Som čakal že tu budú všetci plakať aký sú tí úradníci zlý že nám idú zobrať slamky. Každý kto si myslí že za znečistenie môžu hlavne chudobné krajiny určite verí na 🦄 a víly!! Jediná cesta je zakázať pretože ľudia sú nepoučiteľný a myslia že ak nemajú pri dome more plné plastov ich sa to netýka. Ak budú ryby stáť viac ako hovädzie možno pochopia že globalizácia znamená že to čo sa deje tisíce kilometrov ďaleko môže ovplyvniť aj ich. A to že krajiny 3 sveta znečisťujú viac môžme všetci. Ak chcem nové oblečenie alebo elektroniku čo najlacnejšie nemôžem čakať že výrobca bude dbať na dobré pracovné prostredie zdravie zamestnancov a ešte bude ekologicky likvidovať odpad! V krajinách tretieho sveta riešia ako nehladovat a nie ekológiu. Trh bude vždy hľadať to najlacnejšie riešenie a nie najekologickejšie.
4. 7. 2018 Velké řetězce končí s jednorázovými plasty. Lidl a Kaufland nabídnou místo plastových brček, kelímků a talířů recyklovatelné produktyhttps://byznys.ihned.cz/c1-66186660-dalsi-firma-s... ... Obchody Albert nyní jednají s dodavateli a např. pro plastová brčka hledají přírodní či papírové alternativy, to samé se týká party sortimentu, který by měl být postupně nahrazen ekologickými variantami. 😝
Hlavně aby to bylo použitelné. 😝
Bylo by ekologičtější, kdyby tam místo plastových slámek používali přírodní slámky? Taková pravidelná dodávka zhruba 2,3 milionu slámek čistě přírodního původu, které by bylo možné po jednom použití k srkání nápojů využít třeba jako podestýlku pro chov dobytka, by mohl být docela zajímavý obchod, pokud by to bylo ekonomicky i ekologicky výhodné.
Náklady na manipulaci by byly tak vysoké, že by do toho nikdo nešel.😉
Za chvíli to bude jak v Pyšné princezně. Lidi budou jezdit do sousedního státu, aby si užili, co jim mateřský stát zakazuje. A v Indii, Bangladéši a v podobných státech se budou dál utápět ve vlastních odpadcích a sra*kách. Ale co, zaútočit na brčka je populární a jednoduché.
U nás máme s takovým zakazováním plastových věcí také určité zkušenosti. Tak třeba kapela Plastic People of the Universe byla u nás zakázána o desítky let dříve, než ta plastová brčka v Seattle ...
Zase chce byť niekto pápežskejší ako pápež ? Dnes ke´d nie je problém vyrobiť to brčko z "plastu" vyrobeného napr. z kukurice , ktoré sa za pár mesiacov na skladke rozloží na organický prach a ešte pohnojí pôdu a oni by niečo zakazovali a nie podporovali . "Plasty" sa vyrábali dávno pred dávno pred vynajdením polyetylenú a polypropylenu. Dokonca sa vyrábali "plasty" aj mlieka ! Ale to už nie je pravda...!
To by mě zajímalo, jak město může něco takového zakázat? Stát ve státě? Není to omezování osobní svobody?
Mně by zajímalo, jak město může zakazovat opilcům aby pod okny vašeho bytu celou noc hulákali a zpívali? Omezování osobní svobody? Stát ve státě? 😀
Dokonca aj dedina z 200 obyvateľmi môže cez - všeobecne záväzné nariadenie - zakázať svojim obyvateľom v podstate všetko ! A ak prebehne referendum , môže zakázať aj pochovávať svojich mŕtvych na cintoríne a prikázať ich kompostovať ! Mám napr . zakázala vyhadzovať netriedené smeti a musíme s každou plechovkou , pokosenou trávou chodiť na zberný dvor !Zatial je to bezplatne . Ale čo nebolo môže byť ! Pokladňa pri vchode už je postavená aj s počítačom a váhou . PS. EU fondy sa postarali .....
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 7. 2018 13:26
Není to pravda. Město nebo obec nemůže nařídit něco co odporuje zákonu.
Bez zákazu plastových tyčinek do uší jsou stejně ztraceni...
Toto je najdementnejší argument proti EÚ, ktorý v ČR presadzuje Soukup z Barrandova, jeho boj za plastové tyčinky.To vám hlupákom nenapadlo, že namiesto plastu sa použije drevo (alebo zlisovaný papier) tak ako pri zápalkách a štúrať v uchu si budete môcť do pretrhnutia bubienku len namiesto plastu si ušúchate ucho ekologicky biologicky rozložiteľným drievkom ktoré po použití môžte vyhodiť do kompostu, alebo hoc i zapichnúť do kvetináča kde zhnije?
Chtěl bych prosadit recyklovatelnou vatu ručně namotávanou na dřevěné tyčinky (lokální... nikoli z pralesů), které půjdou použít opakovaně...prostě by si každý večer vzal trochu vaty a mezi prsty si to namotal. K tomu samozřejmě zvláštní kontejner...třeba růžový... jako holčičí, protože čištění čehokoli je zženštilý-----Samozřejmě bych okamžitě zakázal dětské tyčinky do uší.... už jste viděli kolik je tam vaty???? Nehorázné plýtvání
Desiatky rokov sa používali vatové tyčinka na čistenie a j uší, A vata je buničina a buničina je drevo ! Ale potom prišiel niekto múdry a povedal , Všetko je zle! a učisa budú čistiť plastovou tyčinkou ! Prečo ? Lebo je 3 x drahšia ako vatová / a keď si ju doma našúlaš je 100 x drahšia/ a ďale jeden stroj ich našúľa z platu 1 milion za deň ! všetko je o peniazoch , na zdraví a ekologii im trt záleží ! Iba keby sa chceli dať zvoliť do funkcie, potom by obrátili....
Tady zase někomu nedochází, že 90% plastu v oceánech je z Afriky+Asie, kde je mentalita taková, že se odpad prostě hází do řeky, odkud "zmizí". Takže nějaký brčka ze Seattlu jsou fakt nicotné řešení...
Niekomu zas nedochádza že väčšina odpadu v Afrike je z Európy, ktorý sa do Afriky a Ázie vyváža aby sa Európa cítila ekologická?Afrika a Ázia je preplnená plastovým a elektro odpadom z Európy, ale zas môžme napísať, že planétu znečišťujú Afričania a ich skládky, že?
Ano. Nikdo je nenutí si to tam nechat vozit.
Tak konkrétně v naší zemi si troufám tvrdit, že z komunálního odpadu končí vše buď na recyklaci nebo ve spalovnách. Že pár prasat háže odpadky kolem silnic je smutné, ale dá se to občas vysbírat. Nevidím důvod zakazovat si brčka nebo tácky kvůli tomu, že to někde někdo hází do moře.
A také je hodně lidí přesvědčeno o placatosti Země. Ti pak můžou předpokládat že ty odpady v moři prostě přepadnou přes okraj...
jo to je ten vtip- všichni máme nataženou vodu až do baráku ale stejně si ji kupujeme v obchodech balenoustačí pít vodu z vodovodu eventuálně dochutit šťávou další věc co bych omezil jsou noviny, časopisy a letáky- stejně je všechno na internetu a mobil,tablet, notebook nebo pc máte snad všichni
Doma vodu máme, ale stejně kupujeme balenou.- protože kojenecká- protože voda z kohoutku má občas pachuť (asi) po chloru
Článok je o USA kde väčšina miest nemá 100% normálne pitnú vodu a pri kúpe domu, či bytu sa ako plus uvádza pitná vodovodná voda a ľudia tam vo veľkom kupujú domáce filtre vody...Dokonca v USA sú oblasti kde majú problémy zohnať vôbec nejakú vodu.
Balenou vodu si kupuju. Vozím si jí a piju jí v autě, na zahradě a podobných místech.
Podobné regulace jsou jen neefektivní buzerace lidí. Jediný známý efektivní způsob jak chránit přírodu v civilizačním kontextu je pomocí volného trhu. Když zakážete brčka, vzniknou škody. Sníží se celkový užitek lidí. Řešením ochrany přírody tedy není zákaz brček, ale "zákaz" Seattlu. Tedy přesněji jeho zrušení. Mimochodem. Pokud někoho vážně zajímá ochrana přírody, bez znalostí makroekonomie se zřejmě neobejde, jak naznačují moje předešlé věty.
To nemyslíte vážně - volný trh chrání přírodu? Jeďte se podívat do zemí, kde ještě nedávno existovaly panenské deštné pralesy, jak je volný trh ochránil. Prodej vzácného dřeva, pěstování palmy olejné, drancování oceánů - takto volný trh chrání přírodu!
Drancování lesů a oceánů je právě proto, že je to "nikoho", takže učebnicový příklad tragedie obecní pastviny.A palma olejná je zas učebnicový příklad státního zásahu. Uměle na základě politického rozhodnutí dáváme do aut biopalivo, takže je po něm najednou obrovská poptávka.A tak jako rolník v tropech vykácím les, protože ten nemá konkrétního vlastníka a nic to nestojí a vysadím plantáž, protože mi v EU zaplatí za olej víc než za cokoli jiného.
Když chcete chránit přírodu, musíte vědět jak moc, kde a jakým způsobem. Státy prakticky nemají nástroj na zjištění těchto informací. To umí jen trh a osobní vlastnictví. Nikdo neví lépe než majitel jestli se mu vyplatí vykácet prales nebo jeho ponechání v původním stavu.
Zodpovědně jako soukromý majitel prohlašuji, že se mi vyplatí vypálit prales na zahradě a s ním i veškeré drobné živočichy. Postavit si tam bazén a napustit ho vodou ze studny, takže soused už si nic na zahradě nezalije. A v tomto bazénu utopit další spoustu hmyzu. Aby mi žena dala pokoj.Ale zároveň je mi jasné, že planetě a svému okolí tím zrovna moc neprospěji.
Pokud se Vám vyplatí vypálit svůj prales, neexistuje smysluplný morální ani ekonomický argument jasně ukazující, že byste to neměl dělat. Něco jiného je vyčerpání spodní vody. Tím byste pravděpodobně porušil vlastnická práva sousedů. Podobné je to s tažným ptactvem nebo hmyzem.
Správně, neexistuje ekonomický argument, že bych to neměl dělat. Ale existuje ekologický, kdy ta zarostlá část schraňuje vodu, poskytuje životní prostor a potravu drobným živočichům a sice málo, ale přispívá k čištění ovzduší. Tudíž ekonomie nijak neřeší ekologii.
Ale řeší. Farmář si nevybije stádo na maso, protože by příští rok neměl z čeho žít. Kdežto velrybář vyloví tolik velryb, kolik zvládne, protože jsou zdarma a všech a když to neudělá, udělá to někdo druhý. A kdyby naopak nějaké vysazoval do přírody nedává to smysl, dokud nemá zajištěno, že mu je neuloví kdokoli kdo pojede kolem. Kdyby to velrybí stádo nebo celý ten kus moře někdo vlastnil, bude je ve vlastním zájmu logicky lovit tak aby je nevybil úplně, tak jako to dělá farmář.
A co to má společného s ekologií?Ještě doplním pro upřesnění, když vypálím deštný prales a budu tam chovat stádo krav, je to ekologicky horší než ta moje představa s tím bazénem. A co se týká oceánů je to to samé. Kdyby se teoreticky oceán dal rozparcelovat, tak tam vodní farmář bude chovat ryby, ale zbytek mořského ekosystému odrovná, bude mu na obtíž. Takže nechápu kam míříte.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 7. 2018 14:32
No těžko odrovnávat něco, co mě živí, to si každý spočítá. Nedržmě se tak striktně slova farmář. I ředitel Krugerova parku je "farmář". jezdí mu tam lidi, co chtějí na safari, někteří jsou i tak zlí, že si chtějí zastřelit slona. A tak to tam vedou tak, aby to tam byla ta správná divočina a sem tam prodají povolenku na odstřel. Ale nikdy si nevybijou všechno nejen proto, že asi nechtějí, ale že to nedává ani ekonomicky smysl si zničit živobytí pro krátkodobý prospěch.Každopádně současný systém, kde není trh vede k těm výsledkům jaké vidíme. Tedy bez ohledu na to jak moc máme rádi přírodu a zvířátka to prostě není cesta k cíli.
Akorát že nikdo nemůže vlastnit část moře nebo velrybí stádo, prostě proto že moře se nedá rozparcelovat. Rozparcelovat se dá třeba zemědělská půda, kde souhlasím s tím že na vlastním se obvykle hospodaří lépe. A tady se ukazuje tragédie České republiky, kde drtivá většina zemědělců hospodaří na pronajaté půdě … 🙁
To je zcela překonatelná technická drobnost. Jak si odlišit moje a tvoje zvířata věděli už na divokém západě. Myslivci také celkem úspěšně a dlouhodobě spravují a kontrolují stavy zvěře bez ohledu na to, že jim běhají po honitbách i mezi státy. Ono ke svému se vždycky a všude chovají lidé lépe bez ohledu nato jestli jde o auto, pole nebo podíl na rybí farmě.Jinak, když mohu vlastnit bitcoin nebo akcii, pak můžu technicky vlastnit opravdu cokoli, jde jen o to najít způsob jak odlišit a definovat to co vlastním.
A.N.: Nechápete to co se Vám snažím říct. Neexistuje obecně "rozumný" argument, kterým byste odůvodnit násilný zákaz vypálení Vašeho pralesa a sám si ho vypálit bez svého svolení duševně zdravý člověk nemůže. Rozdělovat argumenty na ekologické, ekonomické a další nedává příliš smysl, když řeší tu samou věc, ale odpovím. Jak zjistíte jestli, nebo jak a jakým způsobem, je potřeba schraňovat vodu, poskytovat prostor a potravu živočichům a čistit ovzduší? Na tohle Vám ekologie nedá odpověď. Ta Vám řekne třeba kolik je v podzemí vody a v jaké kvalitě, ale neřekne třeba kdo na ni má právo a na kolik a jak se má distribuovat. Na tohle odpovídá ekonomie. Ekologie zkoumá vliv člověka a dalších živočichů na přírodu a vzájemné interakce. Ekonomie zkoumá lidské chování a vše kolem zdrojů(definic je více). Ekologie je nedílnou a často zkoumanou součástí ekonomie.
Naposledy jsem brčko použil v nemocnici, kdy jsem ležel na lůžku...takže je to taková komodita, když zmizí úplně tak mi to žíly trhat nebude.
Pokud existuje použitelná ekologická alternativa k plastovým brčkům, tak proč ne. Ale řekl bych že mají spíš obecný problém s tím, že vyhazují odpad do moře. Plast plave a tak je vidět, ale co to všechno ostatní svinstvo? Opravte mě, ale člověk je snad jediný tvor na zemi, co hází svinstvo tam, odkud následně čerpá potravu (mořské plody), co asi na dně konzumují ti vychvalovaní humři?
Bez znalostí makroekonomie nemá vůbec cenu se zabývat ekologií na obecné úrovni. Podle mě to nejde bez ní pochopit, natož dělat závěry.
Ono bez komplexního pohledu na věc nejde domyslet důsledky. A ten pohled nikdo v současnosti nemá a přesto každý druhý dělá závěry.
Jedna věc je kompletní náhled, jiná věc odhad chování lidí. A jelikož lidská povaha je dostatečně známá, dá se predikovat jak se bude většinově chovat k něčemu co vlastní v porovnání s něčím, co nikomu nepatří. Takže sice nedohlédneme na chování celého systému, ale když známe jak se budou chovat jeho hlavní hybatelé, snadno uvidíme, která řešení dávají smysl a která jsou jen fantazie.
V civilizovanych zemich se zadny odpad do more nevyhazuje, natoz ten plastovy. V civilizovanych zemich misto toho prudi lidi omezovanim pouzivani plastu.V necivilizovanych zemich, bohuzel vcetne tech velmi lidnatych, se odpad do more hazi. A konkretne plastovy nejen do more, ale naprosto kamkoli. Nikdo tam nic neomezuje a my se pak divime, co ze to v tech morich plave. (A pak se najde o to vic ekofasistu, kteri volaji po buzeraci v zemich, kde to neni potreba, misto aby zahajili osvetu tam, kde to treba je. Dobroserove holt nejsou nejchytrejsi a jde o zacarovany kruh.)
Ano, v civilizovaných zemích hází plastový odpad do kontejnerů. Ten se pak sváží, čistí a třídí, aby se posléze naložil na loď a odvezl do nějaké necivilizované země, kde se prodá. Tam se pak ten plastový odpad naloží na jinou loď, která ho odveze někam na širé moře a tam ho hodí přes palubu. Ať žije civilizace!!!
Moc rád bych tomu věřil, ale myslím, že se vyhazuje odpad všude možně i v tom vychvalovaném USA. A jak sem psal nejde jen o brčka. Ono i to vypouštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny v Japonsku není nic moc. A to určitě civilizovaná země je a navíc z toho samého moře těch ryb spořádají tuny. Takže si o lidech obecně nedělám iluze a nedělím na státy ani rasy. V tomhle je to hnus všude. U nás to zas prosakuje na skládkách do podzemní vody, když už nejsme přímořský stát.Ale taky akorát plácám a nic nedělám.
No, že to není potřeba není tak úplně pravda. Problém hlavně je, že toho plastu je i tady až zbytečně moc. Třeba v nějaké bomboniéře, kde máš 5 kousků čokolády a mezi nima horda plastu. Navíc ještě každý bombon musí být zvlášť v plastu zabalen... Velikost obalu by především měla být relevantní k obsahu a co nejmenší. Místo normálního plastu je také možné vyyžít bioplast, který má rozložitelnost třeba jen 2 měsíce. Všechny ty kelímky, tácky a sáčky v obchodech by klidně z něj mohly být. Tu 1,- Kč navíc bych si i rád připlatil.Větší problém samozřejmě je v těch lidnatějších méně vyspělích zemích, kde nekoukaj ani na nějaké třídění (Indie, Čína, Afrika...). Musel by se vydat celosvětový zákaz plastů (nebo aspoň některých druhů) a vynucovat to i vojenskou silou, jinak to ty země nepřiměje s tím něco dělat.To, že my budem recyklovat a pak se to odveze do číny, kde to hodí do moře je taky úplně na prd. Jen se tím o pár let u nás problém odloží, ale časem se k nám zase vrátí. Vše recyklované je potřeba zpracovat na tomto kontinentu a nikam to nevozit a po použití znovu vytřídit a zpracovat. A hlavně už další nový plast nevyrábět. Ten současný buď nechat sežrat bakteriemi nebo jej poslat do Slunce.
Ano proto byla včera zpráva dne, že v chorvatsku jsou zavřené pláže, protože turisti serou moc do kanalizace, která ústí do moře a tak tam plave toaleťák a spláchnutý vložky
Pokud vim, tak tu zpravu vydal Dubrovnik, ze se dostavaji do more ve velkem mnozstvi fekalie a zatim neni znamo odkud. Nic vic.
ale to je problem stredovekeho dubrovnika nie turistov. v civilizovanych krajinach idu splasky najskor do cisticky kde sa biologicky odpad rozlozi a nerozlozitelny odfiltruje a ide niekam na skladku.
To jsou ti migranti ze zemí třetího světa jako je Ovarstán a Ficostán. Tahle hovada dělají invazi na Balkán každé každý rok už nějaký ten pátek. Stílel bych je na hranicích. Stačilo by vidět ponožky v sandálech a igelitku z Alberta a bum hned bych jim poslal kulku do palice! Na plážích pak pálí svoje podělané spodní prádlo, jsou věčně našrot a vůbec neustále dělají bordel. O každodenním vzýváním svaté koblihy nemluvě!
Tohle je stupidní, pokud tedy v Seattle odpad nehází do moře nebo ho nevozí někam, kde to dělají. Stejně tak boj proti igelitkám v obchodech.Za daleko větší problém považuji naprosto dementní balení všeho do plastu - šunka 100 gr. zabalená v plastu. A to jsou 4 plátky, to je pro čtyřčlenou rodinu na jedno jídlo a prásk, prázdný obal. To stejné sýry, pet lahve jsou balené zbytečně po 6 dalším plastem, který se válí v obchodech na zemi. Nebo třeba ještě Lidlem obhajované balení mrkve, ředkviček, jablek a banánů do plastových obalů... Atd atd, nadrozměrné a zbytečné obaly jsou ten pravý problém. Ne to, že si někdo odnese týdenní nákup v igelitce nebo vypije pití brčkem. Pochybuju, že alternativa plastového brčka bude v celkovém součtu lepší pro životní prostředí než to brčko, které bude řádně zneškodněno...
OK dají ti tam paní kráječku jako mají doteď v Coopu/Kauflandu. Sýr a salám ti zdraží o 20%. Budeš spokojenější?
Já spokojenější budu. A když mi ta paní ten nakrájený salám zabalí do papíru místo do mikroténového sáčku tak budu úplně nejspokojenější … 🙂
Víš existuje jednej důvod to balit do vakua... ale na ten asi nepřijdeš. protože to není levnější jak si myslíš...
Mockrát děkuji, ale že by mi stačil k jídlu jeden 2,5 gramový plátek šunky - no asi jsem rozežranej, zřejmě se budu muset krapet uskrovnit 😀 …
Kurňa - samozřejmě 2,5 dekový 😀 - no není nad to mít matfyz 😝 …
Chtel bych videt pomer spotreby plastu brcka vs igelitky v supermarketech ... nebo vsechna ta balena voda. Myslim ze brcka jsou ten nejmensi problem.Jinak to zni fakt verohodne: "150 firem udelalo pokus a nekdo odhaduje" to byl asi fakt monitorovanej pokus :)
Čo tak sa zamyslieť nad tým, aký je reálny prínos "brčka"?Kúpite si nápoj v plastovom kelímku a dostanete ku nemu "brčko".K čomu vám je? No len k tomu, aby ste si ten kelímok nemusel dať k ústam a mohli nasávať tekutinu cez 5mm slamku. Doma si urobíte kávu a pijete ju cez brčko? Nie. Tak prečo ľudia potrebujú piť kávu z obchodu cez brčko a nie priamo z pohára?Brčko má prínos len v prípade, ak človek nie je schopný piť priamo z pohára, napríklad že je imobilný a nie z tupej lenivosti zdvihnúť pohár do výšku úst a naklopiť ho.Narozdiel od toho igelitky v obchode majú za účel udržať pokope určité množstvo tovaru. Dá sa to nahradiť papierovým sáčkom, ale tak či tak potrebujete niečo také, lebo kúpiť 10 rajčín a niesť ich v rukách bez nejakého vrecka, alebo mäso a nosiť ho nezabalené je to isté ako si kúpiť kávu a nechať si ju vyliať priamo do rúk.Brčko nepotrebujete, ale sáčok na tovar áno. Otázka je či musí byť plastový. A keď áno, z akého plastu a potom čo s ním urobíte keď už ho nepotrebujete.
Ja osobne pil brckem naposled tak mozna pred 20ti lety takze tu rozhodne neobhajuju jak jsou brcka super vec :) Ale chapu napriklad pokud si koupite napoj ktery ma v kelimku jen diru pro brcko tak kdyz s tim jdete po ulici atd ... tak to skoro jiste nevylijete takze se neda rict ze by to bylo uplne k nicemu.Ale urcite jde vymyslet nejake "pitko" tak aby to bylo soucasti toho kelimku ale zase sme u toho ze to pitko nakonec mozna bude stat vic platsu nez to brcko :) Stejne takhle se to obejde a nebude to brcko ale kelimek s "brckem".Urcite kazde snizeni produkce plastu je dobre ale je tak zanedbatelne mnozstvi ze je to proste o nicem. Pokud se ma zacit myslet timto smerem chce to nejake razantnejsi opatreni.Co se sacku tyka tak urcite funkcni alternativa k hodne z nich je papirovy sacek. Pred hodne lety se v samoskach davalo skor ovsechno do papirovych i kdyz nejsou tak pevne. To je sice recyklovatelne ale zase nas to stoji lesy.Samozrejme nejlepsi alternativa je aby lidi chodily do obchodu vybaveni a nosili si veci na veci ktere budou kupovat. Cimz by se odboural veskery ten plast na jedno pouziti. Coz by teoreticky slo ale realne se to uz nikdy nestane. Na to uz jsou lidi moc lini a pohodlni.
K zasadnej zmene moze dojst jedine zmenou v spravani ludi. A to aj so znizenim komfortu. Obmedzenie pouzivania jednorazovych plastovych vyrobkov by malo byt ovela sirsie.V kazdom fastfoode mozu nainstalovat umyvacku riadu a prestat pouzivat obaly na jedno pouzitie. Vratane papierovych obalov potiahnutych plastom. Mne osobne sa pije ovela lepsie zo skleneneho pohara. V takom "mekaci" zostane po jednom menu na tacke pol tasky odpadu. Je toto normalne???Aj s jedlom/pitim na odvoz sa to da riesit. Bud si prinesiete vlastny obal alebo si ho kupite. Na rozdiel od platu na jedno pouitie ale dostanete nadobku na opakovane pouzitie. Ano, ten obal bude mozno podstatne drahsi nez samotne jedlo alebo napoj. Mozno date 1 euro za kolu a 5 eur za plastovy alebo nerezovy poharik. Ten potom mozete bud vratit za 4 eura (1 euro bude stat jeho cistenie pre dalsie pouzitie) alebo si donho kupite nabuduce novy napoj. Garantujem, ze by sa po takom festivale alebo vianocnych trhoch dali vsetky pohare pozbierat do jedineho vreca.Maso sa da rozvazat do supermarketov kazdy den, ako to robia aj s pecivom. Potom nepotrebuje vakuove balenie a zase sme usetrili nielen plast ale aj dalsie materialy. Takyto rozvoz je efektivny z mensej dialky a tak kamion a lod nespaly hromadu nafty pri preprave zo susedneho kontinentu. A este sme aj podporili lokalnu ekonomiku.Stoji to viac? Tocha hej. Napr. taka cena bytu sa odvija od toho, kolko dokazu ludia vypotit na byt za 30 rokov. Ak budu mat menej, trocha klesnu aj tie byty.Mzno tie plasty netreba uplne zakazat stacila by taka dan na jednorazove plasty, ktora drtivej vacsine ludi vezme chut do jedla.Poda mna su pasty velmi dobra a uzitocna vec, ktoru pouzivame nespravne.
http://zdroj.cz/eu-vyhlasila-valku-plastu... ...
Jako dobrým, chválím, ale chtělo by to asi hlavně zakázat plastové kelímky, plastové příbory, plastové talířky a plastové mističky. To bude myslím větší problém než brčka ...
hlavne je problem ze planetu zasvinuju malo vyspele krajiny. usa a eu sa moze rozkrajat, ale efekt to mat velky nebude
Napíšte pár dôvodov, prečo potrebujete plastové brčko aby ste vypili nejaký nápoj z plastového kelímku a to nové niekoľkokrát denne?Zaujíma ma, prečo zdraví ľudia musia piť kávu cez 5mm plastové brčko a nie priamo z pohára. Prečo si sadnú v parku na lavičku a pijú nejaký nápoj cez plastové brčko a nie priamo z pohára a to niekoľkokrát denne použijú nové jednorázové plastové brčká len preto, aby sa napili.Potom zistíte, že brčká sú úplná zbytočnosť, ktorú používate len preto, že vám ju dajú, zatiaľ čo na predaj kávy potrebujete nejaký obal lebo len tak naliať si ju do úst alebo rúk priamo z konvice nie je celkom ono.
A tebe vadí , že pijú kafe cez brčko ? Zakázal by si to ? A čo brčko z iného materialu ? To ťa nenapadlo ? Papier , napríklad ?
Brčka z jiného materiálu se nikdy neprosadí, pokud ta plastová nebudou zakázána. Prostě proto, že plastová jsou levnější. Princip volného trhu, který zde v této diskuzi mnozí tak vychvalují … 3-[
brcka z ineho materialu sa samozrejme prosadia, pretoze tie plastove budu zakazane. tak to proste budue a bude to tak dobre
Snazim sa predstavit si papierovu slamku, ktora neobsahuje plast, ktory by zabranil rozmoceniu hned pri dotyku s kavou. Vam sa to podarilo?
Presne!Mne by zajimalo naco plastikove pribory. Zaujíma ma, prečo zdraví ľudia musia jest priborama. Desetitisice let jedli lide normalne rukama a zadne pribory nepotrebovali. Proste dalsi zbytecnost jen proto ze vam ji daji. Neni jediny duvod plastikove pribory pouzivat. Jen tak na zamysleni 😉
Jinak souhlasim se zmenou materialu, ale odsuzovat lidi jako je odsuzujete vy jen za to ze piji brckem mi prijde uhozene. Sam jsem brcko nepouzil uz mnoho let, ale proste ten vas zakazovaci a odsuzujici pristup k lidem co brcka pouzivaji mi trosku vadi. To by jsme mohli odsoudit vsechny co pouzivaji mobily, jen proto ze ja mobil nemam a ostatni ano a v nich je tolik chemikalii az to neni hezke tak vsechny mobilisty odsoudit?
Máš pravdu, nedovedu si představit, že bych třeba banán nebo jablko nebo chléb jedl bez příboru, připadal bych si jako pračlověk... WTF?
Naprostý souhlas. Jeden můj známý už před dávnými časy (snad 20 let) říkal, když mu dávali v nějakém fastfoodu kelímek s nápojem:"Jsem snad kosmonaut, abych pil brčkem?"Pití horké kávy brčkem nechápu už vůbec, horká se tak nedá pít vůbec, aby si člověk nespálil pusu, když pak trochu vychladne, má tu správnou teplotu na pití brčkem jednotky minut, a pak už je zase studená.Další úroveň je pak případ Whole Foods, který nabízel "organické" pomeranče oloupané a zabalené v plastovém obalu. Pak kolovaly vtipy jako "Kéž by příroda našla nějaký způsob, jak zabalit tyto pomeranče, abychom na to nemuseli spotřebovávat tolik plastu."
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.