Scifi turboEUnet zahajuje

Jde o službu vysokorychlostního přenosu dat v datovém toku společně s televizními a rozhlasovými programy. EUnetSAT DIAL je navíc možné kombinovat přístupem přes mobilní telefony GSM, analogové modemy či digitální sítě ISDN.
Společnost EUnet Czechia uvedla na akci Prague Internet World zahájení provozu EUnetSAT, který pojmenovala jako turbointernet. EUnetSAT tak přichází do zaváděcího provozu po představení na loňském Invexu.

Nová služba EUnetSAT přináší uživatelům řadu výhod. Jde o službu vysokorychlostního přenosu dat v datovém toku společně s televizními a rozhlasovými programy. EUnetSAT DIAL je navíc možné kombinovat přístupem přes mobilní telefony GSM, analogové modemy či digitální sítě ISDN.

Síť GSM zajišťuje kanál pro vysílání požadavků na informace; zpětný kanál s kapacitou např. 1-4 Mb/s obchází problém nízké maximální rychlosti datového spojení GSM.

K využití služby je zapotřebí osobní počítač vybavený speciální kartou pro satelitní příjem TV, běžná parabolická anténa nasměrovaná na družici Kopernikus a některé z klasických připojení do sítě EUnet, ať s provolbou, nebo pevnou linkou. Kartu PC-DVB Philips v počítači lze také připojit na odbočku antény digitálního satelitního přijímače.

Stávající karty umožňují přenos rychlostí až 16 Mb/s. Druhá varianta karet které jsou k dispozici umožňuje přenosovou rychlost až 45 Mb/s.

Ve spojení se čtečkou čipových karet a s využitím podmíněného přístupu CryptoWorks lze garantovat adresovatelnost účastníků pro příjem s nejvyšším stupněm ochrany "military".

V případě výkonného PC vybaveného dekodérem MPEG-2/DVB, nebo PC s procesorem Pentium III, je na počítači možný i příjem TV a rozhlasových programů.

Základní sazba pro EUnetSAT DIAL je 4 990 korun za měsíc,, v ceně je 15 hodin připojení zdarma a každá další minuta je účtována sazbou 80 haléřů. Provoz bude zahájen s přenosovou kapacitou 1 Mb/s, která bude rozšířena na 4 Mb/s.

Tato služba poprvé sjednocuje využití jednoho širokopásmového zdroje signálu pro více účelů -- televizi, rozhlas, rychlý přenos dat a Internet.

Služba EUnetSAT vychází vstříc požadavkům uživatelů Internetu po nezávislosti na pevné telekomunikační infrastruktuře. Je realizována ve spolupráci se společnostmi Philips a CzechLink. Philips dodává technologie pro příjem a vysílání satelitního signálu, firma CzechLink zajišťuje distribuci digitálního vysílání a přenos datového signálu prostřednictvím družice Kopernikus společně se satelitním vysíláním několika televizních stanic.

Současné spojení není zcela mobilní, vyžaduje vysílání přes pevnou síť nebo přes GSM, následný příjem je přes stacionární parabolu. Princip je podobný jaký je u modemů 56k, tj. "tenký dotaz, tlustá odpověď", pouze cesty jdou různými směry -- dotaz jde po lince, odpověď po satelitním kanálu.

Připravuje se již varianta pro celulární síť a provoz přes prutovou anténu, podobně jako probíhá spojení telefonů GSM, takže spojení bude opravdu zcela mobilní.

Váš názor Další článek: Hitachi CM753ET: Devatenáct bodů k dobru

Témata článku: Internet, Mobilní telefony akce, Internet TV, Satelitní přijímače, Satelitní internet, Mobilní telefony v akci, Nízký příjem, SCIF, Televize akce, SCI, Datový signál, Možná varianta, Satelitní karty, Spojení, Satelitní signál, Základní sazba, Satelitní televize, Využitá kapacita, Družice, Vysílání, Speciální anténa, Satelitní antény, Parabolická anténa, Televize Philips


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek | 17

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10