Seagate koupil firmu Maxtor. Co bude dál?

A zase máme o jednoho výrobce disků méně. Středeční koupě společnosti Maxtor firmou Seagate zatřásla trhem pevných disků. Seagate posílí svůj vliv, získá nové trhy a bude lépe připraven na technologii kolmého zápisu.
Seagate koupil firmu Maxtor. Co bude dál?

Ve středu došlo k velmi významné IT události, když společnost Seagate koupila jednoho ze svých největších konkurentů, společnost Maxtor. Cena této akvizice byla přibližně 1,9 miliardy dolarů a tato událost spustila i zde na Živě poměrně rozsáhlou diskusi. Někteří toto spojení odsuzují a bojí se případných následků, jiní se zase těší na spojení obou technologií.

Jisté je každopádně to, že ze tří největších výrobců disků máme rázem jen dva. Seagate, který držel i před akvizicí první pozici, si tak upevnil své postavení tím, že pohltil Maxtor, který byl do té doby na třetím místě. Největší konkurencí pro Seagate je tak už jen Western Digital. Disky (a tento výraz je nutné chápat v poněkud širším slova smyslu, nejde jen o klasické pevné disky do stolních počítačů) vyrábí samozřejmě i několik dalších výrobců, kupříkladu Hitachi či Toshiba, ale jejich podíl na trhu není tak významný, takže Seagate se teď stal opravdovým gigantem s velmi významným vlivem na celý tento průmysl.

Pevné disky na každém rohu

Celý byznys okolo záznamových technologií znovu nabývá na síle. Nejde již jen o stolní počítače, servery či notebooky. Pevné disky najdeme v MP3 přehrávačích, PDA či obdobných mobilních zařízeních, montují se do stolních DVD rekordérů a dalších výrobků spotřební elektroniky. Zároveň roste hlad po vysokých kapacitách disků, lidé chtějí kvalitnější hudbu i video ve vysokém rozlišení a to vše si vyžaduje stále více gigabajtů. Právě Maxtor byl poměrně úspěšný v segmentu domácí zábavy (klasické 3,5" pevné disky v DVD rekordérech a podobně), zatímco v mobilnějším segmentu se příliš neprosadil.

Už před časem se vědělo, že bude poměrně brzy nutné změnit současný způsob ukládání dat na pevné disky, protože díky hustotě záznamu se narazí na problém superparamagnetického jevu. Objevila se technologie kolmého zápisu, o které jste si mohli před časem přečíst i zde na Živě. Právě Seagate byl spolu s Toshibou jedním z prvních výrobců, kteří se do této technologie pustili, ale prakticky každý z výrobců disků přišel s vlastním způsobem tohoto zápisu.

I když je v základu princip stejný, implementace se liší výrobce od výrobce. Kolmý zápis umožní nejen vyšší kapacity, ale také například zmenšení velikosti disků (což je ideální právě pro přenosná zařízení budoucnosti). Mít tu nejlepší technologii je tak pro budoucnost firem, které se pevnými disky zabývají, zcela zásadní. Koupí společnosti Maxtor tak Seagate nejen odstranil jednoho ze svých hlavních konkurentů, ale neméně důležité je i získání technologií.

Druhým velkým krokem v oblasti pevných disků bude v příštím roce příchod SAS (Serial Attached SCSI), zjednodušeně řečeno jakási obdoba SATA pro SCSI zařízení. Některé servery již mají toto rozhraní dnes, ale právě příští rok by měl být tím nástupním. Seagate tak musí přesvědčit výrobce serverů, že právě tyto disky jsou pro SAS nejlepší. Kombinovanou marketingovou silou Seagate a Maxtoru se tak bude snažit Seagate získat dominantní postavení v tomto segmentu a vzhledem k současnému (dobrému) postavení obou společností to zřejmě nebude velký problém.

A co ještě Seagate akvizicí získal? Mimo jiné také lepší pozici pro pronikání na trhy jihovýchodní Asie, kde má Maxtor řadu aktivit. Odtud je pak už jen krůček k "vysněné" Číně, kam se dnes snaží dostat kde kdo.

Konkurence je menší, ale stále tu je

Čistě z technologického hlediska je tak toto sloučení zřejmě pozitivní. Kombinací technologií obou výrobců by mělo teoreticky dojít k tomu, že budou časem dostupné lepší pevné disky a to navíc levněji (tedy z pohledu výrobce, jak se projeví akvizice v tržních cenách je otázka).

V každém případě ale mají výrobci počítačů, IT odborníci, administrátoři a ostatně i běžní koncoví uživatelé zase o jednu možnost výběru méně, což samozřejmě není dobře. Právě tlak a vzájemné konkurenční působení na trhu pevných disků sráží ceny relativně nízko a kapacity vysoko (i když mám někdy dojem, že je to na úkor kvality a spolehlivosti disků).

Nezbývá tedy než doufat, že se Western Digital, Hitachi a další "zaleknou" nového Seagate a akvizice nastartuje i jejich výrobu a snahy o vývoj nových technologií. Koupí Maxtoru Seagate jednoznačně získal, o tom asi není sporu. Zda bude akvizice pozitivní i pro zákazníky, to se teprve uvidí.

Témata článku: Byznys, Akvizice, Seagate, Největší smysl, Největší akvizice, Významná cena, Největší výrobce, Dominantní pozice, Výrobce, Max, Největší spojení, Opravdový konkurent, Rozsáhlá snaha, Způsob toho

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje