Hardware | Pevné disky | Seagate

Seagate letos vyrobí první 30TB disk. Brzy pak začne prodávat 22- a 24TB modely

Plán na letošní rok je jasný. Zastavit pokles prodejů pevných disků a zvýšit jejich kapacitu. Šéf Seagatu Dave Mosley během konferenčního hovoru s novináři a investory informoval o tom, co pro to firma letos udělá.

Oba problémy spolu přitom souvisí, protože cílem je prodávat více vysokokapacitních disků pro servery a datancetra, protože to je oblast, kde HDD je řádově výhodnější než SSD.

V nadcházejících týdnech Seagate konečně dožene konkurenční WD a uvede* plotnový 3,5" disk s kapacitou 22 TB využívající konvenční technologii PMR (CMR). Firma zvýšila hustotu stop a na každou z deseti ploten uloží 2,2 TB dat. Podle Mosleyho je v silách zvýšit kapacitu ještě o 10 % na 2,4 TB, ale žádný časový rámec k tomu neuvádí.

Na tuto hustotu, a tedy celkovou kapacitu 24 TB, se ale Seagate brzy také dostane. V nejbližší době totiž uvede disk této velikosti spoléhající se na technologii SMR využívají šindelový záznam s překrývajícími se stopami. Ty mívají pomalejší zápis a nesvědčí jim časté přepisy, ale jsou vhodné pro archivaci dat.


Nejoblíbenější HDD

Seagate BarraCuda 2TB, ST2000DM008 Seagate BarraCuda 2TB, ST2000DM008
nabízí 55 obchodů za ceny od 1 420 Kč
Porovnat ceny
Seagate BarraCuda 8TB, ST8000DM004 Seagate BarraCuda 8TB, ST8000DM004
nabízí 50 obchodů za ceny od 3 470 Kč
Porovnat ceny
WD Red Plus 4TB, WD40EFPX WD Red Plus 4TB, WD40EFPX
nabízí 54 obchodů za ceny od 2 843 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená HDD


Seagate má ale ještě třetí vývojovou větev. Technologii HAMR s laserem, který předehřívá plotny v místě záznamu, aby mohl stopu ještě zmenšit, ale pro čtecí hlavu pořád zůstala „stabilní“. Ve třetím čtvrtletí by díky tomu měl Seagate vyrobit první 30TB disk. Za další tři roky bychom se měli dočkat i 50TB modelů.

*Firma již 22TB disky vyrábí od loňska, ale v malých sériích pro vybrané partnery, nikoliv pro běžný trh.

Zdroj: Seeking Alpha via Tom's Hardware

Diskuze (8) Další článek: Vědci naučili AI rozpoznávat Alzheimerovu chorobu z řeči. Včasná diagnostika může pomoct s léčbou

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,