Seagate: 100TB pevné disky budou k dispozici do roku 2025

Kapacita pevných disků neustále roste, v běžném prodeji už jsou 14TB modely a větší kapacity se už pomalu chystají na trh. Seagate zveřejnil podrobnosti k následujícímu vývoji v oblasti pevných disků a jaké kapacity můžeme očekávat.

Díky tomu, že Seagate pracuje na nové technologii HAMR (heat assisted magnetic recording) už téměř 20 let, dočkáme se konečně rychlého přechodu, protože nový způsob umožňuje obejít omezení (místo se zahřeje miniaturními lasery na 400 stupňů Celsia na méně než nanosekundu, což usnadňuje přesné ovlivnění pomocí magnetického pole) a zapsat více dat na menší plochu plotny.

První pevné disky postavené na technologii HAMR budou vybraným partnerům a společnostem dostupné ještě do konce roku, v obchodech se s nimi setkáme ale až v roce 2020. Do tohoto roku by se měly vyřešit i zbývající problémy a Seagate počítá s tím, že v roce 2019 už bude nabízet 20TB modely a do roku 2023 pak 40TB či 50TB disky.

V té době už by mělo dojít k přechodu na ještě na mírně vylepšenou technologii HDMR (heated dot magnetic recording), která by měla umožnit zvýšení kapacity pevných disků na 100 TB přibližně v roce 2025.

Konkurenční Western Digital vyvíjí vlastní technologii MAMR (Microwave assisted magnetic recording), která funguje na podobném principu, ale dle tvrzení nabídne větší výdrž a spolehlivost. K uvedení prvních disků s MAMR dojde v roce 2019.

Je jasné, že vysokokapacitní pevné disky jsou důležité hlavně v oblasti serverů a datacenter, takže kromě rychlosti bude také záležet na tom, jakou budou mít disky spotřebu a jaké množství zapsaných dat zvládnou.

Diskuze (22) Další článek: Nové nositelné zařízení vylepšuje přirozené regenerační schopnosti žab

Témata článku: Technologie, Hardware, Pevné disky, Western Digital, Úložiště, Seagate, Vylepšená technologie, Magnetické pole, Pevný disk, Přechod, Velká výdrž, Zvýšení kapacity, První disk, Následující vývoj, MAMR, Nový způsob, Zapsaná data, Velká kapacita, Kapacita, Disk, Hamr, Malá plocha, Běžný prodej, Rychlý přechod, Podobný princip, Hard disk do pc na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní