Moderní Windows nabízí Bezkontaktní sdílení, které by mělo umožnit snadnou komunikaci mezi zařízeními, reálně se mi ho ovšem nikdy nepovedlo zprovoznit. Cloud může být řešením, ale co když mám k dispozici pomalé nebo žádné připojení? Nebo prostě chci sdílet data hned a přímočaře – s minimem překážek a zákrutů.
Právě to splňuje Sdílení nablízko od Googlu, které má paradoxně kořeny na Androidu. Klient pro Windows vyšel teprve před pár měsíci v betaverzi. Od té doby si však můžete posílat soubory mezi mobily i počítači, ale klidně také jen mezi počítači. Právě tento scénář si dnes přiblížíme.
Požadavky
Sdílení nablízko stáhnete z webu Android.com. (Nabízíme i přímý odkaz k instalačnímu programu pro případ, že by web nesprávně vyhodnotil váš počítač jako nekompatibiní.) Klade pouze několik požadavků:
- váš počítač pohání 64bitové Windows 10 nebo novější,
- počítače s procesory ARM nejsou podporovány,
- zúčastněná zařízení disponují Bluetoothem,
- zúčastněná zařízení jsou od sebe vzdálená do pěti metrů.

Sdílení mezi počítači nedokázal uspokojivě vyřešit Microsoft, zato Google ano
Obecně vzato nejde o nic neobvyklého. Běžnou komoditou jsou dnes notebooky, které Bluetooth mají. Zbytek počítačů včetně desktopů vybavíte laciným adaptérem do USB, které v obchodech najdete i do dvou tří stovek. V bezdrátového době jde o nezbytnost. Armové počítače představují raritu stejně jako 32bitové Windows.
Ve sdílecím nástroji dokonce ani nemusíte být přihlášeni k účtu Google. Sdílení je pak ale složitější. Účet Google navíc téměř jistě máte, takže si v tomto článku ukážeme postup s přihlášeným klientem. Jde nám i o komfort.
Před pokračováním uvedu pár důležitých poznámek z praxe:
- Google uvádí, že obě zařízení musí mít Bluetooth zapnutý. Reálně ale musí být zapnutý jen v případě, že soubor odesíláte. Příjem souborů mi funguje, i když zrovna technologii zapomenu aktivovat.
- Google uvádí, že obě zařízení musí být připojena k síti. Reálně je to spíš doporučení, protože sítí data zpravidla tečou mnohonásobně rychleji. Bluetooth je pomalý, ale pokud máte na obou počítačích aktivní pouze tuto technologii, můžeme potvrdit, že data mezi nimi stejně potečou. Jen tedy velmi pomalu.
- Sdílení nablízko podporuje posílání souborů, ale i složek. Nebojí se ani opravdu velkých souborů, jejichž objem čítá jednotky gigabajtů. Mně takhle prošlo třeba ISO s Windows 10.

Soubory můžete sdílet také pomocí kontextové nabídky
Jak na Sdílení nablízko
Klíčové je nastavení viditelnosti. Sdílení nablízko poskytuje čtyři úrovně, kdy můžete soubory přijímat od kohokoli, od kontaktů nebo jen z vlastních zařízení. (Čtvrtou možností je skrytí počítače.) Teď chceme přenášet data mezi počítači v našem vlastnictví, takže zvolíme Přijímat od vašich zařízení. Nezapomeňte správnou viditelnost nastavit i na druhém stroji.

Chcete-li soubory posílat mezi svými zařízeními, nastavte tuto úroveň viditelnosti
Pro snadné a pohodlné používání klepněte na ozubené kolo v pravém horním rohu hlavního okna Sdílení nablízko. Abyste každé své zařízení snadno identifikovali, zvolte místo generického Názvu zařízení přiléhavé a specifické pojmenování. Současně si vyberte složku pro ukládání přijatých souborů. Standardně míří na plochu do složky Nearby Share.

Zvolte vhodný název pro svůj počítač
Posílání souborů je snadné. Pokud jste si všechno nastavili, v hlavním okně nástroje vidíte nápis Připraveno na přijetí. Buď přetáhněte soubor do okna Sdílení nablízko, nebo v něm klepněte na Vybrat a pak v novém okně zvolte soubor či složku k odeslání. Příkaz pro sdílení najdete také v kontextové nabídce.

Přetáhněte do vyznačené oblasti soubory nebo složky, které chcete sdílet
Jakmile zvolíte data k odeslání, Sdílení nablízko vám ukáže Zařízení v okolí, vyhledání může chvilku zabrat, většinou ale proběhne bleskově. Program běží na pozadí, nemělo by být ani nutné, abyste nejdřív vyvolali hlavní okno. Nástroj před přenosem může požadovat PIN.

Při správně nastavené viditelnosti nemusíte na přijímači vyvolat hlavní okno programu
Na obou zařízeních byste měli vidět stejný číselný kód. Pokud sedí, pokračujte dále a na druhém počítači klepněte na Přijmout. Google přesně neuvádí, kdy se PIN objevuje, jen víme, že k tomu může někdy dojít. Po mně ho nástroj chtěl pouze při prvním použití.

Klepněte na Přijmout, pokud jste si jistí, že jde o váš přenos
Po potvrzení příjmu se vaše soubory nebo složky přenesou do druhého počítače. Podotýkám, že další přenosy se mohou obejít bez jakéhokoli potvrzení, pokud se tedy bavíme o přenosu mezi dvěma vašimi počítači s řádně nastavenou viditelností (tj. na obou nastavíte úroveň viditelnosti Přijímat od vašich zařízení).

Takhle vypadá iniciace přenosu na druhém počítači, který soubor přijímá
Rychlost přenosu závisí na více faktorech, primárně tedy na kapacitě přenosové technologie. Jak jsem předestřel, samotný Bluetooth je zoufale pomalý, zato přenosy v místních sítích jsou typicky svižné. Průběh přenosu uvidíte v hlavním okně programu.

Sdílení nablízko využívá různé prostředky pro přenos, zejména místní síť
Sdílení nablízko používá oznámení, takže ho můžete i schovat. Řekne vám, až skončí.

Po skončení přenosu vám odesílací počítač takhle ukáže, že skončil
Sdílení nablízko bude nahrazeno Quick Sharem
Samsung nabízí podobnou technologii, kterou můžete také využít pro přenos mezi mobily a počítači. Nebo mezi dvěma počítači. Nazývá se Quick Share a Google nedávno oznámil, že s největším výrobcem smartphonů s Androidem spojí síly, aby aspoň trochu defragmentoval trh. Z uživatelského pohledu by to měla být spíše kosmetická změna.
Je to ale klasický googlovský scénář. Firma uvede novou službu, aby ji během několika málo let nahradila jinou. Sdílení nablízko je tu s námi od roku 2020, přitom první mobily s Androidem na trh nastoupily 15 roky.