Sci-Fi technologie, které se staly realitou

Před mnoha lety to byly pouhé představy autorů vědeckofantastických knih a nyní jsou to běžné věci, které považujeme za samozřejmost.

Doba, ve které v dané chvíli žijeme, je vždy tvořena různými vynálezy a přístroji, které v předchozích generacích nebyly možné, ba dokonce ani představitelné. Většinu technologií lze však najít ve vědeckofantastických příbězích, které psali autoři s velkou představivostí. Ač se některé zatím nestaly realitou z mnoha důvodů (zatím zbytečné, nedostatečně výkonné, drahé a tak podobně), spousta technologií a představ se však stala, nebo pomalu stává běžnou denní realitou.

S tímto vývojem událostí, který se při pohledu do minulosti neustále opakuje, tak nelze obecně říci, že je něco nemožné (možná až na počet členů Kelly Family), ale spíše nepravděpodobné. V dnešním přehledu se podíváme na některé zajímavé technologie, které se zrodily nejdříve v představách a až za nějaký čas byly teprve skutečností.

Mobilní telefony

Pokud přeskočíme tamtamy a kouřové signály, podle dochovaných informací vše začalo v roce 1753, kdy jeden z neznámých vynálezců vymyslel přístroj, který pomocí 26 drátů s elektrickým napětím dokázal na druhém konci spustit chemickou reakci v elektrolytu a snadno tak přenášet informace (každý drát reprezentoval jedno písmeno abecedy). Skutečnému použití se však dostalo až s elektromagnetickým telegrafem (1836) a samozřejmě posléze i prvním telefonem od A. G. Bella (1876).

Klepněte pro větší obrázek
Telegraf - jednoduché zařízení, které spustilo komunikační revoluci

Vylepšování této technologie trvalo takřka jedno celé století a na světě se objevily také první mobilní telefony. V případě satelitních telefonů, jejichž rozměry už se pomalu blíží těm nejmodernějším mobilním telefonům, které využívají pozemní signál, lze tak bez problému zavolat komukoli na celé planetě.

Přenos hlasu je tak možný kdekoli (kde je signál), kdykoli a s kýmkoli, ceny navíc klesají takovým tempem, že za chvíli už nebudeme platit za samotný hovor, ale pouze jakýsi paušál v rámci použití „sítě“.

Klepněte pro větší obrázek
TerreStar Genus – satelitní telefon, který už nemá velkou anténu

Videokonference

Podobná technologie jako v případě telefonu je v tomto případě zaměřena nejen na hlas, ale také obraz. Videokonference byly nejdříve dostupné pouze pomocí drahých satelitních technologií, dnes již je vše možné i pomocí internetu jako univerzální sítě. Díky mnoha programům (Skype, oovoo, Google Talk a další) je navíc videotelefonování zdarma pro každého, se stoupající rychlostí sítě a levnými snímacími čipy se navíc zvyšuje i jeho kvalita a nasazení v menších zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z představ o videotelefonování se objevila například ve zfilmovaném díle 2001: A Space Odyssey (2001: Vesmírná odysea) od slavného A. C. Clarka. Speciální „budka“ vybavená terminálem pro vložení „občanské“ karty s okamžitou platbou a vytočením čísla pomocí numerického bloku však v podání dnešních 3G hodinek (například LG 910) nebo technologie FaceTime od Apple působí poněkud zbytečně složitě. 

Klepněte pro větší obrázek

Univerzální překladače

Jednou velmi častou technologií, která se vyskytuje ve Sci-fi žánru, je také speciální překladač jazyka, který si v nejlepším případě poradí s jakýmkoli jazykem ve vesmíru. Tak daleko sice nejsme, ale už se pomalu blížíme pomocí technologie Google Translate.

Google Translate si v současnosti poradí s více než padesáti různými jazyky a díky konverzi přes nejpoužívanější angličtinu lze dosáhnout překladu z jakéhokoli jazyka na ten, který zrovna potřebujete. Oproti starší technologii se však nejedná o jednoduchý strojový překlad, ale stejně jako u lidí, pouhá databáze slov nestačí a nutné jsou tak stále se zlepšující algoritmy, které vyhodnocují statistické obsažení slov v konkrétních větách a segmentech zájmu.

Stačí si všimnout práce mozku, kdy vám kolega něco říká a vy jste to zrovna slyšeli v hlučné místnosti  (nepřesně) nebo pronesl něco, co byste od něj nebo v konkrétní situaci nečekali. V takovém případě vám to „dojde“ o pár zlomků sekundy později než obvykle. Statisticky se vybírá z databáze mozku doplnění a právě statistika vyhodnocuje dle umístění či situace o jaké slovo se asi jednalo - „Já myslel, že jsi říkal …….“.

Klepněte pro větší obrázek

Stavba celé věty je tedy o to složitější, ovšem i to je pouhou otázkou času. Google už si také hraje s rozpoznáváním hlasu včetně jeho přepisu (čtení textu už je opravdu velmi dobré). I zde je technologie na začátku, její úspěch se odvíjí od velikosti databáze a učících se algoritmů.

Pro ukázku, zde je překlad předchozího odstavce do angličtiny, který sice není perfektní, ale běžný člověk i z takto nedokonalého překladu bez problému pochopí smysl i podstatu obsažené informace už dnes:

The construction of the whole sentence is even more complicated, but even this is only a matter of time. Google has also played with speech recognition, including the transcript. Here is the beginning of the technology, its success depends on the size of the database and learning algorithms.

Poněkud úsměvně tak působí starší technologie, které se snažily rozpoznávat a překládat hlas pomocí nesrovnatelně malé databáze z vlastního „písečku“. Stejně jako u lidského mozku, databáze musí mít neuvěřitelný počet slov, srovnání, vět, nejpoužívanějších spojení atd. a to lze získat jedině z co možná největšího zdroje informací – internetu.

Hlasové ovládání

Hlasové ovládání je takřka samozřejmostí většiny populárních Sci-Fi příběhů, bylo tak jen otázkou času, až se stane realitou. Stejně jako v případě překladu, i zde je nutná co možná největší databáze a statistika.

Klepněte pro větší obrázek 
Kitte?

Po několika neúspěšných a krkolomných pokusech se však tento směr díky Googlu začíná ubírat tím správným směrem. Nedávno představený Google Voice si poradí nejen s běžnými příkazy, ale také s vyhledávacími dotazy. Naskenovaný hlasový vzorek je tak porovnáván nejen v rámci slov, ale i celých výrazů, které jsou ještě porovnávány se statistikou vyhledávání, která v případě chyby a tím pádem i chybné transkripce dokáže vyhodnotit, co bylo vlastně myšleno, i když bylo řečeno slovo či výraz nepřesně. Tato technologie („Měli jste na mysli:….“) je už starší a vychází ze statistik vyhledávání a dotazů.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlasové ovládání a malé monitory ve filmu Vetřelec

Budou v budoucnu vůbec potřeba překladatelé? S rychlostí vývoje v tomto segmentu lze předpokládat, že toto povolání jednou zmizí stejně rychle jako kronikáři, vazači knih nebo pozvánky na Google Wave.

Dotyková technologie

Dotyk prstem na displeji je taktéž velmi rozšířenou technologií, která se s příchodem iPhonu stala masovou záležitostí. Hardwarová, respektive fyzická tlačítka byla nahrazena virtuálním zobrazení na dotykovém displeji, které díky tomu mohou reprezentovat různou funkčnost.

 Klepněte pro větší obrázek

Ovládání přístrojů pomocí dotyku je přirozenější, což je nejvíce vidět například při procházení internetem na tabletech nebo jiných mobilních zařízení, prohlížení fotografií a podobně. Například oproti standardní myši, klávesnici nebo ovládacím tlačítkům lze některé úkony udělat snadněji a rychleji, najdou se však samozřejmě i situace, kdy je přesná myš a stisk fyzické klávesy lepší. To se však myslelo i v případě prvních chytrých zařízení s dotykovým perem, které po nutné úpravě designu operačního systému a ovládání upadla v zapomnění.

Obří ploché displeje

Od starých televizí s velmi malou obrazovkou, nízkým rozlišením a černobílým zobrazením jsme se dostali už velmi daleko. Velké ploché displeje se však objevily relativně brzo, vylepšována tak byla především jejich technologie a možnosti použití. Klasickým a těžkým CRT monitorům a televizím, které zabírají zbytečně mnoho místa, lze jen popřát spokojený křemíkový odpočinek.

Klepněte pro větší obrázek
Marconiphone - jedna z nejstarších telvizí, která ve své době stála při dnešním přepočtu téměř půl milionu korun

V současnosti se velká naděje vkládá do takzvané OLED technologie, která umožňuje vyrábět nejen extrémně tenký design, ale má také nízkou spotřebu, věrnější podání obrazu a lze ji použít i u ohebných displejů.

Klepněte pro větší obrázek

Ve výčtu by se dalo pokračovat a také budeme. Vyhledáme další zajímavé technologie, které se používají dnes a denně v mnoha oblastech běžného života i specializovaných pracovištích. Pokračování tedy zanedlouho na Živě.cz.

Diskuze (59) Další článek: Apple Mac Pro: dvanáct jader v testu (video)

Témata článku: Technologie, Technika, Sci-fi, Kelly, Běžný člověk, Facetime, Drahé zařízení, Jednoduché vyhledávání, Obří zařízení, Různé segmenty, iPhone 3G, Genus, Kelly Family, Satelitní televize, Největší databáze, Televize LG, Hodinky dotykové chytré, Technologie face, Success, Vytočení, Nejpoužívanější síť, Mobilní telefony s tlačítky, Jednoduchý stroj, Hlasové ovládání, BudkaNesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Již v roce 2014 koupil Facebook jeden z nejoblíbenějších komunikátorů WhatsApp a uživatelé se začali oprávněně obávat o soukromí svých dat. Jak na tom jsou ostatní komunikační služby?

Jiří Kuruc
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Čekáte-li od svého zesilovače díky elektronkám automaticky barevnost, sytost a šťavnatost, sáhněte spíše po klasické firemní sérii, pokud ale chcete poctivý a přirozeně hrající zesilovač, smočte ucho v tom, jak hraje EVO 300 Hybrid.

Daniel Březina
Zesilovače