SDK pro Star Office

Společnost Sun pracuje na vývojářském kitu pro svůj balík kancelářského software StarOffice. Cílem je podpořit nezávislý vývoj aplikací a doplňků a zlepšit tak šance StarOffice na prosazení proti Microsoft Office.
Podle vyjádření mluvčího společnosti Sun pracuje tato firma na vývoji Software Development Kitu pro svůj kancelářský balík StarOffice. SDK má zjednodušit úpravy stávajících aplikací a funkcí SO i vývoj a začlenění nových aplikací do kancelářského balíku.

Sun se snaží najít i řešení pro konverzi maker z MS Office ve Visual Basicu do formátu Star Office, který používá jazyk Java. Nekompatibilita maker mezi kancelářským balíkem Microsoftu a ostatními kancelářskými aplikacemi je častou překážkou při přechodu na free software.

Sun poskytoval podporu vývojářům i v minulosti, ale držel se pouze na úrovni dokumentace či pluginů pro vývojové prostředí Sun ONE Studio. Nyní se snaží o vytvoření komplexní sady programů pro hladký přechod z jiného kancelářského balíku. Tento krok následuje po změně licenční politiky Microsoftu, která u části zákazníků vyvolala touhu po nahrazení software od Microsoftu.

Proti strachu z migrace se Sun snaží bojovat i pomocí standardizace. Aby nedocházelo ke změnám ve formátování dokumentů, například tabulek, zaslal Sun specifikace XML formátů používaných v StarOffice 6.0 organizaci OASIS (Organization of the Advancement of Structured Information Standards) a požaduje, aby byly přijaty jako základ obecně uznávané normy. Tuto snahu podporuje několik dalších společností včetně Corelu. Microsoft byl k vytváření standardu pro formáty souborů pozván, jeho účast však není pokládána za pravděpodobnou.

Při snaze přetáhnout zákazníky Microsoftu hraje Sun na další strunu – strach před viry. Produkty z řady MS Office jsou často místem, kudy do systému pronikají viry. Makra převedená z Visual Basicu do StarOffice mají být díky využití jazyka Java bezpečnější. Právě převod maker je ale největším problémem, který programátory Sunu čeká. I proto ještě nebyl oznámen termín předpokládaného uvedení StarOffice SDK. Ví se jen, že nový StarOffice můžeme čekat v průběhu října 2003. Příští StarOffice má být přímým konkurentem chystaného Microsoft Office 11, který bude kompletně využívat architekturu XML. Konkurence od Sunu má být „štíhlejší“, méně náročná na hardware a lépe konfigurovatelná pro použití různými typy uživatelů. Stejně jako současná verze 6.0 bude i chystaná verze komerčním produktem. S0 6.0 se nyní prodává za cca 60 USD proti 579 USD za Office XP Proffesional. K dispozici je také volně šiřitelný OpenOffice 1.0.1., který je postaven na stejném základě jako SO 6.0.

Diskuze (6) Další článek: Přemysl Klíma byl odvolán z funkce generálního ředitele ČTc

Témata článku: Software, Makro, Chystaná verze, Hladký přechod, MS Office, Kancelářské aplikace, Kancelářský balík, Oasis, Office, SDK


Určitě si přečtěte

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 18

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny