Sdílení podle Microsoftu: Live Mesh konečně i v Česku

Vezměte Adobe ConnectNow, přidejte Live FolderShare a okořeňte jej aplikací DropBox. Co vznikne? Asi nejlepší bezplatný nástroj pro sdílení a synchronizaci souborů přes internet.

Microsoft před pár dny povýšil technologickou ukázku nového synchronizačního softwaru Live Mesh na betaverzi a především ji nabídl i pro tuzemského uživatele. Mesh byl dostupný i doposud, český uživatel si ale musel pohrát s nastavením lokalizace, aby se jeho přihlašovací profil tvářil jako americký. Ačkoliv je Mesh stále ve fázi betaverze a některé podstatné funkce v něm ještě nefungují, určitě ho vyzkoušejte, v mnohém totiž překonává jak konkurenční a velmi podobný DropBox, tak nástroj ze stejné stáje – Live FolderShare.

O Live FolderShare i drobné aplikaci DropBox jsme na Živě.cz už psali:

Cokoliv zkopírujete do složky, se uloží na 5GB webový disk

Ale pěkně od začátku. Mesh už dnes můžete použít pro bezpečnou archivaci a synchronizaci libovolného typu dat. Po registraci si stáhnete jednoduchého klienta pro Windows nebo Mac OS X a na počítači vyberete adresáře, jejichž obsah se bude neustále synchronizovat s webovým úložištěm o souhrnné kapacitě 5 GB. Nemusíte se o nic starat ani nic potvrzovat, cokoliv do složky zkopírujete se po čase uloží na web a opačně. Mesh při tom nebude vytěžovat naplno vaši linku, čili i během synchronizace objemných souborů můžete bez problémů surfovat.

Průběh základní synchronizace složky na počítači s webovým úložištěm:

  1. Synchronizaci pro libovolnou složku povolíte přes kontextové menu
  2. Ikona složky se změní, kontextové menu získá novou nabídku pro Mesh
  3. Po otevření složky se zobrazí speciální panel a na pozadí se spustí nahrávání obsahu na webové úložiště 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení složky pro synchronizaci mezi počítačem a webovým úložištěm

Virtuální pracovní plocha na webu

K datům se dostanete z jakéhokoliv počítače pomocí jakési webové interaktivní pracovní plochy, na které najdete synchronizované složky a můžete s nimi pracovat podobně jako na Windows. Do virtuální složky v prohlížeči dokonce můžete nahrávat soubory z počítače prostým přetažením myši, k tomu ale budete potřebovat ActiveX doplněk. Z toho je více než zřejmé, že webová podoba Meshe bude nejlépe fungovat v Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové prostředí Live Mesh s nabídkou registrovaných počítačů (Bobik) a webovou pracovní plochou,
kde najdete všechny synchronizované složky a soubory

Nicméně můžete vyzkoušet i jiné prohlížeče, jejich plná podpora je doufejme jen otázkou času. Na Windows vám samozřejmě v použití IE nic nebrání, webový Mesh dokonce omezeně funguje i v Internet Exploreru verze 6, v případě Linuxu si ale budete muset vystačit s Firefoxem. Linux obecně zatím podporovaný není, Mac OS X je na tom ale mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na Linuxu můžete procházet soubory na webové ploše, klient pro synchronizaci a nahrávání souborů tažením myši ale chybí

Webový disk můžete synchronizovat s počítačem doma i v práci

Vraťme se ale zpět na Windows, kde je Mesh skutečně doma. Synchronizační program si můžete nainstalovat na libovolné množství počítačů – třeba na pracovní notebook a domácí desktop. V takovém případě nebudou vaše složky synchronizované pouze s webovým úložištěm, ale i navzájem na každém z počítačů. Cokoliv tedy v práci nahrajete, se po příchodu domů zobrazí i na desktopu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pod jedním účtem můžete mít více počítačů, třeba pracovní notebook a domácí desktop

Slovní spojení "po příchodu" je velmi důležité, tím se totiž Mesh odlišuje od ryze P2P FolderSharu. Ten vlastně dělá to samé, umožňuje přístup k datům z libovolného množství počítačů, všechny ale musí být spuštěné a připojené k internetu. Mesh naopak používá mezičlánek v podobě bezpečného 5GB úložiště podobně jako jednodušší DropBox. A je to ostatně logické, protože většina domácích uživatelů při odchodu z domova počítač vypne nebo alespoň uspí, přímé spojení P2P je tedy nepoužitelné.

Složky můžete sdílet s více uživateli

Mesh tedy můžete použít jak pro zálohu dat na jednom počítači, tak i pro vzájemnou synchronizaci více počítačů. Třetím pilířem je sdílení mezi uživateli. U každé složky, kterou synchronizujete s webovým úložištěm, můžete vybrat libovolný počet uživatelů, kteří k ní budou mít přístup. Buď se bude jednat pouze o pasivní čtenáře bez práv k jakékoliv úpravě dokumentu a bez možnosti chatu, nebo o spolupráci, která je pravým opakem. Napsal jsem chat a skutečně, v panelu, který se zobrazí u každé synchronizované složky, najdete jakýsi mikroblog, ve kterém se dozvíte, co se se složkou dělo, kdo si ji prohlížel a jestli nějaký spolupracující kolega neposlal zprávu. Mesh je tedy vedle archivace a sdílení i jednoduchý instant messenger.

Praktická ukázka sdílení složky a textové komunikace

Nastavil jsem sdílení složky Články s uživatelem Pepa Kmoch. Ten pozvánku přijal a zobrazil si obsah společné složky na webové pracovní ploše Mesh v běžném prohlížeči (všimněte si předpotopního IE6 na obrázku dole). Pepa Kmoch má práva spolupracovníka, může tedy posílat i krátké textovky, které se okamžitě zobrazí všem zúčastněným v postranním panelu otevřené složky na webu, na skutečném desktopu i v klientu Mesh, který se usadil v oznamovací oblasti Windows vedle systémového času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý integrovaný instant messenger na webu, u složky a v podobě klienta

Počítač můžete ovládat na dálku... Téměř odkudkoliv

Poslední specialitou je podpora pro vzdálenou správu pracovní plochy. Vrátíme-li se tedy zpět k domácímu desktopu a pracovnímu notebooku, představte si situaci, že domácí počítač projednou nevypnete a z práce se k němu z webové aplikace přihlásíte. Nepotřebujete žádný speciální software, vše se ovládá přímo z okna prohlížeče, který si nainstaluje drobný ActiveX doplněk. Tím je víceméně determinováno, že práce se vzdálenou plochou je k dispozici zatím pouze na Windows.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Své spuštěné počítače v Meshi můžete ovládat pomocí vzdálené plochy přímo z webového prohlížeče

Synchronizace s mobilem stále chybí

Velmi citovanou funkcí Meshe je podpora pro chytré mobilní telefony. Tedy že sdílený počítač nemusí být pouze pracovní notebook nebo domácí desktop, ale i Pocket PC. Toto zatím Mesh neumí, uvidíme ale na jaře, které by mělo přinést mnoho novinek. Na druhou stranu si ale nemyslím, že by se v kontextu českého mobilního internetu jednalo o nějaký kritický problém, připojení přes mobil je zde totiž pomalé a stále drahé, a tak rozumný člověk sáhne v případě Windows Mobile spíše po klasickém ActiveSync, který má přinejmenším jednu výhodu – je rychlejší a zadarmo.

Synchronizační klient pro chytré mobily tedy zatím k dispozici není (alespoň v rámci veřejného betatestování), na Mesh se ale z mobilu dostanete, Microsoft totiž optimalizoval webové stránky pro telefonní prohlížeč. Jsou jednoduché, nabízí elementární správu složek, pohled do mikroblogu aktivity a formulářové pole pro nahrání fotografie z mobilního fotoaparátu (nebo prostě jakéhokoliv obrázku).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá webový Mesh na mobilu; skutečný mobilní klient zatím chybí

Live FolderShare je mrtvý, ať žije Live Mesh

Live Mesh je stále ve fázi testování, už se ale nejedná o problematický technologický preview, ale poměrně funkční aplikaci, která konkurenci poráží hned v několika ohledech. Oproti DropBoxu nabízí bezplatně vyšší kapacitu webového úložiště a mnohem efektivnější integraci do operačního systému. Zatímco v DropBoxu sdílíte pouze obsah základní složky (která samozřejmě může obsahovat podsložky), v případě Live Mesh si můžete nasdílet prostě cokoliv.

Je tu ale přecijen jedno mínus, Mesh nenabízí veřejné sdílení. Pokud se tedy někdo bude chtít podívat na vaše obrázky z dovolené, bude potřebovat vlastní registraci Mesh účtu, který je samozřejmě propojený s Live ID. DropBox naopak nabízí dokonce veřejnou galerii fotografií i možnost stažení vybraných souborů prakticky kýmkoliv. 

Nakonec se nabízí ještě jedna otázka, tedy co bude s Live FolderShare. P2P sdílení bez prostředníka v podobě webového úložiště má samozřejmě své výhody včetně větší rychlosti a na takové sdílení filmů je Mesh skutečně nevhodný, protože byste brzy zaplnili kapacitu webového disku, pro synchronizaci a bezpečnou archivaci běžných dokumentů o velikosti stovek kilobajtů až několika megabajtů je ale Mesh přecijen lepší, nemusíte se totiž vůbec starat o to, jestli je druhý počítač momentálně připojený do sítě. Zároveň také znovu připomínám velmi praktickou funkci jednoduché databanky, která dokumenty nakopírované do sdílené složky bezpečně archivuje na web. Pokud doma nemáte NAS úložiště viditelné z internetu, lepší bezplatné řešení v současnosti asi nenajdete. 

Shrnutí v několika bodech:

  • 5GB webové úložiště
  • Synchronizace složek mezi více počítači
  • Sdílení složek mezi více uživateli
  • Ovládání pracovní plochy počítače s Windows XP nebo Vista
  • Klient pro Windows XP a Vista a zatím omezená verze pro Mac OS X
  • Ve vývoji je klient pro chytrý mobilní telefon
  • Webová pracovní plocha k plnohodnotné práci vyžaduje Internet Explorer a SIlverlight

 

Diskuze (20) Další článek: HP 6735b: Pracovní notebook za neskutečně nízkou cenu

Témata článku: Microsoft, Web, Internet, Windows Mobile, Rozumný člověk, Webové úložiště, Synchronizace, Běžný dok, Kritický problém, Druhý počítač, Mobilní Windows, Mech, Sdílený soubor, Mobilní fotoaparát, Libovolný soubor, Běžný dokument, Sdílení filmů, Sdílení, Drop, Sdílený počítač, Love, Speciální panel, Jednoduchá data, Vice, Složka, Pracovní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky