OpenAI

Scarlett Johansson žaluje OpenAI kvůli neoprávněnému použití jejího hlasu. Altman ji chtěl kvůli filmu Her

Scarlett Johansson žaluje OpenAI kvůli neoprávněnému použití jejího hlasu. Informaci přinesl a u zástupce herečky potvrdil Yashar Ali, novinář HuffPost a New York Magazine.

Vyjádření Scarlett Johansson

V září loňského roku jsem dostala nabídku od Sama Altmana, abych namluvila současný systém ChatGPT 4.0. Řekl mi, že má pocit, že můj dabing by mohl překlenout propast mezi technologickými společnostmi a kreativci a pomoci spotřebitelům při epochální změně pro lidstvo a Al. Řekl, že má pocit, že můj hlas bude pro lidi uklidňující.

Po dlouhém zvažování jsem nabídku z osobních důvodů odmítla.

O devět měsíců později si moji přátelé, rodina i široká veřejnost všimli, jak moc se mi podobá nejnovější hlas „Sky“.

Když jsem slyšela ukázku, byla jsem šokovaná, rozzlobená a nevěřila jsem, že by pan Altman usiloval o hlas, který by zněl natolik podobně mému, že by je ani moji nejbližší přátelé nedokázali rozeznat. Pan Altman dokonce naznačil, že ta podobnost byla záměrná, a na Twitteru napsal jediné slovo „her“, což je odkaz na film, ve kterém jsem namluvila hlas chatovacího systému Samantha, který naváže intimní vztah s člověkem.

Dva dny před vydáním demoverze ChatGPT 4.0 pan Altman kontaktoval mého agenta a požádal mě, abych si to rozmyslela. Než jsme se stihli spojit, systém byl na světě.

V důsledku jejich jednání jsem byla nucena najmout právního zástupce, který napsal panu Altmanovi a společnosti OpenAl dva dopisy, v nichž uvedl, co udělali, a požádal je, aby podrobně popsali, jakým způsobem vytvořili hlas „Sky“. Společnost OpenAl pak neochotně souhlasila se stažením hlasu „Sky“.

Domnívám se, že v době, kdy se všichni potýkáme s problematikou deepfakes a ochrany vlastní podoby, vlastní práce a vlastní identity, si tyto otázky zaslouží naprosté vyjasnění. Těším se na řešení v podobě transparentnosti a přijetí příslušných právních předpisů, které pomohou zajistit ochranu práv jednotlivců.“

K vyjádření jen doplním, že zmíněný film se opravdu jmenuje Her, v české mutaci Ona, pochází z roku 2014 a jeho recenzi najdete zde.

Hayden Field, novinářka CNBC získala vyjádření Sama Altmana: „Hlas Sky není Scarlett Johansson a nikdy nebyl zamýšlen, aby ji připomínal. Dabérku, která hlas namluvila, jsme najali ještě před tím, než jsme oslovili paní Johansson. Z úcty k paní Johansson jsme přestali hlas Sky v našich produktech používat. Omlouváme se paní Johansson, že jsme nekomunikovali lépe.“

Na blogu OpenAI se mimo jiné píše: „Jsme přesvědčeni, že hlasy umělé inteligence by neměly záměrně napodobovat charakteristický hlas celebrit – hlas Sky není napodobeninou Scarlett Johanssonové, ale patří jiné profesionální herečce, která používá svůj vlastní přirozený hlas. Z důvodu ochrany jejich soukromí, nemůžeme zveřejnit jména našich dabérů.“

Nová doba, nové problémy. Nechme se překvapit, jestli se pře dostane až před soud. Jeho rozhodnutí by mohlo stanovit významný precedens pro podobné případy v budoucnosti.

Oživeno: Na síti X jsme vyhledali všechny zmínky, které zmiňují ChatGPT, hlas Sky a Scarlett. Od dne přestavení GPT-4o do 20. května, abychom se vyhnuli zprávám k současné kauze, byly pouze dvě. Podobnost hlasů možná nebyla tak zjevná.

Diskuze (13) Další článek: Bezplatný Copilot se učí spolupracovat s mobilem. Zatím pomocí AI pošlete zprávu, další funkce budou následovat

Témata článku: , , , , ,