Pevné disky | Datacentra | Seagate

Seagate ukázal pevný disk s rozhraním PCI Express. První disky s NVMe budou v roce 2024

Seagate ukázal pevný disk s rozhraním PCI Express. První disky s NVMe budou v roce 2024

Na letošní konferenci OCP Global Summit představila společnost Seagate budoucnost rychlého rozhraní pro pevné disky. Nejedná se přitom o žádnou novinku, ale o rozhraní, které už známe z SSD.

Seagate prezentoval funkční prototyp pevného disku s nativním rozhraním NVMe (Non-Volatile Memory Express), které už se dlouho používá u SSD a velmi rychle inovuje. V nejnovější verzi 2.0 přidává právě i podporu pro pevné disky.

I když současné disky ještě nedosahují limitů SATA 6 Gb/s nebo SAS 12 Gb/s, s budoucími modely (budou mít zdvojené hlavy a plotny či ještě vyšší škálování) už by mohl být problém s rychlostí. Seagate tak plánuje nasazení NVMe rozhraní u prvních disků už za tři roky.

Důvodem využití NVMe je i zjednodušení a snížení nákladů v datacentrech, kde se díky tomu bude využít stejné rozhraní pro SSD i HDD. Díky mnohem vyšší propustnosti lze navíc přes jeden řadič připojit velké množství pevných disků, protože propustnost sběrnice PCI Express je obrovská a s dalšími generacemi se vždy zdvojnásobuje. Letos startuje PCI express 5.0, takže za tři roky už by mohlo být rozšířené PCI Express 6.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vybraní zákazníci dostanou předprodukční testovací vzorky už v polovině příštího roku, finální verze disků s NVMe však dorazí na trh v polovině roku 2024. V té době už by kapacity pevných disků měly být v oblasti 30 TB až 40 TB. I když Seagate toto řešení cílí hlavně na servery a datacentra, lze předpokládat, že dojde k přechodu rozhraní i v oblasti disků pro běžné počítače.

Diskuze (19) Další článek: Programování elektroniky: Postavíme 5kg kuchyňskou váhu pro každého kutila a kutilku

Témata článku: Technologie, Servery, SSD, Úložiště, Konference, Pevné disky, Prototyp, Datacentra, Seagate, Pevný disk, Rozhraní, Sata, PCI Express, Disk, Pevné disky SSD na Heureka.czFjorden je MagSafe doplněk, který iPhonu dodá fyzické ovládání fotoaparátu
Martin Miksa
KickstarterFocení mobilemPříslušenství
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Nový model PlayStationu 5 podle prvních testů není o nic horší než originál

Nový model PlayStationu 5 podle prvních testů není o nic horší než originál

Upravená verze konzole PlayStation 5 pomalu přichází do prodeje. Jak je na tom s chlazením, které si oproti originálu prošlo největší změnou?

Martin Nahodil
PS5Konzole
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály