Seagate má světový rekord v hustotě záznamu na pevném disku

Americká firma Seagate, dnes největší výrobce pevných disků na světě ukazuje, že hranice technologického pokroku v kapacitě pevných disků nelze dohlédnout: v Paříži prezentovala disk s hustotou záznamu 16 gigabitů na čtvereční palec.
Americká firma Seagate, dnes největší výrobce pevných disků na světě ukazuje, že hranice technologického pokroku v kapacitě pevných disků nelze dohlédnout: v Paříži prezentovala disk s hustotou záznamu 16 gigabitů na čtvereční palec. To je opět světový rekord, a zhruba třikrát vyšší hodnota, než kterou disponují dnešní komerčně vyráběné a prodávané disky.

Technologicky bylo této hodnoty dosaženo magnetorezistivní technologií (původní patent firmy IBM, dnes u pevných disků masově rozšířený; firma Seagate jej ale velmi podstatně rozvedla a dále vyvinula) a vysoce jemné magnetické slitiny na povrchu disku. V průběhu letošního roku by se už měly diskové mechaniky používající tuto technologii (GMR, Giant Magneto-Resistive) dodávat na trh.

Předváděný disk disponuje dalšími technologickými unikátnosti: bylo dosaženo technologické rychlosti 214 mil. bitů za sekundu, záznamová hlava se pohybuje ve výšce patnácti nanometrů (setina průměru hedvábného vlákna) nad povrchem disku, a údajně došlo k jedné chybě na každých 100 mil. zapsaných bitů.

Živě komentuje: Seagate již dnes vyrábí pevný disk s rekordní kapacitou (Barracuda, 50 GB) a zdá se, že díky vysokým investicím do vývoje firma skutečně předbíhá v high-end pevných discích své konkurenty, jako je firma Quantum či Western Digital.

Kde jsou limity kapacity pevných disků? Firma IBM, která stále podstatným způsobem investuje do základního vývoje v této oblasti, tvrdí, že ještě nejméně deset let bude zvyšování kapacity harddisků předbíhat Mooreův zákon, tj. zdvojnásobení jednou za osmnáct měsíců – to znamená, že se za deset let můžeme dočkat terabajtových (!!) kapacit u běžných, „konzumních“ pevných disků. Ani to ale nemá být technologický limit, protože opět podle vizí IBM se po roce 2010 budou objevovat úplně nové způsoby ukládání dat, založené možná na nanotechnologiích či neuronových sítích.

Váš názor Další článek: Apache a CGI skripty VI. - reklamní bannery

Témata článku: Pevné disky, Seagate, Technologický limit, Světový rekord, Technologický vývoj, M/s, Rekord, Magneto, Paříž, Záznam, Rekordní hodnota, Svět, REK, Záznamová hlava, Technologická firma, Giant, Zapsaný bit


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně