SCO: další útoky na Linux a GPL

IBM obvinilo SCO z porušení svých autorských práv, což je dalším krokem v právní bitvě majitele autorských práv na Unix a největšího zastánce Open Source operačního systému Linux. SCO na nová obvinění ze strany IBM reaguje zpochybňováním licence GPL.
Koncem minulého týdne společnost IBM rozšířila svou původní žalobu proti SCO u oblastního soudu v americkém Utahu. Nově „Velká modrá“ obviňuje SCO z porušení autorských práv na základě licence GPL (General Public Licence). Obvinění se týká sedmi částí kódu, které IBM přidalo do Linuxu pod GPL licencí. Tu ale SCO podle IBM porušuje a dotýká se tak autorských práv společnosti IBM. IBM se cítí poškozeno také „porušením slibu“, kterého se mělo SCO dopustit ve vztahu ke GPL. IBM tvrdí, že na základě závazného slibu SCO o uznání licenčních podmínek obsažených v GPL, učinilo závažná obchodní rozhodnutí. Od SCO pravděpodobně bude žádat náhradu škody či ušlého zisku.

SCO v pondělí na obvinění odpověděla útoky na samotnou GPL. Podle SCO je tato licence „výplodem Free Software Foundation, který má vytlačit současné platné americké zákony týkající se autorských práv.“ GPL je díky své podstatě „chatrným základem pro soudní pře zvláště ve srovnání s argumenty SCO založenými na uznávaných obchodních smlouvách uzavřených podle platných amerických obchodních zákonů a copyrightového práva.“

O GPL ani nejde

Diskuse kolem platnosti GPL v rámci právního systému USA je podle všeho jen snahou odvést pozornost od věcí, o které jde ve sporu nejvíce. Hlavním motivem žalob z obou stran jsou peníze. SCO zahájilo právní válku žalobou na IBM, ve které požaduje 50 miliard dolarů na základě tvrzení, že Linux obsahuje neoprávněné části kódu, kódu převzatého z operačního systému Unix, na který má SCO autorská práva. SCO zároveň přišlo s požadavkem na zaplacení licenčních poplatků z každé kopie Linuxu. Proti SCO se postavila s vlastními žalobami jak IBM tak jeden z předních distributorů Linuxu společnost Red Hat.

Princip licenčních podmínek GPL spočívá v povinnosti kohokoliv, kdo učiní zásahy do programu pokrytého touto licencí, sdílet takový software bezplatně včetně všech modifikací, které do něj učinil. Platnost GPL zpochybňoval v úvodní fázi soupeření s Linuxem i Microsoft, který ovšem došel k názoru, že je lépe bojovat pomocí faktů a tak upustil od jednoznačného napadání Open Source a věcí s ním spojených a místo toho hledá případy, kde může dokázat výhodnost svých vlastních řešení. SCO přesto tvrdí, že GPL není dostatečně silná a že před soudem neobstojí a bude prohlášena za neplatnou.

Diskuze (28) Další článek: Jak se UPC Mistral změní na chello

Témata článku: Linux, Open source, Jednoznačná náhrada, GPL, Soudní obvinění, Utah, Úvodní část, Lin, Silný argument


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 16

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku