rkrama
29. 9. 2010 • 21:26

Ovladanie hlasom bude revolucia v ovladani techniky. Zial to co mame teraz je skor vtip.

defluo
27. 9. 2010 • 20:23

zaujimave ako vsetci pri predstave teleportacie idu na to tou horsou cestou, ktora vyvolava mnoho problemov, ktore su prakticky neriesitelne a vlastne aj teoreticky je takyto druh teleportacie nemozny. ibaze by nejaky vyznamny fyzik objavil nieco, cim by sa dali urcite fyzikalne zakonitosti obist (co je nepravdepodobne...) presuny zakrivenim priestoru by boli ovela efektivnejsie, snad aj menej rizikove a aj teoreticky realizovatelne...

Mamlasos
27. 9. 2010 • 23:24

A čím ten prostor chceš křivit ? Kladivem ? Se zakřivením prostoru souvisí gravitace a té zatím vůbec nechápeme jak funguje.

Lukáš Hájek (czLukasss)
27. 9. 2010 • 23:41

Časem možná budeme, a to co se jako sci-fi zdá nyní nám bude určitě brzy taktéž běžné...

defluo
28. 9. 2010 • 6:18

no, nejde len o gravitaciu... ktorej mozno nerozumies ty a bezni ludia, ale fyzikalne je popisana a aj teoreticky objasnena uz davno. a takisto sa ja mozem spytat, cim chces pri teleportacii rozoberat ludi na subatomarne castice, zistit presnu polohu a stav kazdej castice a potom vsetko poskladat presne podla originalu na inom mieste ? kladivom a lepidlom ? je to nerealne aj teoreticky. ohyb priestoru teoreticky mozny je. netvrdim, ze viem ako na to. to by som bol asi dost znamy, keby som to vedel a zverejnil... ale nie je to len rozpravka ako rozkladanie hmoty (mimochodom kazdeho cloveka by to samozrejme zabilo vzdy) a jej opatovne skladanie.

Mamlasos
28. 9. 2010 • 21:40

"ale fyzikalne je popisana a aj teoreticky objasnena uz davno" jo a kde ? Teorie kvantové gravitace zatím není, smyčková teorie je v plenkách a navždy asi bude...

Richard Daněk
28. 9. 2010 • 17:06

Kdybych ti řekl co je gravitace, vytvořil bys zítra černou díru.

Mamlasos
28. 9. 2010 • 21:42

Co je gravitace ví i malé dítě ale jak funguje, jaký je vnitřní mechanizmus se neví. Gravitony se hledají usilovně a stále prd viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Graviton...

MarOgr
27. 9. 2010 • 14:05

Ta TV je Marconiphone, ne Macroniphone...

Tomáš Macejka (Thomasch)
27. 9. 2010 • 10:40

Skvělej obrázek, Hasselhoff byl vždycky největší frajer

Nargon
27. 9. 2010 • 3:21

Uz aby nekdo vymyslel Teleportaci. To je jedna z veci co mi hrozne chybi. Jen se obavam ze se soucasnym stavem technologickeho vyvoje to neni mozne. Co tak sleduju techniku, tak se vyuzivaji objevy cca 30let stare, ktere diky evoluci jsou mensi, vykonejsi, rychlejsi, a proste lepsi. Ale pro teleportaci to asi bude chtit vynalezt nejakou novou revolucni myslenku, co to umozni.

Jan Menzl (Termoj)
27. 9. 2010 • 6:44
BlackRider
27. 9. 2010 • 7:38

Ale ma pravdu :).

BlackRider
27. 9. 2010 • 7:41

Teleportace uz je vymyslena, ale zatim dokaze prenest pouze jeden foton. Problem je krome jineho prenos obrovskeho mnozstvi informaci (o kazdym atomu v tele) ve zlomku sekundy.

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 8:40

A je otázkou, zda to, co na konci vypadne, budeš stále Ty nebo jen svévolně poskládané atomy. A kdyby se to opravdu povedlo, kde máš zaručeno, že i myšlenky, zkušenosti a vědomí zůstane zachováno- prostě že nevypadneš na druhé straně "čistej" jak nepopsanej list papíru? Neříkám, že se to někdy nemůže hodit, ale budeš to ještě stále Ty? Nebo jen kus "masa"? Nezemře při tom to Tvé já? Nebude to spíš jen Tvůj klon s nutností Ti přehrát firmware?
Každopádně otázek je moc. Já si zatím neumím dost dobře představit situaci, že dráhy neuronů v mozku můžeš přenést stejně jako cokoli uchopitelného. Mozek není pájenej integrovanej obvod v komplu....

BlackRider
27. 9. 2010 • 10:47

Ano, presne o tom je to video vyse. I kdyby teleportace vytvorila presnou kopii (vcetne pameti, protoze neutonovy vazby sou porad tvoreny atomama), tak je otazka, jestli se prenese samotny vedomi nebo to jen vytvori klon, kterej se sice bude chovat uplne stejne jako original, ale jinak to bude pouze kopie. Budu to po teleportaci ja nebo bude nejaka kopie zit muj zivot?

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 12:20

Koukám, že nejsem jedinej, koho to napadlo.......

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Karel Javůrek
27. 9. 2010 • 12:27

Rozebrané téma teleportu nosím v hlavě už delší dobu, sledujte Živě a dočkáte se speciálního článku

Jan Tomášek
27. 9. 2010 • 14:29

To už je ale jak na váš další server VTM. http://vtm.cz/...

_Swordfish_
27. 9. 2010 • 14:29

Vy se na to díváte z pohledu klonování (čili kopírování objektu a znovuvytvoření v cíli). Teleportace je o něčem jiném, o přenášení předmětů. Princip by mohl být zhruba následující:
1) vytvoření "snapshotu" objektu, čili zaznamenání 3D souřadnic všech atomů v daném čase
2) Dematerializace, čili transformace všech atomů z 3D do 1D (vytvoření proudu částic)
3) Vystřelení těchto částic nějakým urychlovačem do cíle
4) V cíli se proud přijme a transformuje opět do 3D, čímž se nám daný objekt objeví v cíli tvořený jeho vlastními atomy, čili teleportovaný nikoli naklonovanýufff, doufám že je to k pochopení, už aby to tady bylo

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 15:09

Super popis!

Jakub Vonšovský
27. 9. 2010 • 16:17

Ještě ve 3. třídě jsem si taky myslel, že by to takhle šlo. To jsem ale ještě neznal Heisenbergův princip neurčitosti

petrohrad
27. 9. 2010 • 23:48

Tak tohle už mají ve Star Treku taky vyřešený, používají Heisenbergův kompenzátor

defluo
27. 9. 2010 • 20:14

to je uplne rovnaka situacia ako keby sa zhmotneny objekt mal vytvorit nanovo, heh. akurat by nebol treba material na zhmotnenie. celkovo si myslim, ze tadialto cesta nevedia. uprimne, kto z vas by sa dal teleportovat, keby vedel, ze ho to vlastne rozlozi na subatomarne castice (de facto zabije) a potom zase posklada (ak vsetko dobre pojde ) ak teleportacia niekedy bude, tak bude zalozena na niecom, co ohne priestor tak, aby lubovolne body v priestore boli blizko seba, pripadne sa prelinali. nieco podobne, co uz dlho byva popisovane v sci-fi knihach, kde to vyuzivaju vesmirne lode na skoky v priestore. nevidim dovod, preco by to neslo vyuzit aj na "teleportaciu". rozkladat vsetko na subatomarne castice (hlavne, ked uz potom to prestava vsetko byt definovatelne ako castica) a opat skladat, je prilis komplikovana blbost...

silverkeeper
27. 9. 2010 • 12:53

doporučuju film The Prestige

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
clarkie
28. 9. 2010 • 17:29

Tak ty jsi mimo

Roman Nepšinský (Mem_)
27. 9. 2010 • 12:56

No nebudeš to ty, ono se to "nepřenese", ale zkonstruuje na cílovém místě znovu, zatímco tebe v původní teleportační budce bude potřeba zabít (a nechal by ses zabít s vědomím toho, že na opačném konci je tvoje kopie, která si bude žít dál? ;))

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 14:06

V tom případě se ovšem nebavíme o teleportaci ale o klonování.
A to není předmětem debaty. Každopádně se bavíme zcela hypoteticky, což zdůrazňuji. Taky mě zajímá i právní stránka věci.
Navíc.... Kdo třeba zajistí, že to bude neustále pod "proudem" a že se dotyčný jaksi neztatí během přenosu? Kdo zajistí, že ten, kdo to ovládá si nevezme třeba nějakou myšlenku nebo orgán? (což by na druhou stranu se dalo využít v lékařství- odstranění nádoru, třeba.....)
Nebo že tě tam nenechají jako džina v láhvi?

Dá se to pak i různě zneužít. Zcela jinej aspekt věci...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Roman Nepšinský (Mem_)
27. 9. 2010 • 14:17

Ne, bavíme se o teleportaci tak, jak ji většina vědců i autorů sci-fi pojímá. Mrkni třeba tady
http://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/everyday-... ... Díky kvantovému entanglementu nebo jiným zatím neznámým způsobem dojde k přenosu informací o původním objektu nadsvětelnou rychlostí (okamžitě) a stroj na druhé straně z té informace a dostupného materiálu vytvoří kompletní původní objekt, a ten pak musí být (ideálně po nějakém potvrzovacím paketu ;)) zničen.Přenos hmoty okamžitě (větší než světelnou rychlostí) si zatím představit nedokážeme, možná nějaké kapesní červí díry, ale to je mnohem větší utopie ;)

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 14:43

Slovíčkaříme...
Každopádně ani jeden z nás u toho výzkumu neni a nebude, takže jak by to mohlo fungovat, je fakt v tuto chvíli těžký sci-fi.
Jinak to slovíčko zabít je přehnaný. Jedná se spíše o "výmaz původní originální informace".

petrohrad
27. 9. 2010 • 23:51

Jimými slovy - zabít... Už vidím jak teleportovanému pánovi říkají "hele teď tě musíme zabít, ale my tě vlastně nezabijem, jenom vymažem, ty budeš dál fungovat tam.

wojta
28. 9. 2010 • 12:17

Myslím, že by se žádná původní informace nesmazala, je to jako přesun souboru na jednom disku (vesmíru). Data zůstanou na místě, změní se jen místo kde na něj ukazuje. Případně quantum entanglement mi nejvíc připomíná hardlinky :).

Jan Komárek (Vebloud)
27. 9. 2010 • 8:45

To kromě jiného obsahuje problémy, které jaksi neumíme vyřešit pomocí dnešních znalostí fyziky. Respektive dnešní znalost fyziky nám tvrdí, že to nelze vyřešit.

Roman Nepšinský (Mem_)
27. 9. 2010 • 14:21

Co konkrétně? Teoretické principy (kvantový entanglement, manipulace na úrovni atomů pro skenování a konstrukci, komunikační přenos) známe všechny, jen ty technologie nejsou dostatečně rozvinuté a efektivní (např. skenování a přenos 10 na 30 informací o atomech původního lidského těla)

Jan Komárek (Vebloud)
27. 9. 2010 • 14:43

Není náhodou třeba zaznamenat i stav jednotlivých elementárních částic? Bude to opravdu dokonalá kopie, pokud sice poskládám atomy, ale elektrony budou na jiných místech a jiné rychlosti, než byli před tím? A jestli si dobře pamatuju, tak jsme schopni schopni detekovat relativně přesně buďto pozici, a velice nepřesně vektor rychlosti. Nebo obráceně.A co další elementární částice? Když byli schopni přenést foton, proč třeba ne elektron? Nebo neutron? Či jinou elementární částici. Jak snadno je možné detekovat a replikovat třeba spin?Nic z otho pořádně nevím, proto si čtu Feynmanovi přednášky, ale myslím, že to nebude jenom o objemu dat.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Peter Machala (Substance242)
27. 9. 2010 • 14:53

Hmm, to sú dobré otázky.A nejakom BBC dokumente spomínali aj, že dve "častice" (?) môžu byť tak previazané, že ak niečo zmeníme na jednej, v tej chvíli sa zmení aj druhá aj keď je na opačnom konci sveta. Bolo to pre mňa také šokujúce že som si ani nezapamätal ako to presne hovorili.

Jan Komárek (Vebloud)
27. 9. 2010 • 15:08

No tak mě stačí to, že při rozptylu nízkoenergeticky proti sobě vystřelených částic, které se vzájemně odpozují jsou funkci pravděpodobnosti vychýlení pod určitým úhlem jiné, pokud proti sobě vystřeluješ dvě různé částice a dvě stejné částice. Člověk by si řekl, že je to tím, že jsou to jiné částice, jiné vlastnosti, ale není to tak, jde pouze o to, jestli je možné rozlišit ty dva konečné stavy nebo ne. Pak se jinak sčítají pravděpodobnosti. (Feynmanovi přednášku, kniha třetí, kapitola skládání aplitud pravděpodobnosti)

Roman Nepšinský (Mem_)
27. 9. 2010 • 15:32

To je právě to kvantové propletení, které jsem zmiňoval
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement... Blíže to rozebíral Einstein v EPR paradoxu, kterým chtěl dokázat, že kvantová teorie je neúplná (protože jinak by mohlo docházet k interakcím nadsvětelnou rychlostí a to je v rozporu se speciální teorií relativity). Jedná se o to, že dokud částici nezměříme, tak neznáme přesně její stav (polohu, hybnost, spin apod.), známe jen její vlnovou funkci (pravděpodobnostní funkce pro jednotlivé stavy). Když takovou částici přesně změříme (např. zjistíme její polohu), drasticky tím ovlivníme její další vlasnosti (např. hybnost), a tímpádem už nemáme šanci je také přesně změřit v původním stavu (můžeme si vybrat jen jednu vlastnost, kterou změříme, a ostatní si tímpádem poškodíme). Tomu se říká kolaps vlnové funkce, a je to v souladu s kvantovou mechanikou, podle které nejsme schopni změřit dvě nezávislé proměnné. Pokud jsou dvě částice kvantově propletené (entangled), např. z jednoho zdroje vyslaný elektron a pozitron na 2 různé strany, tak každá částice má svoje stavy, které v tu chvíli neznáme (např. spin kolem osy X a osy Y, jedna částice má určitě -1/2 a druhá +1/2 (součet se nemění), ale nevíme která má který, pravděpodobnost je stejná). Pokud změříme na první částici spin kolem osy X a vyjde nám +1/2, je jasné, že druhá částice má spin -1/2 (a při tom měření jsme současně narušili stav tak, že nemůžeme vědět, jaký byl původní spin kolem osy Y). Pokud bychom současně změřili spin kolem osy Y na druhé částice, budeme tímpádem okamžitě znát i výsledek spinu Y na první částici, to je ale v rozporu s kvantovou mechanikou, která říká, že nemůžeme přesně zjistit stav dvou nezávislých proměnných na jedné částici (příroda nemůže vědět, kde už jsme provedli měření, a zda jsme narušili stav ;)). Proto se u kvantové mechaniky předpokládá existence skrytého parametru, který je předáván nadsvětelnou rychlostí, a určuje stav ostatních měřitelných veličin, a v tom také spočívá ta teorie přenosu informací okamžitě

Peter Machala (Substance242)
27. 9. 2010 • 16:48
mirozbiro
28. 9. 2010 • 23:10

dal jsem -1, protoze tu dochazi ke zmateni. On ten entanglment a epr paradox neni trivialni pochopit a hraje v tom roli historie a ruzne zpusoby chapani QM. Pro presnost:
1/ e- a e+ vyslane z jednoho zdroje jeste neni duvod k entanglmentu
2/ pokud tedy bude ze zakonu zachovani celkova projekce spinu na osu x rovna 0, muzeme se pustit do mereni
3/ muzeme merit u druhe castice projekci na osu y, ale bohuzel, stejne nemuzeme znat celkovou (z QM), pac zname celkovou na osu x.
4/ u QM se naopak nepredpoklada existence skryteho parametru, v tom je ten spor o uplnosti teorie a podstata einsteinova protiprikladu
5/ neprenasi se zadna informace (okamzite)
6/ wikipedie je skvela, ale nelze na ni spolehat...

Roman Nepšinský (Mem_)
29. 9. 2010 • 0:19

Správně, jsem rád, že k tomu napíše i někdo, kdo v tom má větší přehled, já jsem laicky popsal páté přes deváté co si k tomu tématu vybavuju z populárních článků (na oslu apod.) a popis toho EPR experimentu. Nicméně o přenosu informace se v souvislosti s entanglementem mluví (na Discovery Channel v rámci série budoucích vynálezů se o něm mluvilo i u teleportace) a tam jsem laicky očekával, že to bude řešit právě ten skrytý parametr. Jak to má tedy fungovat?

Roman Nepšinský (Mem_)
27. 9. 2010 • 18:29

"Jan Komárek: Není náhodou třeba zaznamenat i stav jednotlivých elementárních částic? Bude to opravdu dokonalá kopie, pokud sice poskládám atomy, ale elektrony budou na jiných místech a jiné rychlosti, než byli před tím?"Pokud to bude stabilní (hmota se nerozpadne v následující milisekundě, anebo ten člověk nedostane druhý den rakovinu), tak pro přenos fyzické schránky i vědomí (na úrovni neuronů v mozku) podle mě bohatě stačí úroveň atomů. A pokud bychom chtěli, aby si ten člověk udržel nějakou myšlenku (možná i nevědomé procesy jako dýchání?), tak přenést i elektrický náboj v nervových vzruších a svalech. Ale i bez toho by to snad zafungovalo, člověk by se probudil jako když ho nahodí z klinické smrti po zástavě dýchání a oběhu, holt jen nebude mít smysl něco důležitého v budce promýšlet, protože se krátkodobá paměť zresetuje ;)

mirozbiro
28. 9. 2010 • 23:30

Je to silene tema - ale dobre -
tohle je logicky smer (ten reset mozku), kdyz clovek o tomhle premysli. ALE: Jedna vec je zrekostruovat atomy. Druha vec - vsechno se musi hybat, krev musi tect. Dale - na neuronech musi byt vsude spravne potencialy. Takze, kdyby se kopirovalo s hrubosti na elektron a clovek se zkopiroval se vsemi fyzikalnimi parametry, zustava otazka - co vedomi? Je mozne vytvorit vedomi jen zkombinovanim atomu a potencialu?

Mamlasos
29. 9. 2010 • 0:03

Soudruh Kefalín co si představujetě pod pojmom vedomí ?

mirozbiro
29. 9. 2010 • 0:18

Sudruh, pan velkomozny, to je tedy otazka.... Co kdyz udelame pocitac, ktery bude rozumet reci a umet komunikovat s lidmi. Kdy pro nej zacnou platit lidska prava?

Roman Nepšinský (Mem_)
29. 9. 2010 • 0:27

I té tekoucí krvi se podle mě můžeme vyhnout, protože i u úplné zástavy krevního oběhu u člověka jsme schopni ještě po několika minutách vynutit oběh masáží srdce a spolu s umělým dýcháním ho udržet naživu klidně i hodinu, než mu srdce zase naskočí (viz příklady záchranářů z praxe). Podobně u hibernace v přírodě se procesy velmi zpomalují a mám dojem, že u jednodušších zvířat jsme je schopni laboratorně i úplně zastavit a pak obnovit, takže v tom bych problém neviděl.Jinak vědomí se podle mě přeceňuje, a nic jiného než poměrně hrubé (z atomového měřítka) nastavení neuronových spojů v mozku to nebude. Pokud se u prvního pokusu o teleportaci formou klonování zjistí, že je druhá kopie "bez duše", tak to bez výčitek využijí aspoň vojáci pro kolonizaci dalších světů ;)

Martin Hruška
27. 9. 2010 • 16:52

V minulosti se už o mnoho problémech říkalo, že něco nejde. Většinou se stačilo na problém povídat trošku jinak a nejdnou to šlo. Takže třeba se jen udělá nějaká bublina v prostoru, kterou původní nerozebraný člověk bude cestovat. Ve sci-fi takové způsoby také byly zpracovány: odskok do alternativního vesmíru a pak zpět ovšem na jiné místo a třeba i do jiného času.Víc mě trápí podstata lidstva - umíme mnoho zázraků, ale pořád jsme ty staré opice. Když si čtete tisíc let staré příbehy, tak tam jsou pořád ty samé pletichy, rozbroje a války.

M0RGAN
27. 9. 2010 • 14:51

KRYTON: Musím vás varovat, teleportér není určen pro lidskou tkáň. Existuje dvacetiprocentní možnost, že se při proměně obrátí naruby.
KOCOUR: Co mám vespod? Vnitřnosti a zelenou. To ještě jde. Tak můžem.

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 15:15

Super! ..... a bod!

matuli
27. 9. 2010 • 15:59
Roman Langer (RomanL)
29. 9. 2010 • 9:28

Já si troufnu říct, že se využívají objevy staré už 100 let.

JaMartin
30. 9. 2010 • 22:10

A co tak objavy stare tisice rokov?
Ale no jooo, vymyslime nieco lepsie ako koleso alebo papier! :-/

Peter Machala (Substance242)
27. 9. 2010 • 1:06

"nebo pozvánky na Google Wave" Čo sa týka rozpoznávania hovoreného slova, je celkom sranda pri niektorých (?) videách na Youtube zapnúť takéto titulky, tipujem ale že aj keď sa dá nastaviť jazyk tak to neprebieha v reálnom čase ale analyzujú to niekedy po uploade?A ešte - automatický preklad, úplne automatický pre "seriózny" výstup asi nebude nikdy, a ešte lokalizácia okrem prekladu zahŕňa aj veľa iných detailov ktoré sa pre rôzne trhy líšia a je s tým väčšie než malé množstvo ručnej roboty.No a napokon, myslím že vynálezy máme vďaka ľuďom ktorí sem prišli z budúcnosti, tvárili sa ako že nič a písali sci-fi knihy, preto často vedia ako sa budú tie veci volať.

Sal3m
27. 9. 2010 • 0:26

zajímavej článek, libil se mi chtělo by to nějákej další podobnej článek

clarkie
27. 9. 2010 • 0:11

U těch mobilů se sice trochu píše "jak to začalo", ale původ ve sci-fi tam nevidím.

Ondřej Lhotský
27. 9. 2010 • 9:11

To měl být zřejmě odkaz na starej Star trek ze 70 let a ty jejich komunikační blbinky a fejzry nebo jak tomu nadávali...

Arctia
27. 9. 2010 • 10:48

Jo jo. Vsak prvni "vecko" mel kapitan Kirk.

macaxp1
30. 9. 2010 • 13:09

Záleží na tom, co vše považujete za sci-fi. Film Star Trek nebo díla K. Čapka či J. Verna?

Arctia
30. 9. 2010 • 17:32

Samozrejme oboji troji.

Určitě si přečtěte

Články odjinud