Doprava | Brno

Sdílené koloběžky Bird jsou v Brně. Chystá se tam i konkurenční Lime

Do Brna aktuálně zavírala služba se sdílenými koloběžkami Bird. Ty si mohou uživatelé objednat skrze mobilní aplikaci. Zaplatí nástupní poplatek a poté za každou minutu využívání, vrátit ji mohou v rámci vyznačené zóny.

Služba Bird umožňuje zapůjčení libovolné z koloběžek, vrátit ji přitom můžete kdekoliv ve vyznačené zóně. Zaplatíte za samotné zahájení jízdy podobně, jako to funguje u taxi služeb, přičemž částka činí 25 korun. Následně za každou další minutu používání si služba řekne o 3 koruny a je přitom jedno, jakou vzdálenost ujedete. Cena je vždy stržena z kreditu, který se dobíjí skrze kartu či Google/Apple Pay.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Aplikace je jednoduchá a zobrazí koloběžky v okolí i se stavem jejich baterie.

Možnost používání je omezená na centrum města, zóna je ale na sever protažená až k technologickému parku. Na druhou stranu pak zasahuje až k bohunickému kampusu či do Černých polí. Kromě turistů tak zřejmě cílí i na studenty brněnských vysokých škol, které jsou tímto pokryté.

Bojovat bude se sdílenými koly

V Brně prozatím nefiguruje konkurence např. v podobě služby Lime, která je dostupná v Praze, zavedené jsou ale aplikace pro sdílení kol. Ty přitom v rámci Brna fungují již několik let. Populární jsou hlavně česká Rekola, dostupná je ale i služba Velonet. Obě služby jsou cenově výhodnější, nabízí ale klasická kola, která nemusí být tolik pohodlná, jako elektrické koloběžky.

Bird využívá na zakázku upravené koloběžky s výkonem 350 W, pro cestování tak nemusíte vyvíjet žádnou námahu. Oproti přímé konkurenci Lime pak nabízí i výhodnější cenu – Lime si za odemknutí řekne 25 korun a za každou minutu koruny 4. Ten ale v Brně prozatím není dostupný.

O spuštění Birdu magistrát nemá žádné informace a se společností není nijak v kontaktu. Prozatím pouze zkoumá právní náležitosti této problematiky – oproti např. sdíleným kolům s pevnými stojany v ulicích totiž nedochází k záboru veřejného prostranství, na které je třeba oprávnění. Zítra by ale měla proběhnout jednání právě se společností Lime o zavedení i koloběžek této firmy a Birdu tak možná vyroste konkurence.

Aplikace můžete stahovat jak pro Android, tak iOS.


Doplněno: Tady jsou první zkušenosti z provozu.

Diskuze (56) Další článek: Autonomní robotické 3D tiskárny by mohly opravovat silnice či budovat umělé útesy

Témata článku: Android, Doprava, Praha, Brno, Rekola, Koloběžka, Bird, Aplikace, Služba, Zóna


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů