SCO: další útoky na Linux a GPL

IBM obvinilo SCO z porušení svých autorských práv, což je dalším krokem v právní bitvě majitele autorských práv na Unix a největšího zastánce Open Source operačního systému Linux. SCO na nová obvinění ze strany IBM reaguje zpochybňováním licence GPL.
Koncem minulého týdne společnost IBM rozšířila svou původní žalobu proti SCO u oblastního soudu v americkém Utahu. Nově „Velká modrá“ obviňuje SCO z porušení autorských práv na základě licence GPL (General Public Licence). Obvinění se týká sedmi částí kódu, které IBM přidalo do Linuxu pod GPL licencí. Tu ale SCO podle IBM porušuje a dotýká se tak autorských práv společnosti IBM. IBM se cítí poškozeno také „porušením slibu“, kterého se mělo SCO dopustit ve vztahu ke GPL. IBM tvrdí, že na základě závazného slibu SCO o uznání licenčních podmínek obsažených v GPL, učinilo závažná obchodní rozhodnutí. Od SCO pravděpodobně bude žádat náhradu škody či ušlého zisku.

SCO v pondělí na obvinění odpověděla útoky na samotnou GPL. Podle SCO je tato licence „výplodem Free Software Foundation, který má vytlačit současné platné americké zákony týkající se autorských práv.“ GPL je díky své podstatě „chatrným základem pro soudní pře zvláště ve srovnání s argumenty SCO založenými na uznávaných obchodních smlouvách uzavřených podle platných amerických obchodních zákonů a copyrightového práva.“

O GPL ani nejde

Diskuse kolem platnosti GPL v rámci právního systému USA je podle všeho jen snahou odvést pozornost od věcí, o které jde ve sporu nejvíce. Hlavním motivem žalob z obou stran jsou peníze. SCO zahájilo právní válku žalobou na IBM, ve které požaduje 50 miliard dolarů na základě tvrzení, že Linux obsahuje neoprávněné části kódu, kódu převzatého z operačního systému Unix, na který má SCO autorská práva. SCO zároveň přišlo s požadavkem na zaplacení licenčních poplatků z každé kopie Linuxu. Proti SCO se postavila s vlastními žalobami jak IBM tak jeden z předních distributorů Linuxu společnost Red Hat.

Princip licenčních podmínek GPL spočívá v povinnosti kohokoliv, kdo učiní zásahy do programu pokrytého touto licencí, sdílet takový software bezplatně včetně všech modifikací, které do něj učinil. Platnost GPL zpochybňoval v úvodní fázi soupeření s Linuxem i Microsoft, který ovšem došel k názoru, že je lépe bojovat pomocí faktů a tak upustil od jednoznačného napadání Open Source a věcí s ním spojených a místo toho hledá případy, kde může dokázat výhodnost svých vlastních řešení. SCO přesto tvrdí, že GPL není dostatečně silná a že před soudem neobstojí a bude prohlášena za neplatnou.

Diskuze (28) Další článek: Jak se UPC Mistral změní na chello

Témata článku: Linux, Open source, Úvodní část, GPL, Soudní obvinění, Jednoznačná náhrada, Silný argument, Lin, Utah


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí