Technologie | Pevné disky | Seagate

Seagate: 100TB pevné disky budou k dispozici do roku 2025

Kapacita pevných disků neustále roste, v běžném prodeji už jsou 14TB modely a větší kapacity se už pomalu chystají na trh. Seagate zveřejnil podrobnosti k následujícímu vývoji v oblasti pevných disků a jaké kapacity můžeme očekávat.

Díky tomu, že Seagate pracuje na nové technologii HAMR (heat assisted magnetic recording) už téměř 20 let, dočkáme se konečně rychlého přechodu, protože nový způsob umožňuje obejít omezení (místo se zahřeje miniaturními lasery na 400 stupňů Celsia na méně než nanosekundu, což usnadňuje přesné ovlivnění pomocí magnetického pole) a zapsat více dat na menší plochu plotny.

První pevné disky postavené na technologii HAMR budou vybraným partnerům a společnostem dostupné ještě do konce roku, v obchodech se s nimi setkáme ale až v roce 2020. Do tohoto roku by se měly vyřešit i zbývající problémy a Seagate počítá s tím, že v roce 2019 už bude nabízet 20TB modely a do roku 2023 pak 40TB či 50TB disky.

V té době už by mělo dojít k přechodu na ještě na mírně vylepšenou technologii HDMR (heated dot magnetic recording), která by měla umožnit zvýšení kapacity pevných disků na 100 TB přibližně v roce 2025.

Konkurenční Western Digital vyvíjí vlastní technologii MAMR (Microwave assisted magnetic recording), která funguje na podobném principu, ale dle tvrzení nabídne větší výdrž a spolehlivost. K uvedení prvních disků s MAMR dojde v roce 2019.

Je jasné, že vysokokapacitní pevné disky jsou důležité hlavně v oblasti serverů a datacenter, takže kromě rychlosti bude také záležet na tom, jakou budou mít disky spotřebu a jaké množství zapsaných dat zvládnou.

Diskuze (22) Další článek: Nové nositelné zařízení vylepšuje přirozené regenerační schopnosti žab

Témata článku: Technologie, Hardware, Úložiště, Pevné disky, Seagate, Western Digital, Následující vývoj, Běžný prodej, Pevný disk, Kapacita, Disk, Magnetické pole, Velká kapacita, Nová technologie, Velká výdrž, Vylepšená technologie, Zapsaná data, Podobný princip, Přechod, MAMR, Hamr, Malá plocha, Vybraný partner, Nový způsob, Rychlý přechod


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7