Seagate GoFlex Desk: první 3TB pevný disk na světě

Zahraniční server Anandtech otestoval světově první pevný disk Seagate GoFlex Desk s kapacitou 3 TB. Je USB 3.0 připojení rychlejší než SATA 3.0 Gb/s?

Společnost Seagate jako první uvedla pevný disk s kapacitou 3 TB. Jedná se o externí model FreeAgent GoFlex Desk, který byl představen přibližně před měsícem. V základu je sice určen pro pomalé rozhraní USB 2.0, díky rozšiřitelným adaptérům je možné využít i USB 3.0 nebo rozhraní FireWire 800. Zahraniční server Anandtech si neodpustil ani rozebrání a otestování pomocí klasického SATA rozhraní.

Seagate GoFlex Desk: 3 TB a pětiplotnová Barracuda XT

Řada externích pevných disků GoFlex Desk od Seagatu disponuje modely s kapacitami 1 TB, 2 TB a nově také 3 TB. Uvnitř se nachází 3,5" pevný disk Barracuda XT, který má však pět ploten s kapacitou 600 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu. Disk má pouze 32 MB cache a v základním stavu je možné využít pouze dok s USB 2.0 rozhraním, které však samozřejmě velmi omezuje výkon disku. Přídavný software s podporou zálohování je určen pro Windows i Mac.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 

K disku je možné dokoupit speciální adaptéry v podobě malých doků s rychlým rozhraním USB 3.0 nebo FireWire 800. Cena USB 3.0 verze je 50 USD (přibližně 1 150 Kč s DPH), v případě FireWire 800, který disponuje zároveň i USB 2.0 rozhraním, pak 40 USD (přibližně 920 Kč s DPH). Doky používají vlastní napájecí adaptér, jehož spotřeba se pohybuje dle zatížení mezi 10 až 15 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testy

S připojením a formátováním 3TB disku ale narazíte na problém s omezením biosu. Nad kapacitu 2 TB je nutné použít 64bitový GPT (GUID Partition Tablet), standardní MBR (Master Boot Record) nelze použít. Většina biosů však nepodporuje bootování z GPT, což ale neplatí u moderních EFI biosů, které používají i počítače Apple. Pokud vaše základní deska tento režim podporuje, ještě nemusíte mít vyhráno, redaktoři se setkali s problémy například u desky Intel DX58SO, který jim znemožňoval instalaci Windows 7 v nativním SATA AHCI módu.

Nejprve bylo otestováno interní zapojení (externí disk byl rozebrán) ve srovnání s interním pevným diskem Seagate Barracuda XT s kapacitou 2 TB (64 MB cache) a připojením tohoto 3TB modelu pomocí SATA a USB 3.0 rozhraní:

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, disk je přes SATA rozhraní pomalejší než 2TB model (má větší cache), ale v případě připojení přes USB 3.0 se projeví jeho skrytý výkon díky „chytrému“ řadiči. Na řadu tak přišlo ještě srovnání výkonu přes starší USB 2.0 rozhraní:

Klepněte pro větší obrázek

Nesmí chybět ani výkon na počítači Apple Mac Pro s operačním systémem Mac OS X, konkrétně přes rozhraní USB 2.0 a FireWire 800:

Klepněte pro větší obrázek

FireWire 800 sice poskytuje několikanásobně vyšší propustnost než USB 2.0, při srovnání s USB 3.0 je však patrná jeho zastaralost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V testech se objevilo podivné zpomalení výkonu v případě sekvenčního zápisu, které se postupným zápisem dat snížilo na přibližně 75 MB/s (přibližně 2,9 GB dat). Zápis posledního volného místa (kolem 100 GB) však probíhal pouze rychlostí 16,2 MB/s. Zda se jedná o problém konkrétního modelu nebo něčeho jiného, se redaktorům nepodařilo zjistit.

Zapisuji, tedy hřeji

V testu se při dlouhém zápisu objevily poměrně vysoké teploty. Při zápisu velkého množství dat, kdy teplota stoupne nad 60 stupňů, dojde ke zpomalení sekvenčního zápisu na hodnoty kolem 50 MB/s. Vysoká teplota je způsobená právě pěti plotnami a možná poněkud konstrukčně podhodnoceným chlazením. Pokud však v jednom kuse nezapisujete několik hodin, s extrémními hodnotami blížícími se k hranici 70 stupňů, se jen tak nesetkáte.

Na dotaz ohledně vysoké teploty Seagate odpověděl, že je to „v pořádku“, z testů pevných disků v Google serverech je však již dlouho dobu známo, že teplota má výrazný vliv na životnost pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Externí pevný disk Seagate GoFlex Desk poskytuje velmi dobrý výkon přes rozhrání USB 3.0, při využití dodávaného software pro automatickou zálohu dat ale počítejte s dostatečným výkonem procesoru. Dle měření byl výkonný čtyřjádrový procesor zatížen až na 11 %. V případě starších jednojádrových procesorů byste tak mohli pocítit poměrně velké zpomalení systému. Pokud potřebujete rychle (USB 3.0) uložit velké množství dat, počítejte s vysokou teplotou. V běžných případech (občasný zápis záloh a podobně) se však teploty pohybují v normálních hodnotách.

Koncová cena začíná kolem 220 USD (přibližně 5 000 Kč s DPH), za kterou však dostanete pouze dok s USB 2.0 rozhraním.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (28) Další článek: Nový mobilní YouTube: HTML5 si našlo cestičku na chytré telefony

Témata článku: Hardware, Pevné disky, Seagate, Svět, Vysoká hodnota, Externí model, USB Disk, Vysoká kapacita, Rozhraní, Master boot record, Běžný případ, Vysoká teplota, EFI, Nativní stav, Pomalé rozhraní, Firewire, Zápis, Sekvenční zápis, Výrazný vliv, Apple tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky