Facebook | Fotky | Fotografování

Se vzpomínáním nad fotkami je konec. Facebook v únoru „zařízne“ aplikaci Moments

  • Facebook ke 25. únoru ukončí mobilní aplikaci Moments
  • Uživatelé mají možnost exportovat svá data do května
  • Proč služba pro soukromé sdílení fotek neuspěla?
Se vzpomínáním nad fotkami je konec. Facebook v únoru „zařízne“ aplikaci Moments

Mobilní aplikace Moments od Facebooku, sloužící k organizaci a soukromému sdílení fotografií, v únoru skončí. Naznačují to popisky v Obchodě Google Play i v Apple App Store, které říkají, že „Aplikace Moments už zanedlouho přestane existovat a bude odebrána.“

Hlavním úkolem aplikace Moments byla rychlá organizace fotek a videí podle času, polohy a lidí. Pomáhala vytvářet fotoalba pro sdílení s přáteli i rodinou a soukromě tak shromažďovat všechny fotky a videa, která chtěli mít uživatelé k dispozici kvůli vzpomínkám.

Moments byly uzavřená bublina

Moments byly zajímavým pokusem, jak přiblížit Facebook více uživatelům. Aplikace ale ve skutečnosti nebyla se sociální sítí nijak zásadněji propojená a nahrané snímky tak nechávala v uzavřené bublině jakoby v „zemi nikoho“.

V konečném důsledku tak z pohledu uživatele, který chce online publikovat fotky a videa, bylo jednodušší sdílet vše přímo na Facebooku nebo použít jinou službu, jako jsou například neustále aktivně vyvíjené Fotky Google.

Samotná mobilní aplikace si nevedla vůbec špatně. Verze pro Android zaznamenala více než 50 milionů instalací a její průměrná známka byla 4,4. Majitelé iPhonů ji hodnotili ještě výše – v průměru od nich dostávala 4,7 hvězdiček z pěti možných.

Nezvratný osud

Vysoký počet instalací ani pěkné hodnocení však aplikaci nezachrání. Blížící se konec naznačoval fakt, že od července loňského roku nebyla vydána ani jedna aktualizace. Nyní se Facebook rozhodl oficiálně ukončit její podporu s tím, že konečným termínem je 25. únor.

Klepněte pro větší obrázek
konečným termínem je 25. únor

Jako hlavní důvod ukončení zahraniční média uvádějí nízký počet aktivních uživatelů. Tomu se ostatně nelze příliš divit – Moments zjevně nebyly pro Facebook prioritou, nepřinášely žádné vysloveně světoborné funkce a jejich propagace byla poměrně vágní.

Provozovatel největší sociální sítě hodlá nadále nabízet způsoby, jak ukládat vzpomínky, nicméně bude to pouze v rámci oficiální aplikace Facebook. Je samozřejmě možné, že některé prvky, na které byli uživatelé Moments zvyklí, se dříve či později objeví přímo v rámci sociální sítě.

Uživatelé mohou exportovat svá data

Stávajícím uživatelům Facebook Moments je zobrazována informace, že aplikace za měsíc skončí. Je jim také nabídnuta možnost exportu jejich fotografií a videí. Na výběr jsou dvě varianty: jedna vytvoří soukromé album na účtu Facebooku, druhá nabízí stažení veškerého obsahu do zařízení. Export bude možný až do května tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelům je nabízena možnost exportu

V případě požadavku na stažení obsahu musí uživatel nejprve zadat heslo, následně si může zvolit, v jaké kvalitě chce své materiály získat (na výběr je vysoká, střední, nebo nízká). O vytvoření archivu je informován e-mailem, obsahujícím odkaz ke stažení.

Služba Facebook Moments byla zahájena v roce 2015, takže do pomyslného důchodu odchází po čtyřech letech. Ač nabídla nesporně užitečné funkce, nikdy nedosáhla popularity, kterou si od ní provozovatel sliboval.

Diskuze (1) Další článek: Týden Živě: Nové Datovky, Windows 10 za předplatné a pornozeď

Témata článku: Google, Facebook, Android, Sociální sítě, iPhone, Mobilní aplikace, Fotky, Mark Zuckerberg, Fotografování, Apple APP store, Užitečná funkce, Hlavní úkol, Obchod Google Play, APL, Vysoký počet, Aplikace, Soukromé sdílení, Loňský rok, Fotka, Nízký počet, Vzpomínání, Konečný důsledek, Sdílení fotek, Obsahující odkaz, Únor, Iphone X na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk