pak můžeme spustit program, s nímž jsou asociovány. Jak to udělat? Přeneste ikonu myší z nabídky K-menu nebo z pracovní plochy přímo do nástrojové lišty.

Spuštění programu

Programy můžeme spouštět kliknutím (1x) na ikonu na pracovní ploše, ve správci souborů (povíme si o něm příště) nebo v K-menu. Další možností je ale spuštění okna konzole (v nástrojové liště ikona černé obrazovky s mušlí), kde příkaz zapíšeme. Abychom však nemuseli kvůli každému programu, který není v nabídce K-menu, spouštět konzoli, bude bohatě stačit, když stiskneme klávesovou kombinaci ALT+F2. Objeví se okno očekávající zadání příkazu. Něco jako "Spustit" v MS Windows.

Přepínání mezi plochami

V KDE máme k dispozici standardně čtyři pracovní plochy. Můžeme si tento počet dále rozšířit nebo naopak zredukovat (opět v nastavení vzhledu). Jak se ale mezi nimi přepínat? Buď klikneme na příslušnou plochu v ikoně:

Klepněte pro větší obrázek

Přepínač pracovních ploch

Nebo můžeme použít klávesovou kombinaci CTRL+Fn kde n je číslo plochy, na kterou se chceme přepnout.

Možnost použití více pracovních ploch je velice užitečná, neboť umožňuje zajištění větší přehlednosti a snazší orientace při práci.

Pro dnešek se rozloučíme. Zkuste si s KDE trošku pohrát a seznámit se s jeho nabídkami a možnostmi. V příští části se podíváme na e-mailového klienta K-mail a groupwarové řešení Evolution.

Diskuze (118) Další článek: Operu si letos stáhlo už 10 milionů lidí

Témata článku: Linux, Přihlašovací obrazovka, Menu, Evolution, Správce, Pracovní plocha, Díl, Oblíbený správce, Lin, Jednoduché uspořádání

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů