Scifi turboEUnet zahajuje

Jde o službu vysokorychlostního přenosu dat v datovém toku společně s televizními a rozhlasovými programy. EUnetSAT DIAL je navíc možné kombinovat přístupem přes mobilní telefony GSM, analogové modemy či digitální sítě ISDN.
Společnost EUnet Czechia uvedla na akci Prague Internet World zahájení provozu EUnetSAT, který pojmenovala jako turbointernet. EUnetSAT tak přichází do zaváděcího provozu po představení na loňském Invexu.

Nová služba EUnetSAT přináší uživatelům řadu výhod. Jde o službu vysokorychlostního přenosu dat v datovém toku společně s televizními a rozhlasovými programy. EUnetSAT DIAL je navíc možné kombinovat přístupem přes mobilní telefony GSM, analogové modemy či digitální sítě ISDN.

Síť GSM zajišťuje kanál pro vysílání požadavků na informace; zpětný kanál s kapacitou např. 1-4 Mb/s obchází problém nízké maximální rychlosti datového spojení GSM.

K využití služby je zapotřebí osobní počítač vybavený speciální kartou pro satelitní příjem TV, běžná parabolická anténa nasměrovaná na družici Kopernikus a některé z klasických připojení do sítě EUnet, ať s provolbou, nebo pevnou linkou. Kartu PC-DVB Philips v počítači lze také připojit na odbočku antény digitálního satelitního přijímače.

Stávající karty umožňují přenos rychlostí až 16 Mb/s. Druhá varianta karet které jsou k dispozici umožňuje přenosovou rychlost až 45 Mb/s.

Ve spojení se čtečkou čipových karet a s využitím podmíněného přístupu CryptoWorks lze garantovat adresovatelnost účastníků pro příjem s nejvyšším stupněm ochrany "military".

V případě výkonného PC vybaveného dekodérem MPEG-2/DVB, nebo PC s procesorem Pentium III, je na počítači možný i příjem TV a rozhlasových programů.

Základní sazba pro EUnetSAT DIAL je 4 990 korun za měsíc,, v ceně je 15 hodin připojení zdarma a každá další minuta je účtována sazbou 80 haléřů. Provoz bude zahájen s přenosovou kapacitou 1 Mb/s, která bude rozšířena na 4 Mb/s.

Tato služba poprvé sjednocuje využití jednoho širokopásmového zdroje signálu pro více účelů -- televizi, rozhlas, rychlý přenos dat a Internet.

Služba EUnetSAT vychází vstříc požadavkům uživatelů Internetu po nezávislosti na pevné telekomunikační infrastruktuře. Je realizována ve spolupráci se společnostmi Philips a CzechLink. Philips dodává technologie pro příjem a vysílání satelitního signálu, firma CzechLink zajišťuje distribuci digitálního vysílání a přenos datového signálu prostřednictvím družice Kopernikus společně se satelitním vysíláním několika televizních stanic.

Současné spojení není zcela mobilní, vyžaduje vysílání přes pevnou síť nebo přes GSM, následný příjem je přes stacionární parabolu. Princip je podobný jaký je u modemů 56k, tj. "tenký dotaz, tlustá odpověď", pouze cesty jdou různými směry -- dotaz jde po lince, odpověď po satelitním kanálu.

Připravuje se již varianta pro celulární síť a provoz přes prutovou anténu, podobně jako probíhá spojení telefonů GSM, takže spojení bude opravdu zcela mobilní.

Váš názor Další článek: Hitachi CM753ET: Devatenáct bodů k dobru

Témata článku: Internet, Nízký příjem, Spojení, Speciální anténa, Televize Philips, Televize akce, Mobilní telefony v akci, Datový signál, Základní sazba, Parabolická anténa, Mobilní telefony akce, Družice, Internet TV, Satelitní přijímače, Satelitní internet, Využitá kapacita, Satelitní signál, Vysílání, Satelitní televize, Satelitní karty, Satelitní antény, SCI, SCIF, Možná varianta


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky