Scythe Kaze Master: téměř dokonalý panel

Decentní vzhled, jednoduché ovládání, možnost zcela vypnout ventilátory... Nový panel od Scythe je zkrátka jiný.
Scythe Kaze Master: téměř dokonalý panel
Kapitoly článku

Manipulaci s konektory ventilátorů trochu ztěžuje stísněný prostor – nejen že jsou nalepeny k sobě, navíc je hned vedle nich čtveřice vysokých kondenzátorů. Jediná možnost, jak konektory odpojit, je doslova je vyrvat tahem za kabel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Uprostřed ve spodní části panelu je čtveřice konektorů pro termální diody, vedle nich je pak konektor pro napájení. Na zadní stěně ještě najdete dva jumpery. K čemu slouží jumper pod bzučákem asi uhodnete. Druhý jumper, který je mezi konektory teplotních senzorů a konektory ventilátorů, slouží k přepínání zobrazovaných teplot mezi stupni Fahrenheita a Celsia.

Ze schematického znázornění zadní stěny panelu je zřejmé uspořádání konektorů a téměř všechny jeho další funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Kouzlo tohoto panelu tkví v jeho jednoduchosti. Snoubí se u něj báječná ergonomie ovládání nejprostších panelů se čtveřicí potenciometrů a výhoda displeje, který najednou informuje o všech naměřených údajích. Takový komfort ovládání vám žádný panel, u nějž se ventilátory regulují pomocí tlačítek, nebo přepínačů, nikdy nenabídne.

Obdobné je to i v případě údajů zobrazovaných na displeji – vše, co panel dokáže měřit, vidíte najednou a nemusíte přepínat mezi různými režimy displeje, mezi různými čidly, či v případě cyklického střídání naměřených údajů čekat, až naskočí hodnota, která vás zajímá.

Nastavením potenciometru do levé krajní polohy vypnete na něj zapojený ventilátor – vypnutý ventilátor je na displeji signalizován lakonickým „off“. Otočením ovladače lze výstupní napětí dle údajů výrobce regulovat mezi 3,7 a 12 V. Udávané údaje jsme překontrolovali voltmetrem. V krajní poloze je napětí na konektoru 0 V, po lehkém natočení skočí výstupní napětí přibližně na 4 V. Regulace je v rámci možností plynulá. Pozor si musíte dávat v případě, že používáte velké pomalé ventilátory a nastavení nižších otáček – ventilátor se po startu počítače nemusí roztočit. Některé panely usnadňují startování ventilátoru tím, že do něj po zapnutí počítače pustí vyšší proud, aby se roztočil, Kaze Master ale tuto užitečnou vlastnost podle všeho postrádá. V případě, že se ventilátor neroztočí, do něj stačí šťouchnout (což je méně praktická možnost), nebo trochu otočit kolečkem a vrátit jej do původní polohy. Zastavení ventilátoru je signalizováno blikající nulou a v případě, že je aktivní bzučák i ostrým a nepříjemným alarmem.

Stav každého z ventilátorů signalizuje samostatný displej. V případě, že není některý z ventilátorů zapojený (nebo se po zapnutí počítače neroztočí), je příslušný displej vypnutý. Otáčející se ventilátor poznáte podle údaje o aktuálních otáčkách.

Při použití vhodných ventilátorů je panel schopen monitorovat otáčky prakticky v celém rozsahu nastavení – nejnižší udávaná hodnota, které jsme dosáhli v kombinaci se 120mm ventilátorem Nexus, byla 310 ot./min. Přesto se u pomaloběžných ventilátorů nejspíše setkáte s problémy – většina z nich přestává při rychlosti pod 700 ot./min signalizovat otáčení a panel spustí poplach kvůli zastavení ventilátoru. Není to jen záležitost nejlevnějších produktů, týká se to i špičkových ventilátorů Noctua. Není to nic tragického, provoz ventilátoru na takto nízkých otáčkách pomalu pozbývá smyslu.

Displej svítí decentně – pro srovnání vám nabízíme společnou fotografii trojice panelů – Sunbeamtech Chromatic Windmill, Scythe Kaze Master a Scythe Kama Meter pořízenou téměř za tmy. 

Klepněte pro větší obrázek

S přesností termálních senzorů na panelech nemáme příliš dobré zkušenosti – často se stává, že každé čidlo měří jinak a rozdíl teplot se liší i o tři stupně. Čidla Kaze Master se celkem vzácně shodují – odchylka se po ustálení teplot pohybuje kolem jednoho stupně, což je pro orientační měření teploty přesnost více než dostatečná.

Proč to trvalo tak dlouho?

Mám-li mluvit za sebe, je Kaze Master přesně to, co mi na trhu scházelo. Každý z panelů, na který jsem narazil, měl nějakou mouchu – ať už to bylo přinejmenším nepraktické ovládání, nemožnost vypnout ventilátory, přítomnost zbytečných funkcí, šílené designérské kreace upozorňující na „jedinečnost“ panelu či obrovský nepřehledný a barvami hýřící displej s poskakujícími hodnotami, v nejhorším případě pak kombinace všeho. Snad nikdy nepochopím, proč se to podobnými panely na trhu nehemží, o co vlastně výrobcům panelů jde a co se ještě snaží vynalézt. Pokud jste narazili na podobný produkt, zmiňte se v diskuzi, určitě nejsem sám, koho podobné panely zajímají.

Pomineme-li drobné nedostatky, které vás možná potrápí při montáži či v případě extrémních kombinací pomalých ventilátorů a nízkého startovacího napětí, schází k tomu, aby byl ve své kategorii dokonalý, panelu Scythe Kaze Master snad jediné – možnost vypnout displej. Ne že by podsvícení extrémně rušilo, prostě to po tmě svítí, což nemusí vyhovovat třeba jedincům spícím u běžícího počítače.

Příjemná je i cena pohybující se kolem tisíce korun s daní, kterou se mezi panely s displejem řadí k těm levnějším – a i když někomu může připadat moc utratit tisíc korun za panýlek na ztišení ventilátorů, vězte, že podobný produkt, u kterého se snoubí elegance, jednoduchost, funkčnost a komfort ovládání, v této kategorii jen tak nenajdete.

Post scriptum

Na první straně jsme zmiňovali, že mohou ovládací prvky, které vyčnívají z panelu, vadit ve skříních s dvířky na čele. Schéma s rozměry najdete na předcházející straně, problém může dělat hlavně 12mm délka ovládacích knoflíků, kvůli kterým nemusí jít dovřít dvířka.

V diskuzi pod článkem se objevila zajímavá připomínka. S trochou šikovnosti je možné knoflíky o něco zkrátit. Většinou výrobci používají běžné potenciometry s ozubenou hřídelkou, na kterou jsou nasazeny kovové knoflíky. Ani u Kaze Master tomu není jinak. Potenciometr má hřídel o průměru 6 mm. Hřídelky z panelu vyčnívají necelých 8 mm. Knoflíky by tedy mělo být možné bez problémů nahradit jinými. Špatnou zprávou je, že menší knoflíky, než jsou ty osazené, asi jen tak neseženete. Původní knoflíky mají délku 11 mm a průměr 10 mm, jsou tedy ještě o dva milimetry kratší, než nejmenší knoflíky, které najdete v nabídce nejmenovaných obchodů s elektrosoučástkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemnější už je, že otvory pro hřídelku v knoflících mají hloubku asi 10,5 mm, takže lze knoflíky u okraje s trochou šikovnosti zkrátit přinejmenším o dva milimetry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Štítek čelního panelu je možné jednoduše sundat po stáhnutí knoflíků a povolení dvou šroubů v přední části plechů sloužících pro uchycení do skříně. Svit displeje je pak možné dle libosti utlumit či kolorovat přidáním barevných fólií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za zapůjčení panelu do testu děkujeme společnosti TN Trade.
 

 Kaze Master 5.25 (5,25" verze)
modelové čísloKM01-BK (černý)
KM01-SL (stříbrný)
výrobceScythe Co., Ltd. Japan
rozměry (š × v × h)148,5 × 42,5 × 63 mm
rozměry displeje114 × 20 mm
napájení5 V nebo 12 V
rozsah nastavení3,7 V (±10 %) ~ 12 V (±10 %)
počet kanálů4
maximální proud na kanál1 A na kanál
rozsah otáček0 ~ 7500 ot./min. (po 30 ot./min)
počet kanálů měření teploty4
rozsah teplot0 ~ 100°C / 32 ~ 199,9°F
frekvence měřeníkaždé 2 sekundy
hmotnost165 g
cena1050,80 Kč s DPH

 

Témata článku: Naměřený údaj, Výstupní napětí, Panel, TN vysoká cena, Fahrenheit, Kaz, Naměřená hodnota, Podobná hodnota, Maximální proud, Pán, Okýnko, Kabel, Kama, Master, Dok, Startovací cena, Informační displej, Jumper, Praktická možnost, Zapnutý senzor, Samostatný displej, Podobný panel, Pan


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu