Screenshot Captor: výborný snímač obrázků zadarmo

Řada uživatelů jistě občas potřebuje uložit do souboru obrázek s aktuálním stavem obrazovky nebo nějakého programu. V základě si vystačíte s klávesou PrintScreen, případně přidanou klávesou Alt, schránkou a grafickým editorem, do kterého sejmutý obrázek vložíte. Mnohem pohodlnější je však využití speciálního programu, například freewarového Screenshot Captoru.
Screenshot Captor: výborný snímač obrázků zadarmo

Plusy / minusy
+ automatické ukládání
+ doplňkové efekty
+ zachycení oblasti pod posuvníky
– rychlost skládání částí posuvné oblasti
– výchozí nastavení ihned ukládá změny
– ukládání do BMP, PCX a dalších je ručně

Při své práci potřebuji podobný druh programů velice často. Na trhu existuje spousta programů pro snímání obrazovky, myslím, že většina z nich je placených, ale najdou se i použitelné, freewarové alternativy. Screenshot Captor je jednou z nich, i když označení „použitelný“ asociuje spíše malý počet funkcí. To tomto případě ale není na místě.

Snímač a organizér

Screenshot Captor je tvořen oknem, ve kterém vidíte náhled na aktuálně sejmutý obrázek, panel s uloženými snímky a nástrojovou lištu sloužící pro ukládání a případné rychlé vložení efektů do sejmutého obrázku. Ke každému obrázku je přiřazen název (odpovídající jménu souboru) a popisek. V popisku najdete titulek okna programu, které bylo sejmuto, název procesu programu a datum pořízení snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu Screenshot Captor

Pro snímání obrázků je připraveno několik zajímavých funkcí. V prvé řadě to je sejmutí celé pracovní plochy, tedy včetně případných rozšíření na více monitorů. Klasikou je pak sejmutí aktuální obrazovky nebo okna aktivního programu. Dále můžete sejmout označenou obdélníkovou oblast, oblast s pevně danými rozměry, oblast s posuvnými lištami a obrázek samotného programu. Rychlá funkce umožní zopakovat naposledy provedené snímání. Využít můžete zpoždění, případně ponechání ukazatele myši ve snímaném obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Různé možnosti pro pořízení snímku

Právě snímáním oblastí s posuvníky mě Screenshot Captor překvapil. Je to totiž výsada spíše placených programů. Tato funkce slouží jednoduše k tomu, abyste do obrázku uložili například celý obsah webové stránky, nikoli jen tu část, která je momentálně zobrazena v části omezené velikostí okna prohlížeče. Podobně můžete tedy sejmout celou oblast, kterou lze posouvat pomocí posuvných lišt. Screenshot Captor po vybrání takovéto oblasti automaticky provede posouvání, pořídí zřejmě několik snímků do paměti a ve výsledku je spojí do jednoho.

Co se sejmutým obrázkem?

Obrázek máte sejmutý, při výchozím nastavení programu je i automaticky uložen na disk. Screenshot Captor umožňuje aplikovat na obrázek hned několik zajímavých efektů. V prvé řadě je to přidání různých rámečků. Jsou tvořeny kombinací černé a bílé barvy. Všechny rámečky jsou pravoúhlé a můžete je libovolně kombinovat. Takto lze docílit i zajímavých efektů.

Klepněte pro větší obrázek

Přidání rámečku do obrázku

Další možností je zvýraznění označené oblasti obrázku barevnou plochou s definovanou barvou rámečku. Můžete si podle potřeby nastavit průhlednost, aby byl obrázek i po zvýraznění použitelný. Další efekty nabízejí rozmazání uvnitř a vně označené oblasti, převod do šedých odstínů, zamlžení, změnu barevné hloubky či přidání stínu k sejmutému obrázku. K dispozici máte i základní editační funkce umožňující odvolat provedené operace, oříznout obrázek, změnit jeho rozměry, kopírovat jej do schránky Windows atd.

Klepněte pro větší obrázek

Zvýraznění konkrétní části obrázku

Přímo do obrázku lze vkládat i různé popisky, hodí se to, pokud chcete někomu poslat jednoduchý návod. Pro práci s textem jsou připraveny opět výběry barev, typů a velikostí písma, případně směr zarovnání. Program umožňuje výběr z předdefinovaných textových popisků (třeba název okna programu) a jejich vložení do obrázku, případně zvětšení jeho plochy a přidání textu do nově vzniklé části.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka různých efektů

Kdo potřebuje další speciality, může přidat tzv. externí nástroje. Screenshot Captor si tak dovedu představit s jednoduchými aplikacemi pracujícími v příkazovém režimu. Na internetu se jich dá najít poměrně mnoho a slouží k nejrůznějším úpravám obrázků. Nabízí se využití ve spojení s elektronickou poštou, kopírováním atd.

Automatické ukládání

Program je ve výchozím režimu nastaven tak, aby automaticky ukládal sejmuté obrázky, ale také aplikované efekty. Ne každému to může vyhovovat, proto si můžete toto nastavení změnit. Výchozím formátem je PNG, program dále podporuje BMP, JPEG, GIF, TIFF a další. K dispozici je nastavení pro úroveň komprese a barevnou hloubku obrázku. Poté co, nastavíte složku, do které budou sejmuté obrázky ukládány, můžete aplikovat některou ze šablon pro automatické sestavení jména souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení výchozího typu souboru

Program nabízí hned několik šablon pro tvorbu jména souboru. Pomocí proměnných můžete automaticky vkládat nejrůznější údaje, jako datum a čas pořízení, titulek okna, počitadlo, rozlišení, použitý režim snímání, popis, verzi a mnoho dalšího. K výrazům, které jsou automaticky nahrazeny odpovídajícím textem, můžete samozřejmě přidávat své vlastní popisky. V příslušném dialogu najdete i nastavení pro vyplňování popisků a formát data. Ten výchozí je ve tvaru rok, měsíc, den.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení automatické tvorby názvu souboru

Další nastavení

V nastavení programu najdete celou řadu dalších zajímavostí. Můžete upravit velikost náhledů, chování myši, výchozí styl rámečků, vlastnosti vkládaných objektů (textových popisků), nebo klávesové zkratky. Ty jsou u programu této kategorie nezbytností, přestože příslušné funkce jdou vyvolat pomocí programové nabídky. Po zachycení může program automaticky provést vybranou akci. Jelikož dovede obrázky automaticky ukládat, nemusíte jeho okno vůbec zobrazovat. Obrázek lze automaticky vložit do schránky, otevřít v externím editoru, vytisknout, rozmazat atd.

Klepněte pro větší obrázek

Další možnosti nastavení

Práce s programem

Screenshot Captor je velmi svižný program, snímání obrázků je otázkou okamžiku, stejně jako použití některých efektů. Chvilku zabere pouze snímání oblastí s posuvníky, kdy program potřebuje pořídit několik snímků, které následně spojí do jednoho. Kdykoli vyvoláte snímání, zobrazí se červený obdélník vymezující oblast, která bude uložena jako obrázek. Pomocí kurzoru myši můžete snadno určit, který objekt na obrazovce chcete zachytit.

Klepněte pro větší obrázek

Červený obdélník vymezující snímanou oblast

Program je zdarma, pouze po spuštění se zobrazí upomínka na bezplatnou registraci na webu. Tam si můžete vygenerovat licenční klíč na následujícího půl roku. Později je to možné zopakovat. Pokud se vám program opravdu líbí, můžete přispět nějakou dotací.

Screenshot Captor 2.12.02 Beta
Snímač obrázků
stáhnout GigaMania.cz
výrobce DonationCoder
web www.donationcoder.com/Software/Mouser/screenshotcaptor
cena zdarma
operační systém Windows 98/2000/XP

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, Screenshot

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mnn 14. 10. 2006 21:09:20
    tiez pouzivam bajecne... zabera len ~500kb v pameti...
  • Kryton 11. 5. 2006 13:49:07
    pouzivam tenhle freeware programek vlastne celou sadu a nemuzu si na nej...
  • me 11. 5. 2006 9:22:21
    Pouzivam freeware GrabClipSave, ktery je poveseny na PrtScr a ALT+PrtScr....
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky