SDRAM bude 4rychlostní pomocí technologie QBM firmy Kentron

Firma Kentron Technologies oznámila technologii QBM, která dokáže zvýšit přenosovou rychlost paměti na 4násobek.

Firma Kentron Technologies oznámila technologii QBM (Quad Band Memory), která dokáže zvýšit přenosovou rychlost paměti na 4násobek. Primárně bude technologie použita pro zrychlení SDRAM a synchronní FLASH ROM. Tato technologie zdvojnásobuje DDR (Double Data Rate) SDRAM technologii na dvojnásobek rychlosti.

Základním principem je použití dvou paměťových bloků v jednom čipu. Během jednoho taktu se přečte slovo zároveň z obou bloků. Dá se říct, že interně mají data dvojnásobnou šířku a mohou tudíž mít dvojnásobný datový průtok. Stejný postup byl kdysi u procesoru i386SX, kde uvnitř procesoru byla šířka 32 bitů, kdežto ven z procesoru byla datová šířka jen 16 bitů. Tehdy se nepoužívalo dnešních technologií práce s vzestupnou i sestupnou hranou hodin, více fázemi hodin atd., známých nejen z QBM, ale například z AGP 2x či 4x. Výsledkem je dvojnásobný datový průtok ve srovnání s DDR SDRAM nebo čtyřnásobný datový průtok ve srovnání s dnešní SDRAM (SDR SDRAM přesněji řečeno - vlastně napsáno). Jinými slovy: SDR SDRAM by musela mít takt 533 MHz, aby měla shodný datový průtok jako DDR SDRAM s QBM s taktem 133 MHz. A to už je pokrok.

Živě komentuje: Ale ne, nespletl jsem se v názvu, jen jsem použil lehkou parafrázi na CD-ROM mechaniky a jejich zrychlování. Zpočátku jsme bojovali o procenta rychlosti RAM pamětí, nyní jdeme do násobků. Z "obyčejné" DRAM, kde vlastně nikdo nečekal nic nového (kromě zkracování přístupové doby), se najednou vyždímal vyšší výkon pomocí jakési převratné technologie Fast Page. Tím vlastně odstartovala v do té doby klidných vodách RAM pamětí spirála, která nabírá stále vyšších otáček. Po EDO RAM hned následovala SDRAM, kde se zdálo, že to je to pravé. O opaku se snaží přesvědčit firma Intel s technologií RDRAM, která je použita jako paměťové médium pro čipové sady i820 a i840, určené hlavně pro pracovní stanice. Protivníci mezitím urychlili SDRAM z hodnoty 100 na 133 MHz, ale zatím měla přece jen technologie RDRAM navrch. Na pomoc přišla DDR SDRAM, která zdvojnásobila přenosovou rychlost. Vlastně ona ještě nepřišla, zatím se pouze nesměle objevila u nejnovějších videoakcelerátorů jako jejich paměť, a už je tu novinka, která toto zdvonásobení ještě jednou zdvojnásobí. To všechno zní krásně, ale počkejme si, jaká bude skutečnost. Například firma Micron jako výrobce RAM pamětí má produkovat DDR SDRAM čip 64Mb (DIMM až 128 MB) v prvním čtvrtletí letošního roku (tj. již teď), 128Mb (256 MB DIMM) v druhém čtvrtletí.

Problém bude v podpoře nových pamětí čipsety. Čipová sada Intel 820 primárně podporuje (jak jinak) "vlastní" RDRAM, přes konvertor dokáže přijmout i SDRAM, ale pouze 100 MHz, nikoli 133 MHz. Nemyslím si, že by Intel nějak mohutně začal ve svých čipsetech podporovat nové trendy v SDRAM pamětech, když má pro SDRAM konkurenční RDRAM. Z ostatních výrobců zmíním firmu VIA Technologies a jejich Apollo Pro 133A (tedy čip VT82C694X). Ten umí nejen 133 MHz SDRAM, ale i VCM SDRAM (Virtual Channel Memory) a ESDRAM. Nyní je tu novinka zvaná QBM. Ohlášení nových (nebo lépe řečeno vylepšených) čipových sad s podporou QBM SDRAM (nebo se to bude jmenovat QDR SDRAM?) očekávám v srpnu či září, uvedení na základních deskách o jeden nebo dva měsíce později (jinými slovy do Invexu či podzimního Comdexu). Do té doby si o těchto nových pamětech ve svých počítačích můžeme nechat zdát.

Určitě si přečtěte

Články odjinud