Seagate | Pevné disky | Úložiště

Seagate během své historie dodal pevné disky s kapacitou 3 zettabajty

Společnost Seagate vyrábí pevné disky už od roku 1979 a na trh dodala opravdu velké množství klasických pevných disků postavených na magnetické technologii. Firma se teď pochlubila zajímavým milníkem.

Po 41 letech letos v březnu Seagate dodal na trh pevné disky o celkové kapacitě 3 zettabajty (ZB). Rychlost se se vzrůstající kapacitou pochopitelně zvyšuje, takže například první zettabajt byl pokořen teprve před pěti lety, druhý zettabajt už trval pouze čtyři roky a poslední třetí zettabajt už trval pouhé dva roky.

I zde platí pravidlo exponenciálního růstu a tím pádem i obdoba Moorova zákona. Dat je stále více a je nutné je někam ukládat. Seagate uvádí, že například chytré auto s autonomním řízením vygeneruje za den 32 TB dat a chytré město kolem 2,5 PB dat za den. Pro představu, co jsou vlastně 3 ZB – je to 300 milionů disků s kapacitou 10 TB, které by dokázaly vytvořit větší kruh než je obvod Země.

Pokud jde o globální statistiky, dle odhadů by se v roce 2025 mělo světově generovat kolem 175 zettabajtů dat. Ve stejném roce už by měly být na trhu pevné disky s kapacitou kolem 50 TB a v roce 2030 pak první 100TB modely.

I když pevné disky z pohledu rychlosti nedokážou konkurovat moderním SSD, jsou stále mnohem výhodnější v poměru ceny a kapacity, přičemž rychlosti se u nich rovněž stále zvyšují. Současné pevné disky s vysokou kapacitou kolem 20 TB už zvládají sekvenční čtení a zápis i přes 270 MB/s.

Technologie Seagate HAMR v akci

Diskuze (5) Další článek: Zachrání stabilizace vaše fotky? Jak funguje stabilizace obrazu ve fotoaparátech

Témata článku: Technologie, Historie, Země, SSD, Seagate, Pevné disky, Úložiště, Kapacita, Data, Rychlost, Hamr, Pevný disk, Moore, HIS, DOD, Trh, Pevné disky interní na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

** Pokračujeme ve stavbě zavlažovacího systému pro redakční rýmovník ** Má čidlo půdní vlhkosti i čerpadlo a je připojený k internetu ** Ale ještě nám chybí detektor vody v zalévací nádrži

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru