SCO půjde po dalších firmách

V rozhovoru pro server News.com uvedl jeden z top manažerů SCO, že SCO pravděpodobně podá žaloby na další společnosti, o kterých se domnívá, že neoprávněně používají části zdrojového kódu operačního systému Unix. Ještě nedávno tvrdila SCO opak.
Chris Sontag senior, vicepresident společnosti SCO, uvedl v rozhovoru pro zpravodajský server News.com, že jeho firma pravděpodobně podá další nebo rozšíří svou současnou žalobu proti IBM o další společnosti, o kterých se právníci SCO domnívají, že nelegálně používají části zdrojového kódu Unixu, na který vlastní SCO autorská práva. Dalšími cíli se mohou stát výrobci linuxových distribucí SuSE a Red Hat.

„Faktem zůstává, že existují další společnosti, které nedodržují smluvní podmínky, to může znamenat další žaloby.“ Uvedl Sontag. V rozhovoru dále zmínil, že jeden z „významných“ výrobců hardware začlenil kód chráněný autorským právem náležícím SCO do linuxového produktu. O kterého výrobce se jedná ale vicepresident SCO neřekl. Velké společnosti soustředící se na unixové produkty jsou mimo hru a nejde ani o Sun, který má podle Sontaga velice silné licenční dohody s SCO. Za licence pro vývoj Unixu zaplatil Sun za poslední léta přibližně 100 milionů dolarů. „Mají práva, která nemá žádný jiný výrobce unixových systémů.“

Mluvčí HP se v této souvislosti vyjádřila odmítavě k možnosti, že by se slova Chrise Sontaga týkala společnosti Hewlett-Packard. V současnosti má licenční smlouvy s SCO uzavřeno z velkých výrobců HW IBM, Fujitsu, NEC, HP a Sun. SCO uzavřela nedávno další licenční smlouvu s dalším nejmenovaným velkým producentem HW. Kromě velkých ryb je v rybníce unixových licencí několik středně velkých a menších firem jako je SGI.

Podle Sontaga našla SCO množství dalších porušení licenčních podmínek a autorských práv od podání žaloby na IBM: „Pořád ještě nacházíme další věci každý den. Kód porušující naše práva je obsažen ve všech linuxových distribucích.“ Pokud by se jednalo o pár řádek kódu, SCO by prý vše nechala být, ale se současným stavem se společnost musí vypořádat. Softwarové společnosti soustředící se na linuxové produkty se tak mohou stát dalším cílem právních akcí ze strany SCO. „Máme potenciální problémy s Red Hatem, SuSE a dalšími komerčními distribucemi linuxu.“ Podle vicepresidenta SCO navíc nejsou velké šance na vyjednávání s těmito společnostmi.

K situaci se vyjádřil i představitel Red Hatu, podle kterého jeho společnost zatím nebyla SCO v tomto ohledu kontaktována. Red Hat se navíc zabývá pouze distribucí software pod GPL licencí, takže neví, v čem by mělo porušení copyrightových zákonů spočívat.

SCO pracuje na vytvoření nápravných opatření, která bude vyžadovat od firem, které podezřívá z porušení svých autorských práv včetně patnácti set adresátů varovných dopisů, které SCO rozeslala společnostem, které přicházejí do styku s unixovými a linuxovými systémy. Opatření, jejichž suma má být hotova do konce července, počítají se zavedením licenčních poplatků, protože SCO nepředpokládá, že bude snadné copyrightem chráněný kód z linuxu a unixových systémů odstranit.

Diskuze (24) Další článek: SP4 pro Windows 2000 bude 25. června

Témata článku: Hardware, Linux, Velká společnost, Linuxová distribuce


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor